Kaymakan nasıl olunur ve kaymakam olmak için kamuda 5 yıl çalışma şartı getirildi mi gibi sorularınızın yanıtını makalemizde bulmanız mümkündür. 15 Temmuz sonrasında kaymakamlık alımında çok değişiklik yapılmıştır. Yeni sistemde kaymakam nasıl olunur ve kaymakamlık sınavı soruları hakkında bilgilendiriyoruz. Bunun yanı sıra kaymakam maaşı ve stajyer kaymakam maaşını gelin birlikte inceleyelim.

Kaymakam nasıl olunur, her meslek grubunda olduğu gibi kaymakam olabilmek için öncelikle kaymakamlık eğitimin tamamlamak gerekmektedir. 4 yıllık lisans programlarından mezun olunmalıdır. Bu programlar ise; siyasal bilimler, hukuk, iktisadi ve idari bilimler ve işletme bölümlerinden mezun olunmalıdır.

İlgili programlardan mezun olunması durumunda kaymakamlık için özel hazırlanan sınava girmeli ve bu sınavdan en az 70 alınmalıdır. Ayrıca sınavdan sonra gerçekleşen mülakatlarda da kişinin yine başarılı olması gerekir. Bunların tamamlanması sonucunda ise valilik emriyle atama sürecine girecektir. Sonunda ataması olan kişiler kaymakam olabilir.

Kaymakam olmak zor mu

Kaymakam Maaşı

Kaymakam olan bir kişinin ilk başlangıçta alacağı maaşı aşağıda belirttiğimiz gibidir. 2023 Yılı itibari ile kaymakam maaşlarında yapılan yenilik sonrasında ne kadar oldu gelin birlikte inceleyelim.

Kaymakam Maaşı2023 Güncel
Kaymakam Maaşı34.520 – 43.150 TL
Kaymakam Maaşı

Kaymakam Olmak İçin Ne Okumak Lazım

Kaymakam Olmak İçin Ne Okumak Lazım
Kaymakam Olmak İçin Ne Okumak Lazım

Kaymakam olmak için ne okumak lazım sorusu bu alana yönelimi olan kişilerin merak ettiği bir sorudur. Kaymakam olabilmek için okunması gereken bölümler aşağıda listelenmiştir.

  • Siyasal bilimler
  • Hukuk
  • İktisadi ve idari bilimler
  • İşletme
  • Kamu Yönetimi

Yukarıdaki bölümlerden herhangi birinden mezun iseniz şimdi nasıl kaymakam olunur, hangi adımlar takip edilir gelin bakalım.

  • Daha önce yapılmış bütün sınavların çıkmış sorularına dikkatle göz gezdirmek.
  • Yaşınızın 35 ve altı olmalı.
  • Askerlik görevi yapılmış olmalı.
  • Staj ve kurs sürelerini eksiksiz bir şekilde tamamlamak.

Bu programlardan mezun olunması durumunda kaymakam olmanın ilk koşulu olan eğitim kısmını tamamlamış olursunuz. 

Kadın Kaymakam Nasıl Olunur

Kadın Kaymakam Nasıl Olunur
Kadın Kaymakam Nasıl Olunur

Kadın kaymakam nasıl olunur, eğitim alanında gerekli programlardan mezun olan devamında kaymakamlık sınavında başarı sağlayan ve mülakatları eksiksiz bitire kişilerin kadın ya da erkek fark etmeksizin kaymakam olabilme hakları vardır. Cinsiyet ayrımı söz konusu değildir ve eşit şekilde aşamalara tabi tutulurlar.

Kaymakam Olmak İçin Kamuda 5 Yıl Çalışma Şartı Getirildi

Kaymakam olmak için kamuda 5 yıl çalışma şartı getirildi, kaymakam adaylığı yazılı sınavlarına başvuru yapmak isteyen kişilerin bu şekilde bir şarta tabi tutulması durumu söz konusu değildir. 3 sayılı Üst Kademe Yöneticileri ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi‘nin 3. Maddesinin (6) fıkrası gereğince kabul edilen bir durum değildir.

Kaymakam Olmak Zor Mu

Kaymakam olmak zor mu, mezuniyetin sonrasında kaymakamlık sınavına girip, girdikleri sınavdan başarılı sonuçlar almak daha sonrasında mülakatlara girmek ve başarılı olmak zaten zor bir süreçtir. Kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel olarak kaymakam olma süreci başka meslek gruplarına göre daha zordur ve bunun olması gayet normal kabul edilen durumdur.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir – Nasıl Olunur

Üniversitede Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur – Maaşları