Kadınlarda meninin geldiğini anlamanın birkaç yolu var. Orgazm sırasında, rahim kasları kasılır ve meni rahim ağzına doğru itilir. Meni vajinaya boşaldıktan sonra, vajinal akıntının rengi, kıvamı ve kokusu değişebilir.

Kadınlarda meninin geldiğini nasıl anlarız diyanet, diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre meninin şekli ve görüntüsü üzerinden meni olup olmadığını anlamak mümkündür. Meni gelmesi halinde yapılması gerekenler, meninin rüyada gelmesi halinde gusül alınma durumları hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Kadın Menisi Nasıl Gelir?

Meni kadınların cinsel ilişki sırasında gelen bir sıvıdır. Kadın menisi kadının bezlerinin nerede olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde gelebilir. Bazı kadınlarda bezler idrar yollarının etrafını tamamen kaplayabilir. Bu durumda meninin fışkırarak çıkması gibi bir durum da söz konusudur.

Bezlerin idrar yollarının sonunda toplanması halinde kadın menisi damlalar halinde yavaşça da gelebilir.

Kadın Menisinin Özellikleri

Kadın menisinin özellikleri itibariyle birçokları tarafından merak edilir. Öyle ki kadının menisinin sarıya çalan bir rengi vardır. İnce bir dokusu vardır. Erkeklerin menisi beyaz renkli ve kalın, yapışkan bir dokuya sahipken kadınların menisi sarı renkli ve incedir.

Kadınlarda meninin gelmesi cinsel uyarılma ile gerçekleşir. Meni ile mezi karıştırılmamalıdır. Mezi kadın ya da erkekte fiziksel yakınlaşma ile birlikte ortaya çıkan yapışkan ve az miktardaki sıvıdır. Meni ise cinsel yakınlaşmanın ilerlemesi ile birlikte kadının zevk alması sonucu ortaya çıkar.

Kadınlarda İhtilam Vesvesesi

Kadınlarda ihtilam vesvesesi, ihtilam olmadığı halde ihtilam olduğu fikrine kapılmak olarak şeytandan gelir. İhtilam kadının ya da erkeğin uykudan uyandığında ıslaklık hissetmesi halinde rüyalanmasıdır. İhtilam olmak için uykudan uyanıldığında ıslaklık hissedilmesi şarttır.

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre ihtilam olmanın gusül gerektirdiği bilinmektedir. Peki kadınlar ihtilam olup olmadığını nasıl anlayabilir?

İhtilam olması hali kadının uykusunda ihtilam olduğunu hatırlaması halinde kesindir. Gusül gerektirir. Öte yandan kadın rüyasında ne gördüğünü hatırlamıyorsa ancak sabah uyandığında ıslaklık fark ettiyse yine gusül gerekir.

İhtilam vesvesesinden kurtulmanın en kolay yolu rüyada bir şey görüp görmediğini sorgulamak ve çamaşırda ıslaklık olup olmadığını kontrol etmektir. Her ikisinden biri mevcutsa gusül gerekli olduğu Hz. Peygamber tarafından dile getirilmiştir. Bu konuda mevcut olan hadis ve kaynağı;

“Hz. Âişe (r.a.) şöyle anlatır: “Resûlullah’a, ‘Bir kimse uykudan uyandıktan sonra çamaşırında ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa (yıkanması gerekir mi?)’ diye soruldu. O da ‘Evet, yıkanmalıdır!’ diye cevap verdi.

Sonra, ihtilam olduğunu hatırlayıp da ıslaklık farketmeyen kimsenin durumu soruldu: ‘Ona gusül gerekmez’ dedi. Ümmü Süleym (r.a.) sordu: ‘Bunu kadın görecek olursa, kadına gusül gerekir mi?’. Buna da: ‘Evet! Kadınlar, erkekler gibidir’ cevabını verdi.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 96; Tirmizî, Tahâret 82).

Hz. Âişe (r.a.) başka bir soru üzerine tekrar anlatıyor: “Ümmü Süleym (r.a.), Resûlullah’a (s.a.s.), ‘Rüyasında, erkeğin gördüğünü gören kadına, guslün gerekip gerekmeyeceğini sordu. Resûlullah, ‘Evet! Islaklığı fark ederse.’ cevabını verdi” (Müslim, Hayız, 33; Ebû Dâvûd, Tahâret, 97; Nesâî, Tahâret, 135). Dolayısıyla kadınların da erkekler gibi ihtilam olmalarından sonra çamaşırlarında ıslaklık görmeleri halinde gusletmeleri gerekir.”

Kadında Mezi ve Meninin Farkı

Kadında mezi ve meninin farkı mezinin gusül gerektirmediği bilinmektedir. Mezi ve meni cinsel hareketlilik kaynaklı olarak ortaya çıkar. Mezi ise meniden daha farklıdır. Mezi akıntı olarak da gelir. Her ikisinin de akışkan kıvamı vardır. Mezinin meni kadar koyu olmadığı bilinir. Daha yavaş hareket eder. Mezinin özellikleri;

 • Açık renklidir.
 • Yavaş hareket eder.
 • Yumuşak bir çıkışı vardır.
 • Cinsel temas ile hareketlenme meydana geldiğinde önce mezi ortaya çıkar.
 • Gusül gerektirmez ancak abdest gerektirir.

Meninin özellikleri;

 • Akışkan ve meziye oranla daha koyu renklidir.
 • Hızlı hareket eder.
 • Sert bir çıkışı vardır.
 • Cinsel birliktelik sırasında meydana gelir.
 • Gusül abdesti almak gerekir.
 • Meni bulaşan çamaşır mutlaka değiştirilmelidir. 

Mezi geldiği anda abdest bozulur. Meni geldiği anda ise gusül abdesti bozulur. Mezi ile meni arasındaki farklardan biri de mezinin daha cinsel temasların başında gelmesidir. Meni ise cinsel birleşmenin hızlanması ile ortaya çıkar.


Daha fazla ilgili içerik;