Kripto Korku Endeksi Grafik (ANLIK) – Şuan Almak mı, Satmak mı?

Kripto Korku Endeksi nedir detaylı bilgilendiriyoruz. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi nereden bakılır işte detayları.

Yeryüzünde insanoğlunun gerçekleştirdiği her hamle duygusal tepkimelerinin bir sonucudur. Hayatta kalmak ve var olabilmek için ya savaşır ya da kaçarız. Yaptığımız her davranış bu iki ilkel duygunun sonucudur. Kripto borsa yatırımı, sonu ve varılmak istenen fiyatlaması belli olmayan bir alandır. İnsanlar ani yükseliş ve inişlerde kaybetme veya kaçırma duygusuna kapılırlar. Bir coinin hızla yükselmesi, var olan kazanç treninin kaçırılacağı hissiyatı ile yatırımcıyı coini almaya iter. Buna FOMO Fear of Missing Out yani fırsatı kaçırma etkisi denir. Ani düşüşlerde ise yatırımcı mevcut durumdan zarar edeceği için bir an önce satışa geçerek az zararla coinden kurtulmayı amaçlar. Burada devreye giren duygusal tepkime de FUD Fear Uncertainty and Doub yani korku, belirsizlik, şüphe üçlemesidir.

Her iki duygu kontrol edilebilir olduğunda yatırımcılar için fırsata dönüşebilir. Piyasa profesyonelleri bu durumu fark ederek bir grafik oluşturmuştur. Piyasadan gelen haberlere, borsaların, yatırımcıların, sosyal medyanın verdiği tepkilere, piyasa oynaklığına ve işlem hacimlerinin ivmesine göre bazı sonuçlara ulaşmışlar. Bu veriler ışığında tablolara dökülen istatistiki bilgiler kripto korku endeksi grafiğini oluşturmaktadır. Bu grafikte ibre sıfırdan (0) yüze (100) kadar bağlı bir göstergeye tutulmuştur. İbre sıfıra ne kadar yakınsa yatırımcıların aşırı endişeli ve belirsizlik yaşadığı varsayılmıştır. Burası kripto korku endeksi grafiğinin başladığı yerdir. Sıfır ile yirmi beş arası korkunun en çok yaşandığı parametrelerdir.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Bitcoin Korku Endeksi Nereden Bakılır

Bitcoin korku endeksi verileri piyasaya hizmet sağlayan pek çok borsa tarafından özel yazılımlar ile hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra yine kripto para haberleri veren web siteleri de aynı grafiği oluşturarak takipçileri ile bu verileri paylaşmaktadır. Burada sıralanan grafik verileri en az 5 farklı borsa alım satım hacimlerinden alınan kaynak verilerin ortalaması ile oluşturulur. Veriler ortalama 8 saatte bir kendini günceller. Başlıca Bitcoin korku endeksi bakılacak siteler:

  • https://www.bitcoinsistemi.com/korku-ve-acgozluluk-endeksi/
  • https://portalcripto.com.br/tr
  • https://coinmarketturkiye.com/tr/fear-and-greed-index

Bitcoin Korku Endeksi Canlı

Bitcoin korku endeksi canlı olarak izlenebilecek ve anlık verilerle güncellenen bazı internet siteleri şunlardır:

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Grafik

Birçok yatırımcıyı etkileyen iki baskın duygu korku ve açgözlülüktür. Kimi araştırmacılara göre açgözlülük, diğer tüm duyguları bir kenara itip öz kontrolü kaybetmeye ve kışkırtmalara yol açar. Para kazanma hırsı söz konusu olduğunda korku ve açgözlülük duygusu motivasyon sağlayan bir unsura dönüşebilir. Korku anında ise yatırımcı mantıksız tepkiler ile satış işlemine yönelebilir.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi grafikleri oluşturulurken başlıca yedi unsur dikkate alınır. Bunlar:

  • Bitcoinin fiyat momentumu
  • Bitcoinin fiyat gücü
  • Mevcut fiyat genişliği ve darlığı
  • Borsada ki genel talebi
  • Talebe karşılık al- sat hareketlerinin hızı
  • Borsada ki piyasa oynaklığı
  • Yatırımcıların ne kadarının Bitcoin’i güvenli liman olarak görüp görmediği

Gibi parametreler Bitcoin korku ve açgözlülük endeks grafiğini belirleyen değerlerin başında gelir. Bu endeks grafikleri yatırımcıların duygusal hareketlerden kaynaklı işlem yapmalarını önlemeye yönelik kullanılır. Bitcoin piyasanın domine edici kripto parası olduğu için çeşitli kaynaklardan gelen piyasa değerleri ile duygusal seviyeleri ölçülmektedir. Bu sayede yatırımcı yüksekten satıp düşük fiyattan alabileceği eğilimleri bulma çabasına girebilir.

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu