Kolon temizliği diğer adı ile kalın bağırsak temizliği evde bazı doğal yöntemler ile gerçekleştirilebilir. Bunun için bu yöntemleri düzenli bir şekilde uygulamak gerekir. sık kullanılan kolon temizliği yöntemlerinden biri de elma suyu tüketmektir.

Kolon temizliği için uyandıktan sonra aç karın ile 1 bardak elma suyu için. Elma suyu elle sıkılmış olmalıdır. 30 dakika sonra ise bir bardak ılık su için. Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere aynı rutini tekrarlayarak 3 gün boyunca devam edin.

3 günün sonunda kolon temizliğini evde kendi yöntemleriniz ile tamamlamış olacaksınız. Elma suyunu hazır olarak marketlerden almamaya özen gösterin. Kalın bağırsak temizliğini yaparken kullanabileceğiniz bazı başka yöntemler, bitkisel seçenekler ve karbonatla uygulanan metodun detayları yazımızda.

Bir Gecede Bağırsak Boşaltma

Kolon Temizliği Nasıl Yapılır

Bir gecede bağırsak boşaltma, bağışıklık sisteminin güçlü kalması önemlidir. Bağışıklık sistemini sağlıklı bir şekilde tutmak için bağırsaklar düzenli bir şekilde temizlenmelidir. İnsan bağırsaklarında da biriken bazı olumsuz maddeler söz konusu olabildiğinden bağırsakları temizlemek diğer adı ile kolon temizlemek gereklidir.

1 gece bağırsak boşaltma ve temizleme işlemi ise diğerlerine oranla daha pratik görünebilir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kolonların temizliğini aşağıdaki yöntemle yapabilirsiniz.

Kolon temizliği yapılmadan önce 6 saat boyunca hiçbir şey yenmemelidir. Ayrıca kolon temizliği yapmaya başladıktan sonra tuvalete kolay erişebileceğiniz bir yerde durmanız tavsiye edilir. Aksi halde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Kolon temizliği yapmak için karbonattan faydalanabilirsiniz. 1 su bardağının içine 3 yemek kaşığı tepeleme karbonat ekleyin. Ardından bardağın dörtte birini sıcak su ile doldurun. Karbonat çözülecektir. Sonra ise klorsuz su ile bardağın kalanını doldurun. 3 dakika kadar bekleyin ve iyice karıştırın.

Karışımın tamamını tek seferde için. 15 dakika sonra geğirmeler başlayacaktır. 1 saat doldurduktan sonra kalın bağırsağın tahliyesi başlar. Tuvalette uzun süre vakit geçirmeniz gerekebilir. Boşaltım işlemini sonlandırdıktan 1 saat sonra 1 kase kadar yoğurt yiyebilirsiniz. Sindirim sisteminizin desteklenmesini sağlayacaktır.

Karbonatla Kolon Temizliği Yapanlar

Kolon Temizliği Nasıl Yapılır

Karbonatla kolon temizliği yapanlar çoğunlukla zor bir işlem olduğunu ancak tek seferde bağırsakların temizlenmesi için faydalı olduğunu dile getirmektedir. Karbonatla kolon temizliği hakkında yapılan bazı yorumlar;

  • Kolonları temizledim şimdi de tuvaleti temizliyorum teşekkürler.
  • Uyguladıktan sonra baya rahatlattı. Tavsiye ederim.
  • Çok zor uygulanıyor. 1 saat değil 3 saat tuvaletten çıkamadım. Kesinlikle bunun için bir gün ayrılmalı.
  • Kabızlık sorunu vardı artık olmadığına eminim. Sanırım bağırsaklarımda hiçbir şey kalmadı.
  • Çok basit ve etkili bir yöntem kendisi. Arada sırada uygulanabilir ama çok sık yapmamakta fayda var.
  • 2 saat sonra etkisini görmeye başladım. Az kalsın işe yaramıyor diyip dışarı çıkacaktım. İnsanın içinde bu kadar pislik nasıl birikebilir hayret ettim. Halbuki yeni tuvalete çıkmıştım.
  • İki saat içinde bir kilo verdim resmen teşekkür ederim.
  • Yarım saatte etkisini görüyorsunuz. Tuvaletten çıkamadım ama olsun en azından temizlendi.
  • Tek seferlik bir uygulama olduğundan sakın peş peşe yapmayın. Midenize zarar verirsiniz.
  • Tuvalete gitmem gerektiğini ıslaklık hissedince anladım. Yıllardır altıma kaçırmamıştım. Çok etkili gerçekten.

Evde Kolan Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde kolon temizliği karbonatla yapılabilir. Ancak karbonat kullandıktan sonra kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır. Temizlik işlemi uzun süre tuvalette kalmanıza neden olabileceğinden tuvalete yakın ve müsait bir yerde olmanızda fayda var.

Kolonlar düzgün çalışmadığında toksinleri yok etmek yerine emmeye başlar. Bu durum karın bölgesinde şişkinlik, baş ağrısı gibi çeşitli sorunları ortaya çıkarabilir. Kolonda mukus birikmesi vücudu zehirleyebilir. Bu nedenle evde kolon temizliği ile sağlıklı bağırsak bakterilerini koruyabilir, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Bağırsakları Boşaltmak İçin Bitkisel

Kolon Temizliği Nasıl Yapılır

Bağırsakları boşaltmak için bitkisel yöntemler ilaçla bağırsak boşaltmaya göre çok daha pratik ve işlevseldir. Yazımızın başında önerdiğimiz gibi evde taze sıkılmış elma suyu içerek ya da karbonatla bağırsaklardaki zararlı maddelerden kurtulabilirsiniz.

Bağırsaklarınızı korumak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bu aralık 3 aydan daha kısa olmamalıdır. Tek seferde bağırsaklarınızı temizlemek isterseniz yukarıdaki karbonat yönteminden faydalanabilirsiniz.

Bağırsaklarınızı düzenli olarak bitkisel bir ürün tüketerek temizlemek isterseniz ise elma suyu içebilir ve 30 dakika kadar sonra yoğurt tüketebilirsiniz. Düzenli yoğurt tüketimi hem sindirim sistemine yardımcı olurken hem de bağırsaklardaki faydalı bakterilerin üretimine de destek olur.

Bağırsak boşaltmak için ne yapılır?

Bağırsak boşaltmak için tıbbi yöntemlere başvurulabilir. Bunun yanı sıra evde karbonatla da bağırsakları boşaltmak mümkündür. Ev tipi yöntemleri denemeden önce uzman doktorlara danışmanız gerekir.

Evde bağırsak temizliği nasıl yapılır?

Evde bağırsak temizliği düzenli bir şekilde elma suyu tüketerek yapılabilir. Sabahları aç karın ile elma suyu içilmeli ve yarım saat sonra su içilmelidir. Bu rutin 3 ile 5 gün arasında tekrarlanmalıdır. Bağırsak temizliği için rutini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulayabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Dışkıyı tam boşaltmak için ne yapmalı?

Bol su için
Lif bakımından zengin besinler tüketin
Düzenli egzersiz yapın
Stresi azaltın

Bağırsakları en hızlı ne temizler?

Bağırsakları en hızlı temizleyen yöntemlerden biri, lavman yapmaktır. Lavman, kalın bağırsağa su veya başka bir sıvı verilerek yapılan bir işlemdir. Lavman, bağırsaktaki dışkıyı ve atıkları temizlemeye yardımcı olur.

Kalin bağırsak temizliği nasıl yapılır?

Lavman
Kolon hidroterapi
Fitoterapi
Probiyotik takviyesi

Kolon temizliği kaç kilo verdirir?

Kolon temizliği, vücutta biriken toksinleri ve atıkları atmaya yardımcı olabilir. Bu da, kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak, kolon temizliği tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Kolon temizliği ile birlikte, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak, kilo vermenize yardımcı olacaktır.