Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır – Evde bakım parası almak için ARANAN şartlar

Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır ve 80 Yaş Üstü Bakım Parası hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır işte detayları.

Hasta bakım parası nasıl alınır konusunda birtakım şartlar mevcuttur. Evinizde eğer bir hastanız ya da engelli raporu olan biri varsa bakım parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Kendi başına kişisel bakımını sağlayamayan ve hayatta kalmak için başkasına bağımlı olan hastalar devlet tarafından maaşa bağlanır.

Engelli bireylerin %50 ile üzeri engelli olması ve ağır engelli kategorisine giriyor olması gerekir.

80 Yaş Üstü Yaşlı Bakım Parası

Yaşlı ve hasta insanların evde bakımını üstlenmek ve bu sebeple devletten her ay maaş alabilmek için ilgili kişinin akrabası olmak gerekiyor. 80 yaş üstü bakım parası alabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurusu.
  • Engelli ve bakıma muhtaç kişinin 65 yaş üzeri olması.
  • Doldurulacak olan forumda “ağır engelli” kısmının işaretli olması.
  • Günde 8 saat tam bakım sağlama.
80 yaş üstü bakım parası nasıl alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gidilerek yaşlı bakım ücreti talebinde bulunabilirsiniz. Başvuruyu engelli-yaşlı bireyin yakın akrabası başvurması gerekmektedir.

Evde bakım parası müracaattan sonra toplu para alınıyor mu?

Başvuru yapıldıktan sonra aylık düzenli olarak maaş yatırılmaktadır. Toplu para alma söz konusu değildir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Evde bakım maaşı dar gelirli ailelere destek amaçlı verilir. Evde bakım maaşı nasıl alınır araştırması için Aile Bakanlığı’na telefon ederek bilgi de alabilirsiniz. Evde yaşayan her bireyin geliri hesaplanıp evdeki kişi sayısına bölünür.

Bu işlem sonrası eğer aile 4 kişiyse ve 5.000 TL altında ortak geliri varsa maaş direkt olarak bağlanır. Her ay asgari ücret baz alınarak belirlenen maaş miktarı hesaba devlet tarafından yatırılıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği internetten arama yapılarak kolayca bulunabilir. Dilekçede evde bakılan kişinin ağır engelli olduğu ve hane halkının dar gelirli olduğu belirtilmelidir.

Bakım yapılan kişinin sağlık raporu başvuruya eklenir. Yemek, tuvalet, banyo ihtiyaçlarını tek başına yerine getirememesi yazılır.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022

Evde bakım maaşı şartları 2022 yılında asgari ücrete göre değişiklik göstermiştir. Artık 4 kişilik bir ailenin dar gelirli olması için toplam gelirleri 11.340 TL olması gerekir. Kişi başına da 2.835 TL gelir kazanılması beklenir.

2022 yılında evde bakım maaşı 2.356 TL tutarına çıkmıştır. Bakıma muhtaç olma kriterlerini karşılayan ve geliri sınıra uygun olan her aile başvuru yapabilir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

Yaşlılara Bayram İkramiyesi Var Mı

Emekli Bayram İkramiyesi 1.500 TL – Erdoğan Bayram İkramiye Açıklaması

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

19 Yorum

  1. Halam 90 yaşında kız kardeşim bakıyor hasta bezi almak için rapor aldık ama aylık için olmuyor yatalak ne yapmak gerekir aylık alabilir miyiz

  2. Annem babamdan kalan emekli maaşı var 83 yaşında ku a hastası bakıma muhdac bakım aylıgı alabilirmi babamdan kalan aylıgı kızı alıyor yarısını kocasından boşandı

  3. Iyi akşamlar halama bakıyorum 81 yaşında engeli yok ama tek başına yasayamiyor temizlik yemek vs ben ilgileniyorum bakım maaşı alabilirmiyim

  4. Anneme bakıyorum 87 yaşında babam dan kalan özel sektörden emekli maş alıyor ben ev hanımıyım bakım parası alabilir miyim evde üç kişi yaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu