Matematik Öğretmeni Maaşı 2023 hakkında detaylı bilgi. İlkokul ve lise matematik öğretlenleri ne kadar maaş alır işte detayları.

Matematik Öğretmeni maaşı 2023, Matematik öğretmenliği maaşı diğer öğretmen maaşları arasında en çok araştırılan konulardan biridir. Matematik öğretmenliği tecrübeye göre ve sınıflara göre maaşları değişmektedir. Eğitim fakültesinde okumuş lisans eğitimini tamamlamış kişiler matematik öğretmeni olabilirler.

Kurumun özel veya devlet olmasına göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Devlette matematik öğretmenlerinin maaşları devlete göre hesaplanır. Evli veya çocuk sahibiyse maaşı ona göre değişiklik gösterir. Özel okullarda ise öğretmenin tecrübesine göre ve şirketin maaş politikasına göre değişmektedir.

Matematik ÖğretmenMaaşı
Öğretmen15.800 TL
Uzman Öğretmen18.250 TL

2023 yılında matematik öğretmenlerin maaşları 15.800 TL‘dir. Bu rakam evli ve çocuğu olmayan kişiler için hesaplanmış rakamdır. Özel okullarda öğretim veren matematik hocalarının maaşı daha azdır. Net fiyat verilmez çünkü kurumdan kuruma değişiklik gösterir.

Lise Matematik öğretmenliği Maaşı

Lise matematik öğretmenliği maaşı ve ücretli öğretmen maaşlarını güncel olarak görmek ister misiniz? Lise matematik öğretmenliği ilkokullara göre biraz daha zordur. Çocuklar ergenlik dönemine girdikleri için biraz daha agresif olmaktadır. Bu yüzden lise de matematik öğretmenliği yapan kişiler ilkokulda öğretmenlik yapan kişilerden daha fazla almaktadırlar.

  • Matematik öğretmenlik maaşı 15.800 TL’dir. Bu ücret bekar ve çocuğu olmayan kişiler için net ücrettir. Ek derslerle bu ücret artmaktadır.
  • Dershaneler de matematik öğretmenlerinin aldıkları maaş kuruma göre değişiklik gösterir. Özel kurumlarda asgari ücretten başlayıp 2 haneli rakamlara çıkabiliyor.
Emekli Matematik Öğretmeni Maaşı
Emekli Matematik Öğretmeni Maaşı

Emekli Matematik Öğretmeni Maaşı

Emekli matematik öğretmeni maaşı, Emekli olduktan sonra maalesef matematik öğretmenleri kamu da çalışamazlar. Emekli olduktan sonra dershane veya özel okullarda çalışabilmektedirler.

Hizmet YılıMaaşı
25 Hizmet Yılı9.750 TL
26 Hizmet Yılı10.050 TL
27 Hizmet Yılı10.200 TL
28 Hizmet Yılı10.350 TL
29 Hizmet Yılı10.475 TL
30 Hizmet Yılı10.630 TL

Matematik Öğretmeni Maaşı Devlet

Matematik öğretmeni maaşı devlet, Matematik öğretmenleri eğitimlerini tamamladıktan sonra formasyon alarak öğretmen olmaktadırlar. Devlette öğretmenlik yapmak isteyen kişiler KPSS sınavına girmeleri gerekmektedirler. KPSS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra devlet kurumlarına atanabilmektedirler. Atanma puanları 80 ile 83 arasında değişiklik göstermektedir. Devlete atanan matematik öğretmeni 2023 yılında 15.800 TL maaş almaktadır. Ek derslere girerek bu ücretini arttırabilmektedir.

Ortaokul Matematik öğretmeni Maaşı

Ortaokul matematik öğretmeni maaşı, İlköğretim yani ortaokullar da matematik öğretmenliği yapan kişilerin maaşı 15.800 TL civarındadır. Ortaokullar da eğitim veren matematik öğretmenleri kurs niteliğinde ek ders verebilmektedir. Ek derslere girerek bu ücreti artırabilmektedir.

Her öğretmenin maaşı aynı mı?

Öğretmenlerin maaşları branşlarına göre hesaplanmaktadır. Sayısal branş sözel branşlı öğretmenlerden daha fazla maaş aldığı bilinmektedir.

3 ay tatilde öğretmenler maaş alıyor mu?

Sözleşmeli (ücretli) öğretmenler için yaz tatilinde 3 ay boyunca maaş ödemesi yapılmamaktadır. Kadrolu öğretmenler için ise aynı şey söylenemez yaz tatili boyunca maaşlarını almaya devam edebilirler.

1 Comment

  1. Matematik öğretmeni olarak söylüyorum eğer atanırsanız çok iyi maaş alırsınız ama atanamazsınız ücretli öğretmen olursunuz burda çok düşük maaş oluyor şuan özel kolejde 9000 tl ile çalışıyorum özel ders vermek zorunda kalıyorum