Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit – Kağıdı Hangi Uygarlık Buldu

Kağıdı icat eden Çinli mucit konusu hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz. Kağıdı hangi uygarlık buldu, ilk kez kim kullandı gibi sorularınızın yanıtları…

İnsanlığın gelişmesine önemli katkıda bulunan kağıt birçok alanda kullanılır. İş, okul ve günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kağıdın nasıl bulunduğunu öğrenmek ister misiniz? Kağıt bulunmadan önce taşlar, ipek bambu, papirüs ruloları üzerine resimler çiziliyordu. Kağıda dair en eski kalıntılar ise Tibet zamanına dayanıyor. Ancak bu kağıtları kimin yaptığı bilinmiyor. Kendi kağıt yapma tekniğini geliştiren Çinli Cai Lun kağıdın mucidi olarak bilinir. M.Ö 2 yüzyıl döneminde kağıt ortaya çıktı. Cai Lun selüloz sayesinde elde ettiği kağıtla dünyanın birçok yerine icadını ulaştırdı. Kağıt fabrikaları kurularak kağıdın kilosu satılmaya başlandı.

Kağıdı Hangi Uygarlık Buldu

Kağıdı hangi uygarlık buldu

Saray görevlisi olarak görev yapan Cai Lun tarafından kağıt keşfedilmiştir. Kağıda dair bazı kalıntılar Cai Lun’dan daha eski zamanlara dayanır. Özellikle Tibet’te birçok kağıt kalıntısına rastlanmıştır. Ancak kimin yaptığı bilinmediği için kağıdın mucidi olarak adlandırılmaz. Modern kağıdı ilk bulan ve temsilcisi olarak kabul edilen kişi Çinli Cai Lun’dır. Antik Çin’de keşfedilen kağıt zamanla Japonya, Kore ve Vietnam gibi ülkelere yayılmaya başladı.

Kağıdın yayılması İpek Yolu sayesinde gerçekleşti. İpek Yolu’nu takip ederek modern kağıt Çin’den İran’a kadar ulaştı. Bazı uzmanlara göre Talas Savaşı’nın ardından Çinli esirler sayesinde Müslümanların kağıdın üretimini öğrendikleri söylenir. İspanya’da kağıt fabrikasının kurulmasından sonra kağıt tüm Avrupa’da büyük ses getirdi. Günümüzde hala sıkça kullandığımız kağıt ilk Antik Çin’de ortaya çıktı.

Kağıdı İlk Kez Kim Kullandı

Kağıdı i̇lk kez kim kullandı

Modern kağıdı ilk kez bulan saray görevlisi Cai Lun sayesinde tüm dünyada kağıt kullanılmaya başlandı. Eski dilde geveze bulmaca sıkça kağıdı ilk kez kimin kullandığı hakkında sorular bulunur. Cai Lun tarafından bulunan kağıt ağaç kabuklarını ve bez parçalarını bir araya getirerek modern kağıt elde edildi. Ağaç kabuklarını ve bez parçalarını ezerek hamur haline getirdikten sonra su ile karıştırarak modern kağıt günümüze ulaştı. Bu işlemin sonucunda ise kağıt kullanılmaya başlandı. Kağıdı ilk kez kullanan Cai Lun olarak bilinir.

Papirüs Kağıdı Hangi Uygarlık Buldu

Kağıt bulunmadan önce taş üstüne resimler çiziliyordu. Taşlar üzerine çizilen resimler yerini papirüs kağıdı aldı. Kağıdın bulunması yüzyıllar öncesine dayanıyor. Kağıdın birçok farklı çeşidi bulunur. Papirüs adını verdiğimiz kağıt Mısırlılar tarafından bulundu. Bitki saplarından yapılan bu kağıt dünyanın birçok farklı yerinde kullanıldı. Papirüs Mısırlılarda bulunduktan sonra Yunanlılara daha sonra Romalılara kadar ulaştı. Papirüs kağıdından sonra Parşömen kağıdı kullanıldı.

Kağıdın icat edilmesi hakkında sorularınız ya da görüşleriniz varsa yorum bölümüne yazarak bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥