İstanbul il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü nasıl gidilir, evlendirme, nüfus ve vatandaşlık hizmetleri faaliyet göstermektedir. Nüfus yerleri, adres kayıtları ve evlenmek için tüm işlemlerimiz burada gerçekleştiririz. Evlendirme memurluklarını düzenleme, Valilik danışmanlığı yapma gibi görevleri vardır.

Nüfus olayları, aile kütüklerinin düzeni ve işlenmesine dair tüm işlemler burada yapılmaktadır. Sizin de işiniz varsa ve nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız sizler için derleme yaptık. İstanbul şehrinde yaşıyorsanız İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gitmek çok kolay artık. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü metro, otobüs ve tramvaya çok yakın bulunmaktadır.

 • Otobüs ile gitmek istiyorsanız: 30D, 37Y, 46Ç, 54E, 66, 70FE, 74A, HVİST-12 hatlarını kullanırsanız çok yakınında inebilirsiniz. Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi durağında inmeniz gerekir.
 • Metro ile gitme isterseniz; M2 metrosuna binerek kolayca gidebilirsiniz.
 • Tramvayla gitmek için T1 e binmeniz ve Çapa- Şehremini tramvay durağında inerek 10 dakika yürüyerek ulaşmış olursunuz.
 • Çemberlitaş, Çaltkadıkapı veya Yenikapı, Beyazıt veya Son durak yönü, Veznecilerde bulunuyorsanız yürüme mesafesi kadar yakınsınız demektedir.

İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Nerede

İstanbul il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü nerede, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü, nüfus ile ilgili her türlü işlemi gerçekleştirdiğiniz devlet binasıdır. Nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız ve yol konusunda biraz çekingenseniz doğru yerdesiniz. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Fatih ilçesinde yer almaktadır. Buraya otobüs, tramvay veya metroyla gidebilirsiniz.

 • İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tam adresi şu şekildedir; Hırka-i Şerif, Adnan Menderes Bulvarı No; 62 34091 Fatih/İSTANBUL
 • İstanbul Valiliği Ek hizmet binasının içerisinde yer almaktadır. 0 katta karşınıza çıkacaktır.

İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü Hangi Metro Durağında

İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Nasıl Gidilir

İstanbul il nüfus müdürlüğü hangi metro durağında, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz yerdir. İstanbul büyük bir şehir olduğu için çoğu insan bir yeri bulmak konusunda zorluk yaşayabiliyorsunuz. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü otobüs, tramvay ve metro durağına çok yakındadır.

 • Metro ile gitmeyi tercih ediyorsanız M1A ve M1B metrosuna binmeniz gerekmektedir. Emniyet- Fatih durağında inmeniz gerekir. 350 metre sonra İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünü görmüş olacaksınız.
 • Bir diğer seçenek ise yine M1A ve M1B metrosuna binmeniz gerekir. Ulubatlı durağında inerek 700 metre yürümeniz gerekir. Daha sonra kolayca İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünü görmüş olursunuz. Bu yol diğer yola göre uzak kalmaktadır.

İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü Randevu

İstanbul il nüfus müdürlüğü randevu, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğüne randevu almak istiyorsanız 199 hattı arayarak kolayca alabilirsiniz. Ya da randevu.nvi.gov.tr linkine tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Online olarak randevu oluşturmak istiyorsanız bazı işlemler için randevu alabilirsiniz. Bunun haricinde online randevu alamazsınız. Bu işlemler şu şekildedir.

 • T.C kimlik kartı değişikliği, sürücü belgesi çıkartımı, pasaport, adrese kayıt , yeni doğum, diğer nüfus işlemleri, T.C Kimlik kartına sürücü belgenizi eklemek isterseniz veya vatandaşlık işlemleri için online randevu alabilirsiniz.

İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü Telefon

İstanbul il nüfus müdürlüğü telefon, il nüfus müdürlüğü sayesinde birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kimlik kartını yenilemek isteyenler, sürücü belgesi veya yeni doğum gibi işlemlerinizi buradan gerçekleştirmeniz gerekir. İl Nüfus Müdürlüğünü arayarak bilgi almak istiyor ve telefon numarasını bulamadıysanız yazımızı okumaya devam edin.

 • İl Nüfus Müdürlüğünü arayarak şikayetinizi veya sıkıntınızı bildirmek isterseniz 0212 518 20 80 numarasını arayarak iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü Yeşil Pasaport Randevu

İstanbul il nüfus müdürlüğü yeşil pasaport randevu, yeşil pasaport almak istiyorsanız yeşil başvurusu için gerekli evrakları toplamanız gerekir, daha sonra yeşil pasaport ücretini ödedikten sonra İl Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Daha sonra pasaportunuzu alabilirsiniz. İl Nüfus Müdürlüğüne online olarak randevu alabilirsiniz.

 • Online randevu almak isterseniz https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıklamanız ya da Alo 199 numarasını aramanız yeterli olacaktır.

Daha fazla ilgili içerik;

Fatih Nüfus Müdürlüğü hangi metro durağında?

Fatih Nüfus Müdürlüğü, Vatan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Vatan Caddesi’ne en yakın metro durağı, Fatih durağıdır. Fatih durağı, M1A ve M1B hatlarının geçtiği bir istasyondur.

İl nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü nereye bağlı?

İl nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. İl nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri, il sınırları içinde yaşayan vatandaşların nüfus işlemlerini gerçekleştirmekle görevlidir.

Nüfus müdürlüğü randevu almadan gidilir mi?

Nüfus müdürlüğüne randevu almadan gitmek mümkündür. Ancak, randevu alarak gitmek, işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Nüfus müdürlükleri, randevusuz gelen vatandaşlara öncelik vermektedir.

İstanbul’da vatandaşlık başvurusu nereye yapılır?

İstanbul’da vatandaşlık başvurusu, İstanbul Valiliği İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne yapılır. İstanbul Valiliği İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Fatih ilçesinde bulunmaktadır.
İstanbul’da vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:
Nüfus müdürlüğü başvuru formu
Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
Pasaport fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Diploma veya öğrenim belgesi
Sabıka kaydı
Sağlık raporu
İkametgah belgesi
Vatandaşlık başvurusu, başvuru sahibinin bizzat yapması gerekir. Başvuru sahibi, başvurusunu şahsen veya vekâlet verdiği kişi aracılığıyla yapabilir.