İkamet Nasıl Değiştirilir ve Adresi Başkasına Taşıma

İkamet Nasıl Değiştirilir ve Adresi Başkasına Taşıma hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. E-devlet İkametgah Değiştirme nasıl yapılır işte detayları.

İkamet nasıl değiştirilir ve adresi başkasına taşıma işlemleri günümüzde daha hızlı ve kolay gerçekleşir. İkametgah değişimi için kendiniz nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz fakat e-devlet üzerinden değiştirmek daha kolay olur.

E-devlet hesabınıza giriş yaparak adres değişikliği bildirmek için şu adımları izlersiniz:

  • E-devlet hesabınıza giriş yapın.
  • Arama kısmına Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazın.
  • İkametgah ve adres sorgulama kısmına tıklayın.
  • Daha sonra bilgilendirme yazısı için okudum kısmına tıklayın.
  • Belgeyi kim için alacağınızı seçin ve indirin.

E-devlet İkametgah Değiştirme

E-devlet üzerinden adres değişimi yapmak istiyorsanız öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. E-devlet ikametgah değiştirme işlemleri için sonrasında arama kısmına adres bildirimi yazarak ilgili alana gidin.

“Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” kısmına gelerek taşınma tarihi bölümünü doldurun. Daha sonra yer ve adres bilgisini girin. Doğrulamak için e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı girin.

Doğrulama işlemini bu yöntemlerden biriyle yaptıktan sonra yeni adresinizi bildirmiş ve değiştirmiş olarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Muvafakat ile başkasının yanına taşınma

Muvafakat ile başkasının yanına taşınma

Muvafakat ile başkasının yanına adres bildirimi yapabilirsiniz. Genellikle aileler çocuklarını okula yazdırırken bu yola başvuruyor. Muvafakat ile e-devlet üzerinden kolayca bu işlem yapılabilir. Öncelikle adresine taşınmasına izin verecek kişi e-devletten “adres beyanı için muvafakat verme” seçeneğine tıklasın. Adresine kabul edilecek kişinin bilgisini girmeli.

Adres beyanı için muvafakat verme
Adres beyanı için muvafakat verme
Adres beyanı için muvafakat verme

Karşı taraf yani kimin yanına taşınmak istiyorsanız ilk önce o muvafakat verecek. Adrese taşınacak kişi e-devlet e girip “Adres değişikliği bildirimi” sonucuna tıklasın. Burada verilen muvafakat bilgisi yer alacak. Bilgiyi seçerek işleme devam edin. Seçenekler arasında kendim ve çocuğum sekmesi ile kişi aile bireyini de taşıyabilir.

Adres değişikliği bildirimi

Bu işlem için gerekli olanlar;

  • Her iki tarafın e-devlet e erişimi olması gerekiyor.
  • Her iki tarafın T.C. kimlik ve kimlik seri numarası
  • Her iki tarafın SMS onayı

Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar

Yeni bir eve taşındığınızda adresinizi değiştirmek için bazı belgeler gerekir. Adres değişikliği için gerekli evraklar öncelikle yeni eviniz için elektrik faturası, doğalgaz faturası veya abone olduysanız sözleşmenizi getirmeniz gerekir.

Eğer taşınacağınız evde başka biri daha oturuyorsa tek başınıza değil o kişiyle beraber Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yeni taşınacağınız ev kayıtlı bir yer değilse bir belge götürmenize gerek olmaz.

Ev kayıtlıysa sizin adınıza düzenlenmiş bir fatura götürmeniz yeterli olacaktır.

Çocuğun İkametgah Değişikliği

Çocuğun ikametgah değişikliği ebeveyni ya da vasisi tarafından yapılır. Eğer ikisi de yoksa kendinden büyük kardeşleri ikametgah değişikliğini kardeşleri adına yapabilirler.

Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerinizi başlatabilir ya da e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yaparken kendinizle birlikte başkasının da adres değişimini yapacağınızı bildirmelisiniz ve bu şekilde devam etmelisiniz.

Çocuklar için adres değişimi 18 yaşından küçük oldukları için kendilerinin yapabileceği bir durum değildir. Yetkisi olan ve yaşça büyük olan bir yakını tarafından yapılması gerekir.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥