Kandil Çocuğa Nasıl Anlatılır? (Anlam ve Önem)

Kandil çocuğa nasıl anlatılır, Kandil geceleri Müslümanlar için oldukça değerlidir. Peki bu kandil gecelerini çocuklara nasıl aktarmamız gerekir. Çocukluk hatıralarını hiçbirimiz unutmayız değil mi? Çocukken yaşadığınız her olayı hatırlarsınız.

Bu yüzden çocukken yapılan eylemler bizde bir anı olarak kalır ve asla unutulmazlar. Çocuklara dini anlatırken baskıyla veya zorlamayla anlatmaya çalışmayın. Sürekli baskı kurmayın. Bu şekilde yaklaşımlarla hem kendinizden hem de Müslümanlıktan soğutursunuz. Bir olay olduğunda Allah kızar kelimesini kullanmayınız. Çocukken aklında ne kalırsa ömür boyunca bunu taşır. Dini kötü, baskıcı bir şekilde anlatmayın. Müslümanlık paylaşmak, hoşgörü dinidir.

Kandillerde çocuklarınıza aşılamanız için o günü aklına kazımanız lazım. Kandiller de evi süslemesine yardım edin. Bütün aile fertleri toplansın sohbetler edilsin. Ama o gün sanki çocuğa aitmiş gibi olsun. Sonra çocuğunuzun anlayacağı bir şekilde kandil gününü anlatmaya çalışın.

Tüm aile fertleri beraber namaz kılın, ibadet edin, ilahiler söyleyin. O çocuk için kandil günü unutulmaz bir gece olacaktır emin olun. Beraber salavat getirmeye çalışın. Bırakın yanlış söylesin ama yeter ki söylesin. Baskı kurmadığınız ve çocuğunuzu sıkarak değil her zaman sevgiyle kandil gecesini anlatın.

Regaip Kandili Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Regaip Kandili çocuğa nasıl anlatılır, Kandilleri çocuklara anlatmamız gerekir. Çocuklar öyle bir hafızaya sahiptirler ki o yaşlarda yaşanılan her şeyi kaydetmektedirler. Çocuklarımızı sevgiyle dine yaklaştıralım. Cami de bırakın saklambaç oynasın. Bırakın namazı istediği şekilde kılsın. Emin olun büyüdüğü zaman kendi nasıl kılınması gerektiğini öğrenir. Ama küçük bir çocuğa sürekli emir vererek, baskı kurarak dine yaklaştıramazsınız.

Regaip kandilini anlatmak için ilk önce Peygamber Efendimizi tanıması gerekir. Peygamber Efendimizi tanıtmak için mesela masallar okumak yerine, Peygamber efendimizin hayatını okuyun. Ya da Regaip Kandili için Peygamber Efendimizin en sevdiği günlerden birisi bugündür deyin ve bugün olan olayları anlatın. Efendimiz çocukları çok severdi diye anlatarak o gün çocuklara hediye vermek. Ve Peygamber Efendimizi, Allah’ı en güzel bir şekilde anlatmaya çalışmalıyız. Çocukların anlayacağı şekilde kandil kutlaması yapmanız gerekir.

Berat Kandili Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Berat Kandili çocuğa nasıl anlatılır, Berat Kandilinde ibadetlerimizi yaparken çocuğa en yalın haliyle ve güzel bir şekilde anlatılması gerekir. Çocuğunuz sizden bir şey istediği zaman çocuğunuza her zaman Allah’tan bir şey istemesi gerektiğini aşılamanız gerekir. Çocuklarınıza oyun eşliğinde kandilleri anlatabilirsiniz. Ya da bir masal gibi anlatabilirsiniz. Ama belirli kurallara koymadan yapmaya çalışınız.

Çocuklarınıza kandil gecesi hediye almaya çalışın. Böylelikle çocuğunuz o hediyenin kandil gecesine ait olduğunu asla unutmaz. Ailecek bir araya gelerek sessiz sinema oynayabilirsiniz. Hadisleri sessiz sinema şeklinde anlatabilir. Kandil günü camiye gitsin ve orasının Allah’ın evi olduğunu bilsin. Orada bırakın oyun oynasın, vakit geçirsin. Emin olun başka sefere o kendisi gitmek isteyecektir.

Berat Kandili 4 6 Yaş

Berat kandili 4 6 yaş, Berat kandilini çocuklarınıza sevdirerek anlatmaya çalışın. Hediyeler alın. Peygamber Efendimize hediye yapmaya çalışsın. O gün evinizi süsleyin. Çocuklarınız istediği gibi süslesin. O gün hep beraber Berat Kandilini konuşun. Herkes bir olay anlatsın. Daha sonra beraber oyun oynayabilirsiniz. Hadisleri bir kağıda yazın. Daha sonra tüm aile fertleri o oyunu oynayın. Eğlenceli bir gün geçirin. İbadetlerinizi de yine aile bireylerinin hepsini toplayarak gerçekleştirin.

Miraç Kandili Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Miraç kandili çocuğa nasıl anlatılır

Miraç kandili çocuğa nasıl anlatılır? Miraç Kandilini çocuklarımıza anlatmak için Miraç filmini izletebilirsiniz. Miraç kandilinden önce bir masal edasıyla Miraç Kandilini çocuklarınıza anlatabilirsiniz. Çocuklarınıza kandilleri anlatmak zordur. Onların hayal dünyasına göre ve oyunlara uyarlayarak anlatmaya çalışın.

Miraç kandilinde çocuklarınızla beraber hediyeleşebilirsiniz. Ya da çocuğunuzu camiye götürebilirsiniz. Evinizi süsleyebilirsiniz. Çocuk bunları görünce özel bir gün olduğunu anlar. Ve çocuğunuza miraç gecesini masal tadında anlatmaya çalışın. Emin olun aklında yer edecektir.

Kandil Simidi Hikayesi

Kandil simidi hikayesi, Kandil simidinin geleneği aslında Selçuklulardan beri gelmektedir. Selçuklular mübarek günleri ve geceleri kutlarlarmış. Ve her yıl kutlayarak bunu alışkanlık haline getirmişlerdir. 2. Selim ise kandil yakarak camilerin aydınlatmasını sağlamıştır.

16. Yüzyıldan itibaren İstanbul halkı kandil gecelerinde toplu olarak ibadet etmiş ve hayır işlemişlerdir. Kandil günlerinde bu zamanlar simit ve çörek yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlanmıştır. O günden sonra değişerek bugünkü halini alan kandil simitleri şimdi ise pastanelerde yapılmaktadır. 1800 yıllardan beridir kandil simidi yapılmaktadır.

Okul Öncesi Mevlid Kandili Nasıl Anlatılır?

Okul öncesi Mevlid kandili nasıl anlatılır? Çocuklar 3 ve 6 yaş aralığında ben merkezci yapıya sahiptirler. Çocukların hayal dünyaları bu yaşlarda oldukça fazladır. Mevlid kandilinde olan olayları çocuklara masal tadında ve basit ifadelerle anlatmamız gerekir. Aile bugünün anısına çocuklara hediye vermelidir. Hediye çocuklar için unutulmaz bir parçadır. Daha sonra çocuklarınızla Peygamber Efendimize hediye hazırlayın.

Hayal gücüyle ona hediyeler hazırlasın. Daha sonra evi süslesin. Bugünün önemli bir gün olduğunu ona aşılamanız gerekir. Aile fertleri olarak o gün toplanın ve hep beraber ibadet edin. Beraber dini sohbetlerde bulunun. Ve o gün çocuğunuzu camiye götürün ve orda ne yapmak istiyorsa onu yapsın. Çocuğunuza kandilleri sevdirmek için lütfen baskı yapmayınız.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥