Hz. Davut Orucu Nasıl Tutulur

Hz. Davut orucu nasıl tutulur hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Davut orucu ne zaman tutulur işte detaylar.

Hz. Davut orucu nasıl tutulur, Hz. Davut orucu, orucun bir gün tutulup bir gün ara verilerek devam ettirilmesinin genel adı olarak bilinmektedir. Bir gün aralıklı orucu ilk tutan kişi Hz. Davut olduğundan orucun ismi de Davut orucudur. Diğer bir ifade ile günaşırı oruç olarak da isimlendirilmektedir. Peki Hz. Davut orucu nasıl tutulur?

Davut Orucu Ne Zaman Tutulur

Hz. Davut orucu nasıl tutulur, Davut Orucu ne zaman tutulur, Davut orucunun belirli bir zamanı yoktur. Yılın her dönemi ve zamanı tutulabilen bir oruçtur. Öyle ki bir gün aralıklarla oruç tutmak için istediğiniz zamanda niyet edebilir ve günaşırı oruç tutabilirsiniz. Hz. Davut tarafından tercih edilen bu oruç şekli vücudun sağlığını da korumak için ideal bir yöntemdir.

Hz. Davut en çok oruç tutan peygamberlerden biri olarak bilinmektedir. Onun oruç tutma şekli ise günaşırı olarak bir gün tutup bir gün ara verilmesi şeklindeydi. Bu ibadet şekli kişinin bedenini bıkkınlık getirecek kadar yormaması ile övülmüştür.

Son peygamber Hz. Muhammed tarafından da Davut orucu büyük bir övgü ile tavsiye edilmiştir. Ebu Muhammed Abdullah İbni Amr İbni As tarafından vahyedilene göre son peygamber tarafından Davut orucu “oruçların en faziletlisi” olarak tasvir edilmiştir. 

Ramazan Orucu Farz Kılınmadan Önce Tutulan Oruç

Ramazan Orucu Farz kılınmadan önce tutulan oruç, Ramazan orucu farz kılınmadan önce tutulan oruçlardan biri de Davut orucudur. Davut orucu farz olmamakla birlikte Müslüman kimsenin nafile olarak oruç tutmak için tercih edebileceği bir oruç şeklidir. Bir gün aralıklar ile tutulan Davut orucunun Ramazan orucunun farz olmasından çok önce Davut peygamber tarafından tutulduğu bilinmektedir.

Oruç tutmak ilk kez Ramazan orucu ile gerçekleşmiş bir ibadet değildir. Ramazan orucunun farz kılınmasından çok önce de oruç tutma ibadetinin var olduğu Kur’an-ı Kerim’de yer alan Bakara suresinin 183. Ayeti ile kesindir. Bu Ayette şöyle bahsedilir: “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır.”

Ramazan orucu farz kılınmadan önce son peygamber Hz. Muhammed tarafından tutulan bir oruç da Muharrem ayındaki aşure orucudur. Nafile olarak gerçekleştirilen bir ibadet hükmündedir. Farz değildir. 

Söz Orucu Nasıl Tutulur
Söz Orucu Nasıl Tutulur

Söz Orucu Nasıl Tutulur

Söz orucu nasıl tutulur, söz orucu İslam dini için sessizlik olan söz olarak değil, adak olan söz olarak değerlendirilmektedir. Nitekim iki kavram birbirine sıkça karıştırılmaktadır. İslam dininde susma orucu adı altında bir oruç yoktur. Söz orucu ise İslam dininde adak orucu olarak da bilinmektedir.

Adak orucu, kişinin kendisine farz ya da vacip olarak atfedilmiş olmayan bir ibadeti kendine farz kılmasıdır. Bu farz kılma Allah’a söz verme ile yapılır. Adak orucu adağın yerini bulmasından hemen sonra en kısa sürede gerçekleştirilmesi gereken bir oruçtur.  Oruç tutulmaya niyet edilirken adağın da niyete katılması orucun yerini bulması için yeterlidir.

Recep ve Şaban Orucu

Recep ve Şaban orucu, mübarek 3 aylardan ikisinde tutulan oruçlardır. Bu aylarda oruç tutmanın farz olan bir hükmü yoktur. Ancak Müslüman kimselerin nafile oruç tutmak için herhangi bir farza da ihtiyacı yoktur. Bu bağlamda Recep ve Şaban aylarında nafile oruç tutulabilmektedir.

Mübarek aylarda Hz. Peygamber’in daha fazla oruç tuttuğu bilinmektedir. Bu da mübarek ayların oruç bağlamında daha faziletli aylar olduğunu ve nafile oruçların sevap yönünden bereketli olduğunu ortaya koymaktadır. Recep ve Şaban aylarında Hz. Peygamber oruç tutmuş ancak Ramazan ayı dışında tüm ayı oruçlu olarak geçirmemiştir.

Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer?

Hz. Hamza Nasıl Ve Nerede Müslüman Oldu

Gusül Abdesti Nasıl Erkek

Rabbena Duası Okunuşu

Barbaroslar dizisi nerede çekiliyor

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu