Savcı olmak için eşit ağırlık derslerinin iyi olması gerekir. Özellikle Türkçe ve Matematik savcı olmak üzere hukuk bölümü okuyacak öğrencilerin iyi olması gereken dersleri arasında yer alıyor.

Hukuk bölümü eşit ağırlık öğrencilerinin en yüksek puanlar ile girebileceği bölümlerden biridir. Bu nedenle öğrencilerin eşit ağırlık alanında bulunan tüm derslerinin iyi ve başarılı olması gerekir.

Savcı olmak isteyen öğrencilerin hukuk bölümü puanlarını inceleyerek kendilerine bir yol çizmeleri tavsiye edilmektedir. Savcı olmak hakkında merak edilenler, lise tercihi ve puan sıralaması hakkında detaylar burada.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir

Savcı olmak için herhangi bir liseye gitmeniz yeterlidir. Savcı olmak isteyen öğrencilerin üniversitelerin hukuk bölümünü kazanması gerekir. Liseden doğrudan savcılık için bir geçiş olanağı bulunmamaktadır.

Savcı olmak isteyen öğrencilerin liselerin eşit ağırlık bölümünde okumaları onlar için avantajlı olmakla birlikte zorunlu değildir. Eşit ağırlık puanı ile üniversiteye hukuk bölümü için giriş yapabileceğinizden lise eğitimi alırken savcı olmak için eşit ağırlık bölümü tercih etmeniz önerilir.

Lisede sayısal ya da sözel bölüm okuyan öğrenciler de savcı olabilir. Bunun için önemli olan hangi bölümün okunduğu değil üniversite sınavında eşit ağırlık puanının yeterli olup olmadığıdır. 

Savcı Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Savcı Olmak İçin Kaç Puan Gerekir

Savcı olmak için üniversitelerin hukuk bölümünde okunması gerekir. 350 puan ile 500 puan arasında hukuk bölümleri bulunmaktadır. Üniversitelerin hukuk bölümüne öğrenci alırken puanları her yıl değişerek tekrar belirleniyor. Bununla birlikte eşit ağırlık bölümünün en yüksek puanla öğrenci alan alanının hukuk bölümü olduğu biliniyor.

Savcı olmak isteyen öğrenciler önce herhangi bir üniversitenin Hukuk Fakültesinden mezun olmalıdır. Ardından adli yargı sınavına girmelidir. Adli sınavı içerisinde yer alan toplam 100 sorudan en az 70 puan almalıdır.

Yeterli puanı alan savcı adayları mülakata girer. Mülakatın başarılı sonuçlanması sonrasında iki senelik staj dönemi başlar. Stajın tamamlanmasının ardından staj bitirme sınavı yapılır. Bu sınavdan da başarılı olan savcı adayları artık gerçek bir savcı olarak görevini yerine getirmeye başlayabilir. 

Savcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Savcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Savcı olmak için üniversitelerin hukuk bölümü okunmalıdır. Savcı olmak isteyenlerin lisede herhangi bir seçim yapma zorunlulukları yoktur. Ancak hukuk bölümü eşit ağırlık puanı ile öğrenci aldığından lisede de eşit ağırlık bölümünde okuyan öğrenciler sınav puanı açısından daha avantajlı olmaktadır.

Savcı olmak isteyen öğrencilerin üniversiteye giriş sınavlarının her ikisine de girmelidir. Sınavlardan yeterli puanı alan öğrenciler üniversitelerin hukuk bölümlerinde okuyabilirler.

Savcı olmak kaç yıl sürer?

Savcı olmak staj süresi ile birlikte en az 7 yıl sürmektedir.

Savcılık hangi bölüm sayısal?

Savcılık için okunması gereken lise eğitim bölümü eşit ağırlıktır. Şart olmamakla birlikte üniversite sınavında sayısal ya da sözel lise bölümü okuyan öğrenciler de eşit ağırlıktan sınava girebilir.

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları

Savcı Maaşları – Stajyer Savcı Maaşı (GÜNCEL)

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Comments are closed.