Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu (Fotoğraf Boyutu Ayarlama)

Instagram profil fotoğrafı boyutu hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Instagram profil fotoğrafı boyutu ayarlama ve Instagram story ölçüleri işte detaylar.

Instagram profil fotoğrafı boyutu ayarlamak profil fotoğrafının çok daha güzel ve görünür olmasını mümkün kılıyor. Instagram profil fotoğraflarının yakınlaştırma özelliği olmaması beraberinde fotoğrafın ilk bakıştaki görüntüsünü daha da önemli hale getiriyor.

İlk bakışta profil fotoğrafının görünür ve net olması her kullanıcının isteklerinden biridir. Yazımızın devamında Instagram kullanıcıları için profil fotoğrafı boyutu ayarlayabilecekleri uygulamaları ve ayarlamaları gereken boyutları teker teker derledik.

Feedback Required Nasıl Düzeltilir

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu Ayarlama

Instagram profil fotoğrafı boyutu ayarlama işlemi genellikle fotoğrafların boyutlarının profile koymak için uygun olmaması nedeni ile yapılır. Instagram kullanıcılarının profillerine uygun bir fotoğraf koymak için boyut ayarlama yapmak üzere kullanabilecekleri uygulamalar da mevcuttur.

Instagram profil fotoğrafı boyutu ayarlamak için kullanabileceğiniz bazı uygulamaları yazımızda derledik. Bu uygulamaları indirerek doğrudan profil fotoğrafının boyutlandırma ayarlarını yapabilirsiniz. İşte Instagram profil fotoğrafı boyutu ayarlama uygulamaları;

  • Insta Size
  • Insta Square Maker
  • Full Size IG Photos
  • No Crop for Instagram Story

Instagram Dikey Fotoğraf Boyutu Ayarlama

Instagram dikey fotoğraf boyutu ayarlama için fotoğrafın boyutu 4:5 oranında olmalıdır. Bu oran ise 1080×1350 pixel boyutlarına denk gelmektedir. Bu boyutlarda doğrudan dikey şekilde bost yapabilirsiniz.

Postunuzu hikayede eklemek için kullanacaksanız bu durumda kullanacağınız boyut farklı olmalıdır. Post boyutunun 9:6 oranında olmalıdır. 9:6 oranı ise 1080×1920 pixel boyutuna tekabül etmektedir.

Instagram Story Ölçüleri

Instagram Story Ölçüleri

Instagram story ölçüleri 9:16 boyutudur. Bu boyutta fotoğraflar yüklediğinizde fotoğrafın tam olarak hikayeye oturacağından emin olabilirsiniz. Instagram kullanıcılarının story atarken fotoğraflarının boyutlarını ayarlamakta güçlük çekmeleri halinde doğrudan fotoğraf boyutu ayarlayabilecekleri kameralarını kullanmaları tavsiye edilir.

Story atmadan önce hazırda bir fotoğrafın story boyutu ile uyumlu olmadığını görüyorsanız bu durumda fotoğraf boyutlarındırmasını kameranız aracılığı ile yeniden yapabilirsiniz. Fotoğrafın üzerine geldikten sonra düzenle seçeneğine tıklayın ve fotoğraf boyutlarındırmasını 9:16 ebatlarına ayarlayın. İşlem tamamlanmış olacaktır. 

Instagram Post Boyutu CM

Instagram post boyutu cm olarak değil pixel olarak ölçülür. İdeal gönderi ölçüsü 1080×1080 olarak bilinmektedir. Çeşitli post boyutları arayışındaysanız daha net görüntü tercihi için 1200×1200 boyutlarını deneyebilirsiniz.

Bu boyutlarda gönderi tam olarak oturmaktadır. Fotoğraf seçimi ile birlikte fotoğrafın bir kısmını kırpmanız gerekmeden doğru boyutları tercih ederek hızlı bir şekilde postlarınızı oluşturabilirsiniz. Fotoğraf çekmeden önce fotoğraf boyutunu belirlemek daha kolay bir şekilde post düzenleme yapmanıza imkan tanıyacaktır.

Instagram Hikaye Boyutu Ayarlama

Instagram hikaye boyutunu ayarlamak için yapmanız gereken oldukça basittir. Instagram storylerinin her biri 9:16 boyutlarındadır. Hikayenizin story bölümünde tam olarak çıkmamasının nedeni de boyutların farklı olmasıdır.

Fotoğraf çekilirken doğrudan fotoğraf boyutunu ayarlayarak çekim yapmak en sağlıklı sonucu verecektir. Hikaye boyutunu ayarlamak üzere doğrudan fotoğraf çekmek için kameranızı açın ve fotoğraf boyutu seçimi yapın. 9:16 boyutu story boyutunun ta kendisidir. 

Instagram Mesaj Yanıtlama

Instagram Storyler Gözükmüyor

Eşimin Instagram Keşfet

Instagram Whatsapp Linki Ekleme

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu