Liseye gitme hayali kuran öğrenciler lise seçimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Lise seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Liseye yerleşmek isteyen öğrenciler LGS sınav sürecini tamamladı. LGS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih dönemi başladı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunun 26 Haziran tarihinde açıklanması bekleniyor. Kılavuza göre öğrenciler seçimlerini Temmuz ayında gerçekleştirecek. Lise tercih ekranında yerel yerleştirme ekranını doldurmayı unutmayın. Tercih yaparken yapmanız gereken adımlar şu şekildedir;

  • E-okul resmi web sitesine giderek hesabınıza giriş yapın.
  • Hesabınız açıldıktan sonra ilk karşınıza yerel yerleştirme ekranı gelir.
  • Yerel yerleştirme tercihlerinde en fazla 5 okulu tercih edebilirsiniz.
  • Merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşmek istiyorsanız yerel yerleştirme ekranını doldurduktan sonra diğer ekrana geçiş yapabilirsiniz.
  • Merkezi sınav ekranını açarak en fazla 10 tercih yapabilirsiniz.
  • Yatılı okul tercihinde de en fazla 5 okulu tercih edebilirsiniz.
  • Okul tercihlerinizi yerleştirme kılavuzunu ele alarak gerçekleştirmeniz gerekir.

Lise Tercihleri E-Okul

Lise tercihleri e-okul sistemi üzerinden tamamlanır. Eğer e-okul sistemini kullanarak tercih yapmak istemiyorsanız okul müdürlüklerine giderek tercih yapabilirsiniz. E-okul hesabını açtığınız zaman karşınıza yerel yerleştirme ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinden e-okul LGS tercih işlemini yapmanız zorunludur. Yerel yerleştirme ekranını doldurduktan sonra merkezi yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Yeterli puanı alamayan öğrenciler sadece yerel yerleştirme ekranını kullanabilirler. İkamet ettiğiniz ilçeye göre size uygun olan liseler yeşil renkle gösterilecektir. Yerel yerleşim ekranında yeşil renkli okullardan en az 3 en fazla 5 tercih hakkınız bulunur. Puanınız yeterliyse merkezi yerleştirme tercihinde bulunabilirsiniz.

LGS’de Kaç Tercih Hakkı Var 2023

Liseye Geçiş Sınavı 2023 yılında süreçlerini tamamlamaya devam ediyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler seçim heyecanını yaşamaya başladı. 26 Haziran’da kılavuzun açıklanmasıyla birlikte öğrenciler merkezi ve yerel olarak iki farklı tercih de bulunacaklar. LGS tercihlerinde öğrencilere geçen yıl toplam 20 seçim hakkı tanındı. 5 yerel, 10 merkezi, 5 yatılı seçim hakkı tanınan öğrencilere 2023 yılında da aynı seçim hakkının tanınması bekleniyor.

Lise Tercihleri Ne Zaman 2023

Lise Tercihleri Ne Zaman 2023

Lise sınavının ardından öğrenciler de tercih için tatlı heyecan başladı. LGS tercihlerini yapacak öğrenciler 2023 yılında 3 ile 19 Temmuz tarihleri arasında seçim ekranına ulaşabilirler. Tercih sonuçlarının ise 25 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte hangi liseye gittiğinizi görebilirsiniz.

Tercihlerin seçim kılavuzuna uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi talep ediliyor. Öğrenciler 26 Haziran tarihinde açıklanan seçim kılavuzunu ele alarak tercih haklarını belirlemelidir. LGS yerleştirmelerinde esas nakil işlemleri iki dönemde de gerçekleşecektir. Nakil işlemlerinde de toplam 9 tercih hakkınızın olduğu unutmayın.

Lise Tercihleri Başka Şehirden Yapılır Mı?

Öğrencilerin lise tercihlerinde yerel ve merkezi olmak üzere iki farklı seçim hakkı bulunur. Yerel yerleştirme hakkında sadece ikamet ettiğiniz bölgelerdeki okullara başvuru yapabilirsiniz. İlk 3 tercihiniz yakındaki okul 4 ya da 5 tercihiniz komşu okul olmalıdır.

Merkezi yerleştirmede ise ikamet ettiğiniz bölgeye göre değil aldığınız puana göre tercih yapabilirsiniz. Ülkemizde istediğiniz bölgeye merkezi yerleştirme ile başvuru yapabilirsiniz. Şehir dışı tercihleriniz için merkezi yerleştirme alanını doldurmanız gerekir.

Lise tercihleri hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bizlerle paylaşmayı unutmayınız. Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.