Kelime Dağarcığı Nedir – Geliştiren Kitaplar

Kelime dağarcığı nedir sorusu merak ediliyor. Kelime dağarcığı aynı zamanda kelime hazinesi olarak da isimlendiriliyor. Kelime dağarcığı bir kişinin söz varlığını, bildiği tüm kelimeleri ifade ediyor. Örneğin kişi ne kadar kelime ve anlamına biliyorsa kelime hazinesi o kadar geniş ve gelişmiştir. Kitap okuma, sürekli yeni kelimeleri öğrenmek üzere not alarak cümle içinde kullanmak kelime hazinesinin gelişmesinde büyük oranda destek oluyor.

Kelime Dağarcığı Ne Demek?

Kelime dağarcığı ne demek

Kelime dağarcığı ne demek, nedir gibi sorulara merakla cevap aranıyor. Kelime dağarcığı en yalın tanımlamayla bir kişinin bildiği kelimelerin tamamını ifade ediyor. Kelime ve anlam bilgisi çok olan kişilere kelime dağarcığı geniş denir. Kelimeler birden fazla anlam taşıyabilir.

Öğrendiğiniz kelimelerin anlamlarını doğru bilmek, cümle içinde doğru ifade etmek kaliteli bir iletişim kurmayı da destekler. Bu nedenle kelime hazinenizin gelişmesine katkıda bulunmanız faydalı olacaktır.

Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir?

Kelime dağarcığı nasıl geliştirilir

Kelime dağarcığı nasıl geliştirilir, bunun için nasıl bir yol izlenir diye merak edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere ne kadar kelime bilirseniz kendinizi ifade etme gücünüz aynı oranda artar. Kelimeleri doğru bilmek ve cümle içinde doğru kullanmak diksiyonunuzu ve iletişim becerinizi büyük oranda olumlu etkileyecektir. Eğer kelime hazinenizi zenginleştirmek istiyorsanız şu yöntemleri dikkate almanızı öneriyoruz;

 • Kendin için bir okuma planı belirle ve bu plana sadık kal.
 • Her hafta en az bir kitap bitirmeyi hedef edin.
 • Okuduğun kitap veya dergilerde dikkatini çeken kelimeleri ve anlamlarını not al.
 • Kelimeleri cümle içerisinde bolca kullanarak pekiştir.
 • Kitap okumaya zamanın yoksa bile, yolda, işte ara ara online dergi veya kitaplardan faydalanmaya bak.
 • Belirli bir okuma süresinden sonra çeşitli Kelime Dağarcığı testi seçeneklerine katıla. Böylece kelimelerle aranın nasıl olduğunu analiz edersin.

Tüm bu detaylar kelime dağarcığının gelişmesine büyük oranda yardımcı olacaktır. Özellikle de kelime ve anlamlarını not alman bu bilginin zihninde kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Kelime Dağarcığı İçin Kelimeler

Kelime dağarcığı i̇çin kelimeler

Kelime Dağarcığı için kelimeler ve anlamları şeklinde bir tablo hazırladık. Kelime hazinene ekleyebileceğin bu kelime ve anlamlarını hemen sıralayalım;

KELİMEANLAMI
AbdalEski zamanlarda gezgin ya da dervişlere verilen isim.
AblukaKuşatma altına almak. Çevrelemek.
AnızEkim, biçim işlemlerinden sonra tarlada kalan kökler, otlar.
BakiSüreklilik arz eden, kalıcı ve daimî olan.
Caka satmakGösteriş yapmak, fiyakalı olmak.
EfsunSihirli, büyülü.
HadiseOlay, durum.
GazapAşırı öfke, bela, kızgınlık ve hiddet.
İaşeYedirip içirme, besleme ve bakma durumu.
İcarHerhangi bir şeyin bedeli, kira
İçtimaAskerlerin silahlarıyla tam donatılmış şekilde toplanmaları.

Kelime Dağarcığı Geliştiren Kitaplar

Kelime dağarcığı geliştiren kitaplar

Kelime dağarcığı geliştiren kitaplar için birden fazla seçenek bulunuyor. Özellikle de Türk Edebiyatı Klasikleri arasından kitap seçimi yaparak kelime hazinenizin gelişmesinde büyük ölçüde katkıda bulunabilirsiniz. Bu kitaplardan bazıları şunlardır;

 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu/ Peyami Safa
 • Kuyucaklı Yusuf /Sabahattin Ali
 • Sinekli Bakkal/ Halide Edip Adıvar
 • Acımak /Reşat Nuri Gültekin
 • Çalıkuşu/ Reşat Nuri Gültekin
 • Aşk-ı Memnu /Halid Ziya Uşaklıgil
 • Araba Sevdası / Recaizade Mahmud Ekrem
 • Kürk Mantolu Madonna/ Sabahattin Ali

Bu kitaplar ve benzeri eserler eski ve yeni Türkçe kelimeleri bolca barındırıyor. Kitapları okurken kelimeleri ve anlamlarını not alabilirsiniz.

Kelime dağarcığı ne kadar olmalı?

Türkçe bilen normal bir insanın kendini ifade edebilmesi ve sohbet edebilmesi için 1000 ile 3000 kelime kullanıldığı düşünülüyor. Kültürlü bir insanın ise ortalama 20 ile 25 bin kelime bildiği daha ileri seviyelerde ise 40 bin kelime bilgisine ulaştığı söyleniyor.

Normal bir insan kaç kelime bilir?

Normal bir insanın günlük sohbetlerini yapabilmesi ve kendini ifade edebilmesi için ortalama 100 ile 3000 kelime bilmesi yeterli olacaktır. Kitap okumayan sadece duydukları ile kendini ifade eden insanların ortalama kelime hazinesi de belirttiğimiz seviyelerdedir.

Past Continuous Tense Olumlu Cümleler

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti

Paranın Psikolojisi Kitap Özeti

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥