80 yaş üstü bakım parası, 65 yaş ve üzeri yaşlıların belirli koşulları sağlaması halinde devlet tarafından aylık olarak aldıkları bir paradır.

Hasta bakım parası nasıl alınır konusunda birtakım şartlar mevcuttur. Evinizde eğer bir hastanız ya da engelli raporu olan biri varsa bakım parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Kendi başına kişisel bakımını sağlayamayan ve hayatta kalmak için başkasına bağımlı olan hastalar devlet tarafından maaşa bağlanır.

Engelli bireylerin %50 ile üzeri engelli olması ve ağır engelli kategorisine giriyor olması gerekir.

80 Yaş Üstü Yaşlı Bakım Parası

Yaşlı ve hasta insanların evde bakımını üstlenmek ve bu sebeple devletten her ay maaş alabilmek için ilgili kişinin akrabası olmak gerekiyor. 80 yaş üstü bakım parası alabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurusu.
  • Engelli ve bakıma muhtaç kişinin 65 yaş üzeri olması.
  • Doldurulacak olan forumda “ağır engelli” kısmının işaretli olması.
  • Günde 8 saat tam bakım sağlama.

80 yaş üstü bakım parası nasıl alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gidilerek yaşlı bakım ücreti talebinde bulunabilirsiniz. Başvuruyu engelli-yaşlı bireyin yakın akrabası başvurması gerekmektedir.

Evde bakım parası müracaattan sonra toplu para alınıyor mu?

Başvuru yapıldıktan sonra aylık düzenli olarak maaş yatırılmaktadır. Toplu para alma söz konusu değildir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Evde bakım maaşı dar gelirli ailelere destek amaçlı verilir. Evde bakım maaşı nasıl alınır araştırması için Aile Bakanlığı’na telefon ederek bilgi de alabilirsiniz. Evde yaşayan her bireyin geliri hesaplanıp evdeki kişi sayısına bölünür.

Bu işlem sonrası eğer aile 4 kişiyse ve 5.608 TL altında ortak geliri varsa maaş direkt olarak bağlanır. Her ay asgari ücret baz alınarak belirlenen maaş miktarı hesaba devlet tarafından yatırılıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği internetten arama yapılarak kolayca bulunabilir. Dilekçede evde bakılan kişinin ağır engelli olduğu ve hane halkının dar gelirli olduğu belirtilmelidir.

Bakım yapılan kişinin sağlık raporu başvuruya eklenir. Yemek, tuvalet, banyo ihtiyaçlarını tek başına yerine getirememesi yazılır.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2024

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı şartları 2024 yılında asgari ücrete göre değişiklik göstermiştir. Artık 4 kişilik bir ailenin dar gelirli olması için toplam gelirleri 5.608 TL olması gerekir. Kişi başına da 1.402 TL gelir kazanılması beklenir.

2024 yılında evde bakım maaşı 3.339 TL tutarına çıkmıştır. Bakıma muhtaç olma kriterlerini karşılayan ve geliri sınıra uygun olan her aile başvuru yapabilir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

Yaşlılara Bayram İkramiyesi Var Mı

Emekli Bayram İkramiyesi 1.500 TL