Hisseli Tarla Nasıl Satılır – Ne Demek, İfrazlı Tapu Hakkında Bilgiler

Hisseli tarla nasıl satılır hakkında yapılan çeşitli araştırmalar olsa da, pek çok kişi hisseli tarlanın ne demek olduğunu bilmediği için bu konuda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu duruma hisseli tarlanın ne olduğunu öğrenmek mantıklı olacaktır.

Hisseli tarla nasıl satılır - ne demek, i̇frazlı tapu hakkında bilgiler
Hisseli tarla ne demek

Hisseli Tarla Ne Demek?

Müşterek arazi/tarla, belirli kısım veya kısımlarla birden fazla malikin mülkiyetinde bulunan arazi alanıdır. Hisseli tarla ne demek sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Bu paylara veya hissedarlara hissedarlar/menfaat sahipleri denir. Payların niteliği, işbirliği ve ortak mülkiyette farklı özellikler gösterir. Müşterek mülkiyette taraflar belirli kısımlara sahiptir ve bu kısımlara göre bölünecek araziye/tarlaya karar verirler, ancak bazı kısımlar mülkiyete bölünmez, ancak ortak kullanımdaki arazi/tarlanın mülkiyet hakkı bir bütündür. Kısacası, ortakların ortak mülkiyette belirli bir paya sahip olmadığı ve şirkete giren tüm mallarda herkesin hakkının ortak olduğu ifade edilebilir. Müşterek mülkiyette, birden fazla kişi, yeterince bölünmemiş belirli bölümleri olan bir birime sahiptir. Aksi belirtilmedikçe paylar eşit sayılır.

Hisseli tarla kime satılır

Hisseli Tarla Kime Satılır?

Hisseli tarla kime satılırsorusuna farklı şekillerde yanıt vermek mümkündür. İlk olarak, ortak çıkar grupları arasında bir hissedar kendi payını herhangi bir hissedara satabilir. İkincisi, hissedar olmayan üçüncü bir kişiye satış yapmak mümkündür.

  • Pay sahipleri arazide/sahada rahatlıkla buluşup iş yapabilirler. Bunun için hiçbir engel yoktur. Ancak, bir pay sahibinin payını üçüncü bir kişiye satması ve ortak arsa/tarla üzerinde çıkar grupları arasında satış olmaması durumunda özel bir durum ortaya çıkar. Bir pay sahibi, arazi veya tarlanın kendisine ait olan kısmını tamamen veya kısmen üçüncü bir kişiye satması durumunda, diğer ilgililer önalım hakkını kullanabilir.
  • Müşterek mülkiyette, arazinin/tarlanın önemli bir bölümü bulunmadığından, taşınmazın müşterek mülkiyete geçmesi durumunda sadece bundan sonra oluşan kısım için sipariş verilmesi mümkündür. Bu işlemin ortak arsa satışında usulüne göre, ön alım işlemlerinde ise sonuçta ortaya çıkan hukuki süreçte bir avukat yardımıyla yürütülmesinde fayda vardır. Birlikte çalıştığınız avukatlar hisseli tarla kime satılır gibi konularda size yardımcı olabilir.

SONUÇ: Hisseli tarlanın nasıl ve ne koşullarda satılabileceği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hisseli taşınmazın tüm hisseleri aksi olmadıkça bir arada satılmaktadır.


Tapuda Ev Alıp Satanlar İçin Yeni Düzenlemenin Tarihi Değişti

Ev Alıp Satanlar Dikkat! Tapuda Yeni EKDS Dönemi Başladı

Ada Ne Demek Tapu – Ada Parsel Farkı Nedir?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr