Mantarın Zehirli Olduğunu Nasıl Anlarım

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Türkiye’de yetişen zehirli mantarlar işte detaylar.

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım, bunun birçok yolu vardır. Ülkemizde mantar tüketimi oldukça fazladır. Dünya sıralamasına girebilecek bir mantar tüketici toplukuğumuz bulunmaktadır. Peki her mantar tüketilir mi, mantarın zehirlisi nasıl anlaşırılır gibi sorularınızı yanıtlamak için sizlere bilgi vermek amacı ile içeriği hazılamış bulunuyoruz.

Türkiye’de Yetişen Zehirli Mantarlar

Zehirli mantar türleri sayı bakımından tüm mantarlara kıyasla çok fazla olmasa da tüketilmesinin sonuçları ölüme kadar gitmektedir. Zehirli mantarları anlamanın pratik bir yolu bulunmamaktadır.

Ağulu Mantar
Ağulu Mantar

Ağulu Mantar

Ağulu mantarlar, Türkiye’ yetişen “Cüce kız, Horoz Mantar, Meşe Mantar” gibi isimlerle de bilinmektedir. Yumurta sarısı rengiyle, üzeri yağlımsı, lamellerin çatallı ve aralarının birleşmiş olmasıyla bilinir.  Bu mantar, yaz başından sonbahar sonlarına kadar özellikle yapraklı ağaçların kütüklerin üzerinde gruplar halinde bulunur.

Zehirlenme olaylarında belirtiler, sindirimden 30 dakika ile 3 saat arasında ortaya çıkar. Ağır ve şiddetli mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrıları en belirgin özellikleridir. Bunun yanı sıra terleme, tükürük, gözyaşı ve bronş salgılarında artma, görme bulanıklığı, hipotansiyon belirtiler görülür.

Yalancı Dede Mantarı

Yalancı Dede Mantarı

Ölümcül bir mantar olan yalancı dede mantarı Avrupa’nın genelinde ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. Çeşitli türlere benzeyen bu zehirli mantarlar, yenmesi durumunda şiddetli karaciğer toksisitesine yol açar ve hemen tedavi uygulanmadığı takdirde ölümcül sonuçlar ortaya çıkar.

Ölüm meleği

Ölüm Meleği

Ülkemizde ölüm meleği olarak bilinen bu mantar türü birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur. Mantar zehirlenmesinin %90’ı bu mantar sebep olmaktadır. Bu mantar yenildikten 8 veya 12 saat sonra belirtileri ortaya çıkmaktadır. 3 ve 4 gün içerisinde karaciğer ve böbrek metabolizmasının yok olmasına neden olur. Bu mantarın zehrini yok eden herhangi bir madde henüz yoktur.

ŞEYTAN MANTARI

Şeytan Mantar

Bu mantar türü Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Ülkemizde mantar kesildiğinde mavileşirse zehirlidir yer almaktadır. Şeytan mantarı zehirli etkisi esas olarak sindirin sistemi üzerinde gösterir Dünya üzerinde ölüme sebep olan olabilen 20 kadar çok zehirli mantar türünden biridir.

AMANİTA PANTHERİNA

Amanita Pantherina

İlkbahardan sonbahara kadar bulunabilir. Büyük, gösterişli ve hoş kokuludur.  Genelde çocuklar ve hayvanlar tarafından kazara yense de, bazen yetişkinler halüsinojen etkileri için tüketirler.

SİNEK MANTARI

Sinek Mantarı

Topraktan bir yumurtanın içindeymiş gibi silindirik top halinde çıkar. Yanlışlıkla yenildiği zaman yarım saat veya 3 saat içerisinde ilk belirtileri ortaya çıkar. Şiddetli bağırsak ve mide bozukluğu, kısmı felç, nefes alım zorluğu görülmektedir. Dokunma ve koklama da herhangi bir sorun yaşatmaz sadece yendiği zaman belirtileri ortaya çıkar.

Zehirsiz Mantar Çeşitleri

Türkiye’nin ormanlarından çıkan ve kültür mantarından çok daha fazlasını ifade eden yenilenebilir ve zehirsiz mantar çeşitlerini listemizde belirttik.

 • İmparator Mantarı
 • Kuzu Göbeği Mantarı
 • Çörek (Pestik Mantarı)
 • Tirmit Mantarı
 • Çam Kabara Mantarı
 • İstiridye Mantarı
 • Borazan Mantarı
 • Kıvırcık Mantar
 • Bal Mantarı
 • Sığır Dil Mantarı
 • Şitake Mantarı
 • Biftek Mantarı
 • Kükürt Mantarı
 • Cincile Mantarı

Şok Aktüel Kataloğu – 18 Aralık 2021

A101 Aktüel Katalog – Aralık 2021 Aldın Aldın

Düzenle

Düzenle

Soğan Fiyatları 2022

Elmalı Hal Fiyatları Aralık 2021

Kumluca Hal Fiyatları 2022

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu