Kilo vermenize yardımcı olacak 12 ipucu zayıflama sürecinde kendinizi daha rahat hissetmeniz için mutlaka bilmeniz gereken bazı detay bilgilerden oluşuyor. Kilo vermek için kendinizi zorlarken tamamen aç kalmak doğru değil.

Kilo vermek istiyorsanız önce zihninizi buna hazırlamalısınız. Kilo vermeye karar verdiyseniz şimdi plan yapma zamanı. Kilo verme planınızı oluşturarak diyetinize uygun yiyecekleri temin edin. Kilo verme sürecinde planınızı aktif olarak takip edebileceğiniz listeler yapın ve ardından kilo vermeye başlayın.

Gelelim kilo vermenize yardımcı olarak 12 temel ipucuna. Sağlıklı bir diyet için ipuçlarını takip edin ve kilo vermeye başlayın.

1. Asla Kahvaltınızı Atlamayın.

1. Asla Kahvaltınızı Atlamayın.

Kahvaltı etmemek kilo vermeye yardımcı olmaz. Her iyi diyetisyen bilir ki kahvaltıyı atlamak bireyin günlük yaşamını da olumsuz etkileyeceğinden diyeti çekilmez kılabilir.

Kahvaltınızı atladığınızda temel besin değerlerini kaçırırsınız. Böylece gün içinde olduğundan daha fazla acıkır ve yemek yemek istersiniz. Kaçamaklara fırsat vermemek için kahvaltınızı atlamayın.

2. Öğünlerinizi Düzenli Yiyin.

2. Öğünlerinizi Düzenli Yiyin

Gün içinde öğünlerinizi düzenli olarak almanız gerekir. Vücudunuzu diyete alıştırmak için yemek yeme zamanlarını düzenli olarak gerçekleştirin. Kalori yıkımını hızlandırmanın en kolay yolu düzenli öğünler almak ve doğru beslenmektir.

Düzenli olarak öğünleri almak kişinin yağ ve şeker oranı yüksek olan yiyecekleri tüketme arzusunu da fazlasıyla azaltır.

3. Meyve ve sebzeyi bol bol tüketin.

3. Meyve ve sebzeyi bol bol tüketin

Meyve ve sebzeyi bol bol tüketmek kilo almanıza neden olmaz. Meyvelerin ve sebzelerin kalori oranları düşüktür. Aynı şekilde yağ oranları da düşük olduğundan aburcuburlara oranla çok daha sağlıklıdır.

Kilo verme sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sebze ve meyvelerde fazlasıyla bulunur. Kendinizi zorlamayın ve meyve, sebze tüketimine dikkat edin.

4. Günlük hayatınızı daha aktif yaşamaya özen gösterin.

Günlük hayatınızı daha aktif yaşamaya özen gösterin

Aktif bir hayat kilo vermenin püf noktalarından biridir. Kalori yakımı için gün içinde kendinize yeni hobiler edinebilirsiniz. Örneğin eğlenceli bir spor öğrenmek hem vakit geçirmenize hem de kalori yakımını arttırmanıza yardımcı olur. Egzersizleri asla bırakmayın.

5. Diyetinizin her günü bol bol su için.

5. Diyetinizin her günü bol bol su için

Diyetinizin her günü bol bol su içerek vücudunuza destek olun. Kalori yakımı için su tüketimi çok önemlidir. Yeterli miktarda su içerek kalori tüketimini destekleyebilir ve diyetinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Su tüketimi sadece diyette değil günlük hayatta da önemlidir. Kilo vermek için de almak için de su tüketimi gereklidir. Vücut sağlığı için su tüketimini rutin haline getirmeniz gerekir. 

6. Öğünlerinizde yüksek lifli olan yiyecekleri tercih edin.

6. Öğünlerinizde yüksek lifli olan yiyecekleri tercih edin

Lif oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmek kilo vermek için mükemmel bir yoldur. Lif kaynağı olan besinlere odaklanın ve öğünlerinizi lif kaynağı olan besinler ile doldurun. Vücudunuz böylece zayıf düşmeyecek ve diyet sizi zorlamayacaktır.

7. Gıda etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin.

7. Gıda etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin

Diyet yapıyorsanız mutlaka gıda etiketlerini okumalısınız. Diyetinize uymayan besinleri tüketmeniz diyetinizin verimini engelleyecek ve zarar görmenize neden olacaktır.

Gıda etiketlerini okumak için öncesinde etiketleri nasıl okuyacağınızdan emin olmalısınız. Günlük alabileceğiniz kalori sınırını aşmayacak gıdalara yönelin.

8. Porsiyonlarınızı küçültmek için daha küçük bir tabak tercih edin.

8. Porsiyonlarınızı küçültmek için daha küçük bir tabak tercih edin

Porsiyonlarınızı küçültmek için ilk adım tabağınızı küçültmek olmalıdır. Daha küçük bir tabak ile porsiyonları küçültmek yemeği hızlı bitirmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Midenizin doyduğunu beyninize iletmesi yaklaşık 20 dakika kadar sürer. Bu süre boyunca sakince yemeğinizi yiyebilir ve küçük tabağınızda porsiyonunuzu küçültebilirsiniz.

9. Yiyecekleri yasaklamayın.

9. Yiyecekleri yasaklamayın

Sevdiğiniz yiyecekleri kendinize yasaklamanız diyetten nefret etmeniz için yeterli bir neden olabilir. Bu sebeple yiyecekleri yasaklamayın. Yiyecek yasaklamak yerine sağlıksız da olsa azaltmayı tercih edin.

Her gün tüketmeniz gereken toplam besin miktarını alabileceğiniz kalori sınırını koruyarak belirleyin. Kalori sınırını korurken çok sevdiğiniz yiyecekleri de az da olsa tüketebilirsiniz.

10. Abur cuburları stoklamaktan vazgeçin.

10. Abur cuburları stoklamaktan vazgeçin

Abur cubur stoklamak daha fazla tüketmenize olan başlıca faktörlerden biridir. Sağlıksız besinleri stoklamayın.

Canınız istediğinde satın alarak tüketimi azaltma yoluna gidin. Kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri de sağlıksız paketli abur cuburlardan kurtulmak olacaktır. Ancak bunu yavaş yavaş yapmak için stoklamaktan vazgeçerek bir adım atın.

11. Alkol tüketimini azaltın.

11. Alkol tüketimini azaltın

Alkol tüketimini azaltmak diyetinizin en önemli kısımlarından biri olmalıdır. Bir kadeh kalorinin yaklaşık bir parça kadar kalori barındırdığını biliyor muydunuz? Alkolü hafife almayın ve diyetinizde ilerlemek için alkol tüketimini olabildiğince azaltın.

12. Öğünlerinizi teker teker planlayın.

12. Öğünlerinizi teker teker planlayın

Her bir öğününüzü teker teker planlamak kalori planlamanızı daha sağlıklı yapmanıza ve öğünlerinizi atlamamanız için gereklidir. Planınızı yapın ve günlük olarak öğün bazında listenize tikler atın. Motivasyon için de iyi bir yol olduğunu göreceksiniz.

Öğünlerinizi planlarken liste oluşturduktan sonra listelerinizi haftalık olarak gruplayabilir ve kilo verme sürecinizi daha uzun sürelerde de görebilirsiniz.

Zayıflamaya en çok ne yardımcı olur?

Zayıflamaya ne çok yardımcı olan besinler lif oranı yüksek olan besinlerdir. Zayıflamak için öğünlerinizde lif değeri yüksek olan besinleri tercih etmeniz kilo verme sürecini de destekleyecektir.

Kilo vermek isteyen bir kişi nasıl beklenmeli?

Kilo vermek isteyen bir kişi öğünlerine dikkat ederek kalori alımını düzenlemelidir. Kahvaltı gibi temel öğünleri atlamadan düzgün beslenmek diyetin önemli hususlarıdır.