Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2022

Mavi diplomaya sahip olmak son zamanlarda oldukça önemlidir. Sınavsız üniversite aramasından sonra en çok araştırılan konulardan biri mavi diploma veren üniversiteler olmaktadır. Mavi diploma veren üniversiteler 2022 yılında hangileri sizler için ele aldık. İsterseniz gelin mavi diploma veren üniversiteler 2022 birlikte inceleyelim.  

 1. Adıyaman 
 1. Adnan Menderes 
 1. Afyon Kocatepe 
 1. Akdeniz 
 1. Anadolu 
 1. Atatürk 
 1. Atılım 
 1. Bahçeşehir 
 1. Balıkesir 
 1. Başkent 
 1. Beykent 
 1. Bilecik 
 1. Bilkent 
 1. Bozok 
 1. Bülent Ecevit 
 1. Celal Bayar 
 1. Çağ 
 1. Çanakkale 
 1. Çukurova 
 1. Dokuz Eylül 
 1. Dumlupınar 
 1. Düzce 
 1. Ege 
 1. Erciyes 
 1. Fatih 
 1. Fırat 
 1. Gazi 
 1. Gaziantep 
 1. Gebze Yüksek Teknoloji 
 1. Gediz 
 1. Gaziosmanpaşa 
 1. Gümüşhane 
 1. Hava Harp  
 1. Hacettepe 
 1. İnönü 
 1. İstanbul Arel 
 1. İstanbul Bilgi 
 1. İstanbul Aydın 
 1. İzmir Ekonomi 
 1. İzmir Yüksek Teknoloji 
 1. Karabük 
 1. Karadeniz Teknik 
 1. Karamanoğlu Mehmet Bey 
 1. Kırıkkale 
 1. Kilis 7 Aralık 
 1. Kocaeli 
 1. Koç 
 1. Maltepe 
 1. Marmara 
 1. Mehmet Akif Ersoy 
 1. Mersin 
 1. Muğla Sıtkı Koçman 
 1. Mustafa Kemal 
 1. Muş Alparslan 
 1. Namık Kemal 
 1. Nevşehir 
 1. Niğde 
 1. Okan  
 1. On Dokuz Mayıs 
 1. Ordu 
 1. ODTÜ 
 1. Özyeğin  
 1. Pamukkale 
 1. Sabancı 
 1. Nişantaşı 
 1. Süleyman 
 1. Sakarya 
 1. Trakya 
 1. Uludağ 
 1. Uşak 
 1. Yaşar 
 1. Kafkas üniversiteleri mavi diploma vermektedir.  

Yukarıdaki herhangi bir üniversiteye gitmeniz durumunda mavi diploma alma şansınız vardır. Aktif olarak ülkemizde 72 üniversitede mavi diploma alma hakkını kazanabilirsiniz. Bütün derslerden başarılı bir not almanız, bütün eğitim müfredatını bitirmiş olmanız ve uzatmadan mezun olmanız aranan şartlar arasındadır. 

Mavi Diploma Nedir

Üniversitelerde aldığınız eğitimin düzeyini gösteren belgelerden birisidir. Uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olmak istiyorsanız mavi diploma veren üniversitelerde eğitim görmeniz gerekir. Mavi diploma sahibi olan kişiler bu belge sayesinde yurt dışında çalışabilir ya da eğitimine yurt dışında devam edebilir. 

Üniversite hayali kuran birçok öğrenci en kaliteli eğitimi almak ister. Eğitim aldığınız üniversitenin öğretim görevlisi ve profesörleri oldukça önemlidir. Bunların yanında mavi diploma vermesi de arayacağınız bir diğer özelliklerden biridir. Mavi diploma veren üniversiteler eğitim kalitenizi gösterdiği gibi yurt dışında sizlere avantaj sağlamaktadır.  

Mavi Diploma Nasıl Alınır

Mavi Diploma Nasıl Alınır

Bu mavi diploma almak için bazı şartlar yer almaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler mavi diploma alabilirler. Mavi diploma almanız için ilk şartlardan biri mavi diploma veren üniversitelerde okumanız gerekir. Üniversite tercih edilirken mavi diploma verilip verilmediği aranacak en önemli özelliklerden biridir. Ayrıca mavi diploma veren üniversitelerde eğitim gören kişiler alttaki şartları taşıyorsa mavi diploma sahibi olabilirler; 

 • Eğitim hayatı boyunca aldığı tüm dersleri başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. 
 • Eğitim müfredatında alması gereken ders, staj, uygulama gibi bütün görevleri yerine getirmiş olmalıdır. 
 • En önemli şartlardan biri ise eğitim sürecinizi uzatmadan mezun olmanız gerekir. Eğitim sürecini uzatan kişiler maalesef mavi diplomadan yararlanamazlar. 

Mavi Diploma Veren Bölümler 2022

Mavi diploma almanız için mavi diploma veren üniversitelerde eğitim görmeniz gerekir. Gittiğiniz bölümün bir anlamı yoktur. Bölümler öncelik değildir önemli olan mavi diploma veren üniversitelerde eğitim almanızdır. Eğitim aldıktan sonra mavi diplomanız sizlere teslim edilecektir.  

Daha kaliteli ve daha düzgün bir eğitim almak için mavi diploma veren üniversiteleri tercih etmeniz gerekmektedir. Mavi diploma almak için ülkemizde 72 tane üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelere giderek dilediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz.  

Uluslararası Denkliği Olan Türk Üniversiteleri 

Uluslararası Denkliği Olan Türk Üniversiteleri

Uluslararası denklik kazanmak için ülkemizde gidebileceğiniz 72 tane üniversite bulunmaktadır. Ülkemizde uluslararası denkliği olan üniversitelerin diplomaları yurt dışında da geçerli olmaktadır. Uluslararası denkliği olan üniversiteler öğrencileri mezun olduktan sonra mavi diploma vermektedir.  

Mavi diploma ile öğrencilerin eğitim süreci yurtdışında da geçerli kılınmaktadır. Ülkemizde tercih edeceğiniz uluslararası denkliği olan 72 tane üniversiteyi yazımızın ilk başında sıraladık. Bölüm fark etmeden bu üniversitelerden birinde eğitim görmeniz halinde uluslararası geçerli diplomanıza sahip olabilirsiniz.  

Mavi Diploma Türkiye’de Geçerlimi

Mavi diploma uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Yani ülkemizde bulunan 72 tane üniversiteden birinden mezun olan bir kişi ülkemizde ve yurtdışında geçerliliği olan mavi diplomaya sahip olmaktadır. Mavi diploma ülkemizde geçerli olmakla kalmıyor birçok farklı ülkede geçerliliğini korumaktadır.  

Yurtdışındaki diğer ülkeler bu belge sayesinde eğitim sürecinizi tanır ve kabul eder. Bu yüzden yurtdışında eğitim görmek isteyen ya da yurt dışında çalışmak isteyen bütün öğrenciler mavi diploma veren üniversitelerde eğitim görmek istemektedir.  

Kıbrıs’ta Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Kıbrıs’ta yer alan tüm üniversiteler mavi diploma vermektedir. Kıbrıs’ta alacağınız mavi diploma ülkemizde de geçerliliğini korumaktadır. Kıbrıs’ta mavi diploma veren üniversitelerden biri ise Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi olarak bilinmektedir. Kıbrıs’ta yer alan çoğu üniversite eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrencilerine mavi diploma vermektedir.  

Mavi diploma hakkında merak ettiklerinizi, sorunlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Bursluluk Sınavı 2022 Başvuru – Konuları ve Soruları

Sınava 1 Gün Kala Nasıl Çalışılır

Öğretim Üyesi Maaşları 2022 – Yeni Başlayan Kamu ve Özel Maaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu