Hindistan’da saat Türkiye’ye oranla iki buçuk saat ileridedir. Tam anlamı ile Hindistan’daki saati  öğrenmek için yazımızın devamında bulunan tarih gösterici sayacımızı inceleyebilirsiniz. Hindistan ve Türkiye arasındaki saat farkı, saat farkının nedenleri ve Hindistan’ın hangi saat diliminde olduğu gibi bilgilere doğrudan aşağıda yer verdik.

Hindistan güne Türkiye’den daha erken başlar. Hindistan’da gün ortası geldiğinde Türkiye’de henüz gün ortasına yaklaşık 2 saat civarında süre vardır. Dünya’nın şekli nedeni ile mevcut saat farklılaşmaları saatleri hesaplamakta güçlük çekmenize neden olabilir.

Hindistan Türkiye Saat Farkı

Hindistan Türkiye saat farkı 2 saat 30 dakikadır. Hindistan ile Türkiye arasında bulunan saat farkına gören Hindistan’ın Türkiye’den iki buçuk saat daha ileride olduğu bilinmektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse Türkiye’de saat 12.00 iken Hindistan’da saat 14.30 olacaktır. Ülkeler arasında ise gün farkı bulunmamaktadır.

Hindistan ve Türkiye arasındaki saat farkının ana nedeni ülkelerin bulundukları saat dilimlerinin farklı olmasıdır. Daha açık bir şekilde ifade edilmesi gerekirse saat farkının ana nedeni dünyanın şeklidir. Dünyanın eğimli şekli nedeni ile güneşin dünyanın farklı bölgelerine ulaşma hızı aynı olmadığından güneşin doğma ve batma saatleri de bölge bazında çeşitlenmektedir.

Bölgeler belirlenirken güneşin ışınlarının gelme açısı ve bazı başka faktörler üzerinden belirleme yapılır. Saat dilimlerinin her biri açılara göre belirlenir. Bir ülkenin farklı şehirlerinde dahi saat farkı yaşanan bir bölgeye denk gelinirse saatler farklılaşabilir.

Hindistan Hangi Saat Diliminde

Hindistan’da Saat Kaç

Hindistan bulunduğu saat dilimi GMT +5,5 olarak bilinmektedir. Hindistan’ın tamamı sadece bir saat dilimi kullanmaktadır. Bu nedenle ülkenin her köşesinde saat aynıdır. Bununla birlikte gün ışığından daha fazla yararlanmak için saat dilimi farkını kullanma imkanı da bulunmamaktadır.

Hindistan’da saat diliminin GMT 5,5 olması Hint hükümetinin isteği üzerinedir. Yüz ölçümü büyük olan bir ülke olan Hindistan için 3 saat dilimi de aynı anda kullanılabilmektedir. Bu nedenler ile Hindistan’ın iki sınırında saat aynı olmasına rağmen aslında Güneş’in hareketleri farklı olmaktadır. Bu durumun ise çay yetiştiriciliği benzeri alanlarda sorun yaratabildiği bilinmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Yeni Delhi de saat kaç

Hindistan, UTC+5:30 saat diliminde yer almaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin 2 saat ve 30 dakika gerisindedir.

Mumbai saat kaç

Hindistan, UTC+5:30 saat diliminde yer almaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin 2 saat ve 30 dakika gerisindedir.

Hindistan saat farkı

Hindistan, UTC +5:30 saat diliminde yer almaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin 2 saat ve 30 dakika gerisindedir.
Leave A Reply