Teknoloji ilerledikçe sosyal medya platformları artmaya başlamıştır. Sosyal medya platformlarının sayısı gün geçtikçe artarken platformlar arasında rekabet gerçekleşmektedir. Özellikle Facebook ve Instagram platformları Tiktok ile bir rekabet halindedir. Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram ve Facebook üzerinden para kazanmak ister misiniz? İçerik üreticiler için artık Instagram ve Facebook üzerinden para kazanmak daha kolay bir hale geldi. Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada para kazanma güncellemesinin olduğunu söyledi. Para kazanılması için içerik oluşturulmasında yardımcı olacak güncellemelerin en kısa sürede gelmesi beklenmektedir.

Facebook, Instagram gibi platformlar Tiktok ile rekabet içinde olduklarından dolayı içerik üreticilerinin daha iyi para kazanması için yeni özellikler eklenmeye başladı. Bu özelliklerin eklenmesindeki amaçlardan biri ise içerik üreticilerin Tiktok uygulamasını bırakarak Instagram ve Facebook uygulamalarına yönelmesidir. Hayran abonelikleri, ücretli etkinlikler, rozetler ve birçok yöntem ile para kazanılmaktadır. Facebook ve Instagram uygulamasında orijinal içeriklere ihtiyaç duyulduğu için insanlara ilgi alanlarını geliştirebilecekleri bir algoritma üzerinde yoğunlaşmaktadır. 2024 yılında gerçekleşeceği düşünülmektedir. Instagram ve Facebook platformlarında gerçekleşecek ve Mark Zuckerberg tarafından alınan kararlar şu şekildedir;

  • İçerik üreticiler diğer platformlardaki aboneliklerinden para alabilir ve gönderiye göre abone gruplarına erişim izni verilir.
  • Tiktok platformunda olduğu gibi nakit bonuslar gibi programların geleceği de açıklananlar arasında yerini aldı.
  • Reels bonus programı ile çapraz yayınlanan videolardan para kazanabilecekleri söylendi.
  • Facebook platformunda yer alan Stars’ı tüm içerik oluşturucular tarafından artık kullanılabilir hale gelecektir.
  • Instagram içerik oluşturucular ve ortaklık arayan markalarının birbirleriyle iletişime geçmeleri için içerik üretici pazarı olacağı da bildirilmiştir.

Sizce alınan bu yöntemler ve yenilikler yeterli mi? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.