Kripto para borsasında düşüş yaşanmasıyla birlikte Coinbase 1.100 çalışanını işten çıkarma kararını aldı ve kurumsal iletişim ağlarını kesti. Coinbase tarafından gerçekleşen işten çıkarma olaylarından sonra 300’den fazla iş teklifleri de iptal edilmişti. Coinbase gibi BlockFi ve Crypto.com tarafından da işten çıkartma haberleri gelmeye başladı. Kripto borsalarından biri olan Gemini tarafından da çalışanların %10’u işten çıkartılmıştır. Haziran ayının ilk başlarında kripto para borsasında çalışan yaklaşık 2.000’den fazla kişi işten çıkartılmıştır.

2021 yılında kripto para borsalarında agresif büyümenin önüne geçilmesi ve halka açılma hırsıyla işe alıma başlanmıştı. Coinbase tarafından hiper büyüme konusuna odaklanıldı ve 2021 yılında 1.250 işçisini çıkartırken 2022 yılında 5.000 işçisini çıkardı. Coinbase CEO’su olan Brian Armstrong tarafından yapılan açıklamada hızlı büyümeden dolayı fazla işe alım yapıldığını dile getirmiştir.

Kirsch yaptığı açıklamada balonun yüksek kaldıraçlı, yüksek büyümeli sektörlerde ilk patlama eğiliminde bulunduğunu söyleyerek Pets.com ve eToys.com gibi halka açık olan ve büyük çıkış yapan şirketlerin iflas ettiğini dile getirmiştir. Bu durumların ardından acaba Coinbase tehlikeli bir adım atmak üzere olup olmadığı merak edilen konular arasında yerini aldı.

Kripto yatırımcıları coşkunluk ve yoksunluk dönemlerinde gidip gelmenin oldukça normal bir durum olduğunu dile getirmektedir. Bitcoin yükselişe geçtiği zaman birçok yatırımcı heyecanlanarak daha fazla starup, proje ve ekosisteme yatırım insan sayısı artış göstermeye başlıyor. Bitcoin fiyatları geri çekildiği zaman starup, proje ve ekosisteme yatırım yapan insan sayısında azalmalar meydana gelmektedir. Kirsch önemli bir geri çekilmenin kripto piyasalarının atlatabileceğine inanmadığını söylemiştir. Daha çok insanın kripto piyasalarına geldiği için büyümenin devam etmesinin zor olduğuna ve kripto kışını, buzul çağına çevrilmesi konusunda bazı iddialar vardır.

  • 2020 yılında birçok piyasa çöküşe uğrayarak ticaret şirketleri kapansa da bazı şirketler büyümeye devam etmişti. Kripto para piyasası tamamen silinmese de talebin karşılanması için farklı girişimlerin ortaya çıkabileceği görülmektedir.

Comments are closed.