Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur (Fazileti ve Arapça Okunuşu)

Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur ve kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur tefsir hakkında bilgiler sunuyoruz.

Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur, cümlesi Kuran’da Rad suresinin 28. Ayeti kerimesinin mealinde geçmektedir. Kalpler yalnız Allah’ı zikretmekle huzur bulur ifadesi bize İnsanın aramış olduğu huzur noktasının tamda Allah’ı zikretmek olduğunu gösterir. İnsanın bitmek tükenmek bilmez heva ve hevesleri arzuları vardır. O heves ettiği şey kendine ulaştığında o arzusu zamanla azalmaya başlar geçicidir Ona duyduğu heves devamlı değildir.

Dünya lezzetlerine duyulan heves bu şekildedir dünya gibi geçicidir. İnsan dünya hayatı içinde sıkıntılarla boğuşur, kalbi daralır onu ferahlatacak olan da yalnız kendisini yaratan Allah’ı hatırlaması ile olacaktır. Allah’ı anmak insan için, gereğini yaptıktan sonra tevekkül ederek neticeyi tüm işlerinde Allah’a bırakmanın kalp huzuru verilen hayatını yaşamak olacaktır. İnsan için onu ebedi huzura götürecek, gönlünde geçici olmayacak şey Allah’ı anmaktır.  Allah’ı anmak demek, sadece zikir ile meşgul olmak demek değil, Allah’ın vadettiği ebedi hayatı düşünüp tefekkür etmektir. Allah’ın razı olacağı işlerde bulunup onun sevabını düşünmektir.

Kalpler ancak allah'ı anmakla huzur bulur (fazileti ve arapça okunuşu)
Kalpler ancak allah’ı anmakla huzur bulur ayeti arapça

Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur Tefsiri

Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur tefsiri, Rad suresi 28. Ayette yapılmaktadır. Bizim bu ayetin tefsirinden anlamamız gereken, Allah’ı anmak Allah’ı zikretmek bizim huzur noktamızdır. Allah’ı anmakla gönlümüzün yatışacağını, sakinlik bulacağını ve mutmain olacağını yani tatmin olacağını anlatıyor. Kuran okumak da zikir etmektir. Bunun için Kuran pek çok ayette “zikir” olarak tavsif edilir diyebiliriz. Allah’ zikir etmekten maksat Allah’ın ismini anarak zikre devam etmek, Allah’tan başka ilah olmadığını zikretmektir.

Yani “La ilahe illallah” diyerek zikretmektir. Kuran’ı kerim okumakta Allah’ı zikretmektir. Kuran en büyük hatırlatma en büyük mucizedir. Kuran’dan ayet okumak onun üzerine düşünmek de kalplerin tatmin ve huzurlu olmasını sağlar. Allah’ı zikretmek demek Allah’ı hatırlatan ve O’nun delillerini gösteren şeyler üzerinde düşünmek, kudretini anlamaya çalışmak da Allah’ı zikretmektir ve kalplerin huzur bulmasını sağlar.

Kalpler ancak allah'ı anmakla huzur bulur (fazileti ve arapça okunuşu)
Kalpler ancak allah’ı anmakla huzur bulur ayeti arapça

Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur Ayeti Arapça

Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur ayeti Arapçası Rad suresinde şu şekilde: “ELA Bİ ZİKRİLLAHİ TATMEİNNÜL KULÜP” (Kalpler ancak Allah’ı zikir ile mutmain olur) geçmektedir. Ayet kalplerin yalnız Allah’ı anmakla, zikretmekle tatmin olduğunu, yatıştığını bize güzel açıklamıştır. Allah’ı zikir etmek dil ile olur kalp ile olur. Kuran’ı kerim okumakta Allah’ı zikretmektir.

Kuran’ı kalpten samimi olarak okumak, O’nun Allah’ın kelamı olduğunu, bizim için gerekli olan Huzurun kaynağının orda olduğunu bilmektir. İnsanın dili neyi çok söylerse kalp ona aşina olur ve aklı o söylediğine bağlı olur. Dilin söylediğine kalbinde eşlik etmesi ile olan zikir ne güzeldir. Kalbin huzur sakinlik bulmasına en güzel vesiledir.

İslam Sanatının İlk ve Özgün Plan Şeması Hangisidir?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥