Koronavirüsün ciğerlere indiğini nasıl anlarız?

Koronavirüsün ciğerlere indiğini nasıl anlarız ve Koronavirüsün Akciğere İnmesi hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Koronavirüsün Ciğerlerdeki Etkileri işte detayları.

Korona virüsün ciğerlere inmesi yaklaşık 2 yıllık bir sürece yayılan pandemi sebebi virüsün size yapabileceği en büyük etkilerden biridir. Akciğerleriniz üzerinde ciddi bir tahrip etkisi yaratan bu virüsün koku alamam, ateş, öksürük, balgamda kan bulunması, şiddetli kas ve iskelet ağrıları ve ya baş ağrısı şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir.

Koronavirüsün Akciğere İnmesi

Koronavirüs, solunum yolu ile insan bedenine alınmakta ve yaklaşık 10 ila 15 günlük bir süre içerisinde hızla yayılmaktadır. Bulaşıcılık oranı oldukça yüksek olan bu virüsün özellikle belli bir yaş ortalaması üzerindeki insanlar üzerinde yarattığı etki ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Virüsün belirtileri, hasta ve yakınları tarafından gözlemlenebilmektedir. Kişide belirtilen semptomlardan bir ve ya bir kaçı kati surette gözlemlenebilmektedir. Genel belirtilerin gözlemlenmediği ender vakalar da bulunmaktadır. Bu kişiler, virüsün taşıyışı olarak kabul edilmektedir ve genellikle belirtilerin gözlemlendiği bir kişiden hastalığı almış olurlar.

Koronavirüsün Ciğerlerdeki Etkileri

Koronavirüsün akciğer inmesi virüsün en tehlikeli ve yıkıcı safhasıdır. Akciğerlerine koronavirüs inen bir kişide,

  • Nefes almakta güçlük çekmek
  • Yutkunamamak
  • Derin nefes alma ihtiyacı duymak
  • Kesik kesik nefes alıp vermek gibi semptomlar görülmektedir.

Kişinin ciğerlerine inen virüs nedeniyle pek çok insan entübe edilmek durumunda kalır. Bu yöntemle kişinin bedeninin virüs ile savaşabilmesi için minimum efor harcaması hedeflenir ve entübe süresince bağışıklık sitemini güçlendirmeye yönelik tıbbi destek verilir.

Koronavirüsün Ciğerlerdeki Etkileri

Koronavirüsün kişinin bedenine girmesinin ardından asıl olarak hedeflediği şey Koronavirüsün akciğer inmesi olarak ifade edilebilir. Akciğer hücrelerine ulaşmamasının ardından, kendi genetik yapısını kısa bir süre içerisinde çoğaltır ve akciğerlerin görevini yerine getirmesine olanak tanımamaya başlar.

Bir sonraki aşamada diğer organlarda da benzer etkiler yaratır. Kişi hala hayattaysa, çoklu organ yetmezliği gibi bir durumla karşılaşması olasıdır. Özellikle koah ve ya astım gibi akciğerlerle ilişkili olan rahatsızlıklara sahip olan insanlarda ve ileri yaş grubunda son derece yıkıcı etkileri bulunan bu virüs, risk grubunda yer alan kişiler üzerinde diğer gruplara göre çok daha ciddi bir tahribat yaratır.

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

3 Yorum

  1. 3 tane sinavoc ile.hastaliga yakalandım. Öksürük.nefes darlığı tat koku kaybı var ateş hiç olmadı ama.nefes darlığı mahvetti beni bugün belirtilere göre 6. Gün testten sonra karantinaya göre 3. Gundeyim paçayı yirtabilirsem hayır yaptiricam böyle illet bir hastalık.yok aşırı kötü Allah kimseye vermesin

  2. Yaklaşık 6 gün önce covid-19 a yakalandım aşı olmak istemiyordum fakat gördüğüm kadarıyla hastalığa yakalananların büyük çoğunluğu ben gibi aşı olmayanlar oluyor ve belki inanmazsanız derin nefes almayı çok özledim sürekli nefesim tıkanıyor

    1. Geçmiş olsun şu verilen ilaçları kullandın mı peki. Onların da epey masum olmadığı söyleniyor. şuan nasılsın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu