İkili Opsiyon Ticaretinde Altı Çizilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok yatırım aracı mevcut. İkili opsiyonlar da son yıllarda bunlara katılanlar arasında. Ticaretin hem yönü hem de ölçeği konusunda tahminde bulunulması gereken bu araçla, para birimlerinin, hisse senetlerinin, emtiaların ve indekslerin fiyatları belli bir zaman zarfında düşecek mi yükselecek mi şeklinde spekülasyonlar yapılabilir.

Ne kadar risk vardır?

Yatırımcı seçtiği varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olmadığı için riski yüksektir. Bir anda kazanıp, bir anda kaybetmek mümkündür. Ama ticaretin kolay bir şey olmadığı ve risk içerdiği zaten bilinen bir gerçek. Öte yandan, ikili opsiyonların  geleneksel finansal piyasalarla karşılaştırıldığında daha basit bir yapıya sahip olduğunu görmek için burada ikili opsiyon ticaretine başlayın ve  yeni yatırımcılar veya diğer ticaret araçlarını karmaşık bulanlar için daha uygun olduğunu kendiniz görün.

Komisyonculara dikkat!

Komisyonculara dikkat!

İkili opsiyonların ticaretine başlamadan önce, ikili opsiyonların işleyişini anlamanız önemlidir. İkili opsiyonlar bazı ülkelerde yasal değildir. Ayrıca bu konuda piyasada bazı dolandırıcılık girişimleri olduğu için her platforma aldanmamanızı tavsiye ederiz. Gerçek ve güvenilir bir komisyoncu bulmak en önemli adımlardan biridir. Bu konuda sizi yönlendirebilecek bazı kaynaklar mevcut. Kara listeye girmiş, uzak durmanız gereken platformların listesini CFTC’nin internet sayfasında bulabilirsiniz.

İkili opsiyonlar ticaretinde hangi opsiyonlar var?

İkili opsiyon ticareti yapanlar için birkaç farklı opsiyon var. Bu opsiyonlarda şunların tahmin edilmesi gerekir:

  1. Varlık fiyatı belirli bir dönem sonunda mevcut fiyatından düşük mü yoksa yüksek mi olacak?
  2. Varlık fiyatı belirli bir fiyat aralığında mı ya da dönem sonunda bu aralığın dışında mı kalacak?
  3. Varlık fiyatı vade bitiminden önce önceden belirlenmiş bir hedef fiyata ulaşacak mı?
  4. 60 saniye içinde fiyatın yönü nasıl olacak?

Teknik analizlerin önemi

Başarılı bir ikili opsiyon yatırımcısı olmak için, güçlü önsezilerin ve sistematik yaklaşımların yanı sıra seçtiğiniz varlığın geçmiş performansını incelemek, piyasa hareketlerini izlemek, temel ve teknik analiz yapmak, stratejiler geliştirmek ve duygusal kararlar vermek yerine mantığınızı kullanmak da önemlidir. Teknik analizleri yapmak için kullanabileceğiniz bazı grafikler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Şamdan Grafikleri: Bunlar özellikle 60 saniyelik stratejileri kullananlar için daha uygundur. Yatırımcılar bunu fiyat hareketlerindeki trendleri görmek için kullanabilirler.
  • Çizgi Grafikler: Bunlar herhangi bir zaman dilimine ait verileri göstermeseler de en çok kullanılan analiz araçlarıdır.
  • Çubuk Grafikler: Herhangi bir zaman dilimi için kullanılabilirler. Seçilen zaman diliminin hem açılış hem de minimum ve maksimum kapanış rakamlarını gösterirler.

Demo hesabı nedir?

Yukarıda sözü geçen seçenekleri değerlendirmeden önce gerçek ikili opsiyon ticaretinin simülasyonu olan demo hesabını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Böylelikle, tecrübe edinene kadar paranız cebinizde kalır ve sanal para ile platformda nasıl para kazanabileceğinizi keşfedersiniz. Piyasadaki en iyi ücretsiz demo hesap platformlarını da araştırmayı ihmal etmeyin.

Ne zamanki sanal parayla işlem yapmaya ve kâra geçmeye başlayacaksınız, işte o zaman gerçek hesaplarla ticarete başlayabilirsiniz. Hatta, işlemlere küçük tutarlar koyarak başlayabilir ve gidişata göre tutarları artırarak ilerleyebilirsiniz.

Finansal hedeflerinize doğru ilk adımlarınızı atmadan önce bize kulak verin!

Sonuç olarak, ikili opsiyonlar piyasalara katılmak isteyen yatırımcılar için cazip bir seçenek olabilir. Ancak, seçilecek platform konusunda dikkatli olunmalı. Kullanmamanız gereken platformları linke tıklayarak görebilirsiniz. Seçtiğiniz güvenilir platformun demo hesabı ile alıştırma yapılmalı ve analitik bir yaklaşım ile ilgili varlık seçilmeli ve strateji belirlenmelidir.

Ve tabi ki, ikili opsiyon ticaretine başlamadan ve finansal hedeflerinize doğru ilk adımı atmadan önce her ticaret seçeneğinde olduğu gibi ikili opsiyon piyasasında da risk olduğu göz ardı edilmemelidir.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥