İmar Durumu Ada Olan Yere Ev Yapılır mı

Arazinin imar durumu, yapılan evlere kullanım hakkı için iskan verilip verilmeyeceği husus iskanda belirtilen sınırlar dahilinde netlik kazanır.  Buna göre imar durumu konut olan yere ev veya villa yapılması söz konusu iskanın verilip verilmeyeceğine göre değişir.

Yerleşim yerinde belirlenen adalarda imarın olup olmayacağı arazinin durumuna göre önem kazanır. Yerleşim bölgesinin mahalli idarelerle ilgili kurumu olan Belediyelerin belirlediği yerlerde istenen özellikler onay alması halinde imar durumu olan yere ev yapılması olağandır. EV yapımı düşüncesinde olan kişiler mutlaka bu onay ile verilmiş olan izinler dahilinde arazinin özelliğine bakmalı ve bu özelliklere uygun olarak ev yapmalıdır.

Ev Yapımında Sağlanan Kolaylıklar

İmar durumu ada olan yere ev yapılır mı

Evin yapılmasından önce bölgenin imar onayı alıp almadığını tespit ederek ilk adım atılır. İmar ile ada ve parsele işlenen kişilere de ayrıca ev yapımında kolaylıklar sağlanmaktadır. Burada sunulan hizmetler arasında;

  • Söz konusu bölgede çıkarılan imar ile yapmak istedikleri binanın kat sayısı ile diğer yapılarının nasıl olacağı belirleme seçenekleriniz olur.
  • Yapılacak binanın şartı ve projesi gibi hususlar hazırlanan belgeler dahilin de yapılabilir.
  • Yapılacak bina içerisindeki teknik şartlarda yine bu imar belgesi ile tahsis edilebilir.
  • Yine binanın yapılacak diğer binalar ile uzaklığı imar durumuyla hazır olarak ada sahiplerine sunulur.
  • Araziye yapılacak binanın yol yapılmasına engel olması ile arsanın diğer koşulları imar açısından bir sorun oluşturmaz. Aynı zamanda bu durum imar durumu olan yere ev yapılması şartını da ortaya koyar.

İmar Durumu Ada Ne Demek

Türkiye’de gayrimenkul sektöründe olmasanız dahi imar durumu, ada ve parsel gibi birçok terimle tanışmak zorunda kalabilirsiniz. Sorgulamanızdaki imar durumu ada sorgusunun yanıtı imar durumundaki bir ada üzerinde imarın nasıl ne şekilde olması gerektiğini gösteren belgedir.

Bölgenin mahalli idareleri tarafından çizilen arsa üzerinde gösterilen yol, cadde, akarsu gibi alanlar bu imar durumu üzerinde görülmektedir. İmarın çıkması ile belirlenmesinde arsanın nasıl hangi şartlarda kullanılması gerektiği de belirlenmektedir.

İmar Durumu Ada Olan Yer Alınır mı

Ada ve parsel arazinin adresleridir diyebiliriz. Bu anlamda imar durumu onaylanan bölgelerde imar belgesine göre ev yapılması söz konusu olur. Ancak diğer imardan geçmeyen bölge, arsalarda ev yapılması da mümkün değildir.

Bu anlamda alacağınız arsayı neden aldığınız da önem kazanır. Eğer imardan geçmeyen bir arsa alırsanız buraya ev yapamazsınız. Yapsanız dahi yasalara aykırı olur. Ancak imar durumu ada olan yerlerden almanız halinde buraya yasal olarak ev yapma ve iskanını alma hakkınız doğacaktır. Her iki türlü de arsa alınabilir. Burada neden aldığınızın tanımını koymak gerekir.

Arsaya Ev Yapmak İçin İmar Durumu Ne olmalı

İmar durumu ada olan yere ev yapılır mı

Arsalar üzerine ev yapmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gerektiği hususlar bulunmaktadır. Burada da en önemli husus imar durumu konut inşasına izin verilmiş yerler olmalıdır. Yani arsanız konut imarlı ise buraya ev yapmanız mümkündür. Bu anlamda da imar durumu ve diğer hususlarda bilgiyi arsanın ada ve parsel numarası ile bulunduğunuz bölgede Belediye İmar Müdürlüğüne sorabilirsiniz.

Tüm hususlar bir yana ev yapmak istediğiniz bölge ve arsa için inşaat ruhsatı almanız gerekiyor. Bu ruhsat için başvuru yaptığınız zaman Belediye uygun olmadığı takdirde size ruhsat vermiyor ve sizde inşaata başlayamıyorsunuz.

İmarsız Arsaya Ev Yaptırmak

Türkiye’de geçmiş dönemde imarsız arsaya ev yaptıran kişilerle doludur. Bu evler zaman içerisinde affa uğrayabilirken bazılarının sahipleri de idari para cezası ve sonrasında da yıkım cezaları gibi yaptırımlarla karşılaşır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına imardan geçen yerlerde usulüne uygun olarak ev yaptırmak mantıklı adım olur.

İmarsız yerlere ev yapan kişiler geçtiğimiz dönemde çıkan imar yasası ve imar barışı ile bazı haklar kazandı. İlerleyen dönelmende de böyle haklar kazanılması söz konusu olabilir. Ancak bu kişinin riske girip girmemesine bağlıdır. Nitekim bazı imar barışı için gerekli koşulları sağlayıp parasını yatıran kişilerin de evleri ve diğer binaları da yıkılmıştır. Bunun gibi örnekleri bulunmaktadır.

İmar Durumu Konut Olan Yere Villa Yapılır mı

Arazi sahipleri daha çok kendi konforları ve güzel bir yaşantı için müstakil olarak bir villa inşa ederek burada yaşamak istiyor. Bu anlamda arazisi de konut imarlı olarak yasal izni olan yerlere villa yapıp yapamayacağını sorguluyor. Villalar da konut olarak geçmektedir ve bu nedenle de imar durumları konut olan yerlere de verilen kat izni kadar villa yapılması mümkündür.

Günümüzde köy yerlerinde dahi ev ve konut yapımı için inşaat ruhsatı ve izni alınması gerekmektedir. Burada imar durumu geçmiş, imarı konut yapımına uygun olması halinde dahi ruhsat almak için bağlı bulunulan Belediyelere yazılı dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Bu başvuru ile arazinin ada ve parseli üzerinden imar durumuna göre ev yapılmasına onay verilirken uygun olmayan yerlere onay verilmez. Bu sebeple inşaat adımlarını atmadan önce Belediye İmar Müdürlüğünden gerekli bilgiler alınmalıdır.


Daha fazla ilgili içerik;

Tapuda imar durumu ada ne demek?

Tapuda imar durumu ada, bir ada üzerindeki arsaların imar planında nasıl kullanılabileceğine dair bilgileri gösteren belgedir. Bu belge, arsanın hangi amaçla kullanılabileceğini, kaç kat çıkabileceğini, kat yüksekliğini, taban oturum oranını, çekme mesafelerini ve diğer imar şartlarını gösterir.

Imar durumu arsa olan yere ev yapılır mı?

Imar durumu arsa olan yere ev yapmak mümkündür. Ancak, arsanın imar planında konut alanı olarak gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde, ev yapmak için imar planı değişikliği yapılması gerekir.

Imara açık olup olmadığını nasıl anlarız?

Imara açık olup olmadığını anlamak için, arsanın imar planını inceleyebilirsiniz. İmar planında, arsanın hangi amaçla kullanılabileceği belirtilir. Eğer arsa konut alanı olarak gösterilmişse, o arsa imara açıktır.

Imar adası ne demek?

Imar adası, imar planında bir arada gösterilen ve aynı imar şartlarını taşıyan parseller topluluğudur. İmar adaları, imar planı ile belirlenir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥