Malamıne ne demek, anlamını merak edenler için hem kelime anlamını hemde halk dilindeki anlamını sizlere aktarıyoruz.

Malamıne anlamı nedir?

  • Mala mıne, tu yî. (Sevgilim, sen benim eviminsin.)
  • Mala mıne, tu hertim ji bo min heye. (Dostum, sen her zaman benim için varsın.)

Malamine Konuşanlar Ne Demek?

Malamine konuşanlar ne demek ve hangi bölgelerde yaygın olarak kullanılır, detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kürtlerin kullandığı dil kollarından birisi Kürtçe olarak biliniyor. Ülkemizde en çok konuşulan dillerden biri. Kürtçe kelimeler kullanarak duygularınızı, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi ifade etmek için birçok farklı terimi kullanabilirsiniz. Bu terimlerden birisi de mala mine olarak karşımıza çıkar.

Mala mine ifadesi hüzün, acıma, yoksunluk anlamlarına gelir. Aynı zamanda bir kişinin o işi yapamayacağını belirtmek için de bu terimi kullanabilirsiniz. Genellikle Türkçede vah, tüh anlamlarını taşır. Türkçeye çevirmek istediğiniz zaman mala mine ifadesi benim evim olarak çevrilir. Ancak üzülmek için de kullanılan bir deyimdir.

Vay malamine ne demek Kürtçe

Malamine kelimesinin Türkçe karşılığı yoktur. Kürtçede kullanılan mala mine kelimesi benim evim anlamına gelir. Vay mala mine denildiği zaman vay benim evim olarak çevrilir. Ancak mala mine kelimesi sadece benim evim anlamına gelmez. Refleks ve tepki cümlesi olarak da kullanabilirsiniz. Üzüntü, mutsuzluk, şaşkınlık gibi anlamlara da gelir. Birini kaybettiğiniz zaman, bir olaya üzüldüğünüz zaman tüh, vah deyimlerinin karşılığı olarak mala mine ifadesini kullanabilirsiniz. Kürtçe sözler kullandığı duruma göre taşıdığı anlam değişiklik gösterir.

Hey Malamıne Ne Demek?

Vay Malamine Ne Demek

Her dilde farklı anlama gelen birçok kelime vardır. Malamıne kelimesini Türkçe’ye çevirmek istediğiniz zaman benim evim olarak çevrilir. Ancak Kürtler bu ifadeyi benim evim anlamına geldiği için kullanmaz. Genellikle Malamıne ifadesi üzüntü için kullanılmaktadır. Hey malamıne ifadesi kullanıldığı duruma göre değişiklik gösterir. Yalancı anlamına da gelir, dalga geçmek için de kullanılır, karşı tarafın durumuna üzüldüğünü için de kullanılır. Ayrıca benim evim olarak duygusal bir anlama da gelebilir. Konuşmanın gidişatı ve söylenen konuya göre değişir.

Malamıne Diyarbekir ne Demek

Malamıne Diyarbekir ne demek, konuşanlar programına katılan bir seyircinin mala mıne terimini kullanması gündemde yer almaya başladı. Seyircinin kullandığı mala mıne kelimesi araştırılmaya başlandı. Diyarbakır, Şırnak, Şanlıurfa gibi bölgelerde mala mıne ifadesinin kullanım anlamları farklılaşabilir. Sadece yörede kullanım anlamı değişmez. Duruma ve olaya göre verilen mala mıne tepkisinin anlamı da değişir. Yalan, üzüntü, küçümseme, benim evim, duygusallık ifadelerini belli etmek için kullanılan deyimdir.