Kripto para nedir, kripto para yazılım tabanlı oluşturulmuş şifreli dijital varlıklardır. Bu varlıklar aldıkları nispi değerler üzerine para yerine geçen emtialara dönüşerek kripto para unvanını almıştır. İlk kripto para Bitcoin olarak tarihe geçmiştir. Bir birine internet üzerinden bağlı aynı işletim sisteminin kullanan makinalar, matematiksel doğrulamalar üzerine şifreler üretmektedir.

Çözülen bu şifreler yine aynı bilgisayar ağları tarafından doğrulanır. Böylece oluşturulan kriptolu verilerin doğruluğu kanıtlanmış ve mühürlenmiş olur. Kripto para kazanmak için kripto para madenciliği yapılması gerekmektedir. Oluşan blokların çözülmesi karşılığında her madencinin bulunduğu havuza ödül olarak aynı kripto paranın bir miktarı dağıtılır. Madencilik yapabilmek için:

 • Madencilik yapılacak coinin kullandığı teknolojiye göre kullanılacak işletim sistemi belirlenmelidir.
 • Ekran kartı, işlemci, hard disk genel olarak kullanılması gerekilen donanımlardır.
 • Genelde ASIC denilen üst düzey yazılımlar kullanılır.
 • Uygun donanıma yüklenen yazılımlar ağ üzerinden bir şifreleme havuzuna dâhil edilir.
 • Donanıma, havuzda daha önce şifresi çözülmüş bloklar yüklenir. Böylelikle yeni çözülecek şifrelerin bir öncekiler ile aynı olmadığı sürekli devam eden matematiksel doğrulama ile teyit edilir.
 • Çözülen her yeni şifre bağlı bulunulan blok havuzuna aktarılır.
 • Her madenci çözdüğü şifre kadar havuzdan ödül payını alır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almak için öncelikle bir kripto para cüzdanı oluşturmanız gerekir.

Kripto para cüzdanı oluşturma

Kripto para cüzdanı oluşturmak için, cüzdan sağlayıcısının web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Cüzdan sağlayıcısı, size bir hesap oluşturma ve cüzdanınızı oluşturma talimatları verecektir. Cüzdanınızı oluşturmak için genellikle kişisel bilgilerinizi ve bir şifre girmeniz gerekir.

Kripto para borsası veya alım satım platformu seçmek

Kripto para satın almak için bir kripto para borsası veya alım satım platformu seçmeniz gerekir. Kripto para borsaları, kripto paraların alınıp satıldığı merkezi platformlardır. Kripto para alım satım platformları ise, kripto paraların alınıp satıldığı merkezi olmayan platformlardır.

Bitcoin Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Bitcoin al sat yaparak para kazanmak tecrübe yanında duygusal panikleri otokontrol edebilmeyi gerektiren bir ticaret türüdür. Bitcoin klasik borsa türlerinden farklı parametreler içerir. Klasik borsa da şirket verileri, faaliyet alanları, yapılan yatırımlar, hissedar pay miktarı gibi parametrelere hisse senetlerinin fiyatlarını etkiler. Bu etkilere karşın oluşturulmuş grafikler yoruma açıktır. Kripto borsasında da aynı parametreler geçerli olsa da merkeziyetsiz olan Bitcoin’in piyasa taleplerine hangi tepkiyi vereceği belli olmaz. Anlık çok hızlı yükselişlerle birlikte düşüşlerde yaşanabilmektedir. Bitcoin al sat yaparak para kazanmak kolay değildir ancak izlenecek bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar:

 • Piyasa anlık takip edilmelidir.
 • Büyük yatırımcıların sosyal medya hesapları ve verdiği mesajlar doğru yorumlanmalı. Bitcoin spekülasyonlardan çabuk etkilenen bir emtiadır.
 • Bitcoin’in son 24 saatlik grafikleri incelenmeli. Destek ve direnç noktaları nereler, fiyat kırılması hangi saat aralıklarında gerçekleşmiş gibi bilgiler iyi okunmalı ve analiz edilmelidir.
 • Yazılımcılar tarafından oluşturulan güvenilir botlar sayesinde Bitcoin’in direnç ve destek noktaları belirlenerek stop-loss limitleri konulabilir.
 • Buralara verilen satış emirleri ile düşükten alıp yüksekten satılarak para kazanmak mümkündür. Bazı programlar bu işlemleri sizin yerinize yapabilir.

Ancak bu işin riskli olduğunu unutmamak gerekir.

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır

Kripto para kazanmanın iki yolu vardır. İlk yolu madenciliğini yaparak kripto para kazanmak. Bu yöntem için donanım ve yazılıma ayırmanız gereken bir yatırım bütçesi olmalıdır. Çoğu madencilik araçlarının en düşük maliyeti 550 dolardan başlamaktadır. Bunun yanında üretilen madenciliğin işlemesi için yüklenilen elektrik maliyeti vardır.  Donanım özellikleri arttıkça kazanılacak kripto para oranı da artmaktadır. Eş zamanlı olarak donanım ve elektrik maliyetleri de artacaktır.

Diğer bir yöntem de yatırımcı olarak kripto para kazanmaktır. Bu yöntemle düşükten alınıp, yüksekten satılan kripto para yatırım maliyetinin üstüne kârı alarak kazanç elde edilebilir. Al sat yaparken hedeflenen amaç eldeki kripto parayı arttırmak üzerine kurulu bir strateji olursa, uzun vade de daha çok kazanç sağlanabilir.

Bir birim alınan kripto para yüksekten 1.2 birim olacak şekilde satılır ve tekrar düştüğünde eldeki para ile 1.4 birimlik kripto para alınabilir. Bu strateji eldeki kripto parayı arttırmaya yönelik bir hamledir. İki sene önce 9 bin dolar olan Bitcoin’in bugün 30 bin dolar bandı da seyretmektedir. Bu strateji ile arttırılan her Bitcoin, daha fazla kazanç sağlamak anlamına gelmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Kriptoda nasıl para kazanılır?

Kriptoda para kazanmanın başlıca yolları şunlardır:
Alım satım yaparak
Madencilik yaparak
Likidite sağlayarak
Launchpad’lerde yatırım yaparak

1 kripto para ne kadar?

1 kripto paranın değeri, o kripto paranın fiyatına göre değişir. Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 40.000 dolar ise, 1 Bitcoin’in değeri 40.000 dolardır.

Kripto para nereden ve nasıl alınır?

Kripto para, kripto para borsalarından veya kripto para alım satım platformlarından satın alınabilir. Kripto para borsaları, kripto paraların alınıp satıldığı merkezi platformlardır. Kripto para alım satım platformları ise, kripto paraların alınıp satıldığı merkezi olmayan platformlardır.

Kripto para nasıl işliyor?

Kripto paralar, merkezi olmayan bir sistem üzerinde çalışır. Bu sistemde, kripto paraların üretimi, dağıtımı ve kontrolü, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı değildir.