Kripto Parayı Dolar ile Almak Mi TL Mi detaylı bilgilendiriyoruz. Kripto parayı dolar ile almak ve TL ile coin almak mantıklı mı işte detayları.

Kripto para bir sanal para birimidir ve herhangi bir kuruma bağlı değildir. Kripto paralarının değerleri arz- talep üzerine kuruludur ve buna göre değişim gerçekleştirmektedir. Anlık olarak değişiklik gösterebilir. Kripto para almak için bazı uygulamaları indirmeniz gerekir. Bu uygulamalardan bazıları Binance, Gate.io, Btctürk ve Paribu’dur. Bu uygulamaları indirip üye olmanız gerekir. Daha sonra banka hesabınızı uygulamaya bağlamanız gerekir. Banka hesabınızdan uygulamalara ne kadar yatırım yapacaksanız o kadar para aktarımı yapmanız gerekir. Gelelim en önemli konuya kripto parayı TL bazında mı yoksa dolar bazında mı almak daha mantıklı.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 23,2 olarak belirledi. Amerika’nın yıllık enflasyon beklentisi ise %5’in üzerindedir. Dolar veya TL cinsinden yapacağınız yatırımları buna göre değerlendirebilirsiniz.

Altcoin Nedir 2022 – Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır

Kripto parayı dolar ile almak

Kripto para son zamanlarda oldukça artış göstermiştir. Kripto para çok volatil bir varlıktır. Kripto para almak istiyorsanız ilk önce TL olan para değerinizi stabil coinlere (BUSD, USDT) çevirmeniz gerekir. Stabil coine çevirdikten sonra kripto para alabilirsiniz. Bankanızda TL olan para değerinizi dolara çevirip uygulamaya atmaya çalışmayın. Bazı Türk borsaları dolar bazını kabul etmez. Binance uygulamasına dolar bazında para transferini gerçekleştirebilirken, Binance Tr uygulamasına dolar bazında para aktaramazsınız. Kripto para da dolar karşılığı Usdt olarak geçmektedir.

TL ile coin almak mantıklı mı

TL ile coin almak mantıklı mı

Kripto dünyasına yeni giriş yapıyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Şu an da yüksek enflasyon olduğu için TL ile coin almak düşündürücü olabilir. Bunun sebebi yüksek enflasyon ve TL ’nın değer kaybıdır. Eğer coin almak istiyorsanız dolar türünden alımları değerlendirebilirsiniz. TL bazında coin alırsanız coinler ne kadar artış sağlasa da enflasyon farkını gözetmelisiniz. Mesela mana coin aldınız ama TL bazında aldınız diyelim. Mana coin +2.93 artmış olsun sizin coininiz de çok az artış olacaktır. Ülkemizde bulunan yüksek enflasyondan kaynaklı oluşan durumdur.

Dolar kripto parayı etkiler mi

Kripto parasına yatırım yapmak isteyen kişilerin çoğu stabil coin (USDT) bazından kripto para almaktadır. Piyasalar açısından bakılmak gerekirse dolar ile kripto para arasında ters bir ilişki mevcuttur. Dünya genelinde Doların değer kaybı kripto piyasasını olumlu etkiler. Dünya genelindeki enflasyon oranın artışıyla, insanlar yatırım yapacak yeni enstrümanlar aramaya başladı. Zaman içinde en fazla değer kazanan yatırım aracının Bitcoin ve altcoinler olduğu oldukça net bir veridir. Bitcoin fiyatının baskılanmasının sebeplerinden bir tanesi ise FED ’in 2022 yılı içinde dört kademe de faiz artırışına gideceğini açıklamasından dolayı oldu. Dolar, enflasyon, ülkenin siyasi ve ekonomik sebebi kripto parayı etkilemektedir.

Usdt ile coin alma mantıklı mı

Usdt coin, kripto borsasında doların karşılığı niteliğindedir. Usdt ile coin almak mantıklı bir işlemdir. Ülkemizde yaşanan enflasyondan kaynaklı TL bazında coin almak değerlendirilmelidir. Fakat yatırım yapmak istiyorsanız stabil coin ile yapmanız daha doğru olacaktır. Usdt stabil bir coindir. Kripto parayı kullanan çoğu kişi stabil coinler ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Usdt coininin dolardan bir farkı yoktur aslında. Usdt coin sabit kalır ve dolara göre değişiklik gösterir. Paranızı stabil coin çevirip daha sonra coin alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4 Comments

 1. Kim ne kafası ile yazdı bunu Allah aşkına
  Birader mesela ben binance trden TL ile bnb aldım var sayalım globalde de usdt ile aldığımı var sayalım şimdi ben buradaki bnbmi globale yolladigimda orada iki ayrı grup bnb mi olacak TL ile alınan ve usdt ile alınan
  Tabiki de hayır ikiside tek çatı altında birlesecek
  Bir kripto varlığı hangi para birimi aldığının hiç bir önemi yok yeterki söz konusu itibari para birimini koine çevir saf saf şeyler yazıp insanların kafasını karıştırmayın
  Bu arada merak edenlere söylüyorum ben kripto alımlarında adana kromu kullanıyorum daha az komisyon kesiyor 😂

 2. Hangi ülkede yaşıyorsan o ülkenin para birimi olarak hesabın gözükür Türkiye de yaşayanlar coini usdt ile alsada hesaplarında değer cinsi tl olarak gözükür insanları yanlış bilgilendirme ile bedavadan al sat için uğraştırmayın

 3. Bu makaleyi yazan arkadaş o içtiğinden bana da gönder. Neyin kafası bu dostum, hangi para birimiyle alırsan al hiçbir şey fark etmez. Ben bu işte 8 yıldır senin anlattığın hiçbir şeyi görmedim kusura bakma, yanlış bilgilendirme olmuş.