Bu zamana kadar duymadığınız McDonald’s ile ilgili enteresan bilgileri sizler için yazımızda ele aldık. Şirketin tarihi ve bu zamana kadar duymadığınız tüm farklı detaylara gelin birlikte bakalım.  

Geçmişten günümüze kadar senelerdir hizmet veren McDonald’s milyonlarca kişinin tercih ettiği fast-food mekanlarından biridir. Temelleri sağlam olan bu şirket müşterilerinin rahatlığını ön planda tutmaya çalışıyor. Bu zamana kadar detaylı olarak incelemediğimiz bu restorandı yakından incelemeye var mısınız? Hadi gelin tanıyalım.  

McDonald’s 1940 Yılında Kuruldu

Mcdonald’s 1940 yılında kuruldu 

Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Eskiden beri gelişerek gelen McDonald’s şirketinin kurucuları Richard ile Maurice McDonald olarak bilinmektedir. Bu şirketin kurucuları her ne kadar bu kardeşler olarak bilinse de şirketin ismi Ray Kroc tarafından duyurulmuştur. Stratejik bakış açısı, planlı ilerlemesi ve girişimcilik özelliğiyle şirketi üst kademeye çıkarmayı başarmıştır. Burger King kuruluş tarihi ise 1955 yıllarına aittir. Bu yüzden McDonald’s en eski ve ilk fast-food şirketi olarak bilinir. 

McDonald’s Hamburger Üniversitesi Kurdu

Mcdonald’s hamburger üniversitesi kurdu 

Kulağa tuhaf geleceğini biliyoruz ancak McDonald’s şirketi tarafından Hamburger Üniversitesi tasarlandı. Eğitim merkezi olarak hizmet vermektedir. Peki neden böyle bir üniversite var? Şirket çalışanlarının iş hakkında daha fazla bilgi edinmesi ve eğitim alması için kurulmuştur. Hamburgeroloji hakkında tüm bilgiler bu üniversitede anlatılmaktadır. Hatta bu üniversite 1961 yılında kurulmuş olması da oldukça enteresan bilgiler arasında yer almaktadır. 1961 yılından beri faaliyet göstermektedir. Ayrıca bu zamana kadar 80.000 kişi buna katılım sağladığı açıklanmıştır. 

İndirim İfadesini Hiç Kullanmadı

İndirim i̇fadesini hiç kullanmadı 

McDonald’s belirli başlı menüler dışında asla indirim ifadesini kullanmadı. Şirket tarafından yapılan açıklamada indirim kelimesi kalitesiz ürünlere kullanılan bir ifade gibi algılandığından dolayı kullanmayı tercih etmemişlerdir. Ürünlerin kalitesi hakkında müşterilerinin kafasında farklı bir düşünce algısının oluşmasını engellemek istedikleri için fiyatları senelerdir sabit tutma stratejisini kullandılar. Menü fiyatlarında indirim ya da artış sergilemede sabit tutarak mevcut müşterilerini kaybetmemek istemişlerdir.  

En Büyük Oyuncak Dağıtıcısı

En büyük oyuncak dağıtıcısı 

McDonald’s şirketinin farklı stratejilerinden biri de çocuklardır. Şirket çocukların en sevdiği mekanlardan biri olmayı hedeflemiş ve bunu gerçekleştirmiştir. Çocukların sevdiği mekanlardan biri olduğu için ebeveynlerin tercih ettiği mekanlardan biri haline dönüştü. İlk menü yanında oyuncak dağıtımına 1979 yıllarında başlandı. Yılda tahmini olarak 1.7 milyar oyuncak dağıtımı yapılmaktadır. Çocukların yemek yerken oyuncakla uğraşmayı sevdiğini iyi bilen bu şirket en büyük oyuncak dağıtıcısı konumunda yer aldı.  

McDonald’s CEO Tazminatı 18 Milyon Dolar

Ceo’ların i̇nanılmaz maaşları 

McDonald’s şirketinin CEO’larının kazançları birçok kişinin dudağını uçuklattı. Şirketin CEO’larının kazandıkları maaş net olarak bilinmese de tarif etmek mümkün. Çalışanların aylık maaşlarının toplamı CEO’ların yakıt parasına denk desek galiba maaşlarının yüksekliğini anlatmaya yetmez. Çalışanın bir aylık kazancı CEO’ların bir saatlik kazancına denk gelmektedir. 2019 yılında Steve Easterbrook tazminat olarak 18 milyon dolar aldı. Bu haberden sonra McDonald’s çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı. Dünyada rakip tanımayan bu şirket CEO maaşlarında da kimseyi tanımıyor.  

Günde 6,5 Milyon Hamburger Satılıyor

Ülkemizin nüfusu kadar satış yapılıyor 

Rakip tanımayan ve senelerdir hizmet veren bu şirket bir gün içerisinde milyonlarca satış gerçekleştiriyor. Tahmini olarak tüm dünyada McDonald’s şirketleri bir gün içerisinde ülkemizin nüfusu kadar satış gerçekleştirmektedir. Her saniyede dünyada 75 hamburger satışı gerçekleşmektedir. Bu yüzden dünyadaki insanların her gün %1 McDonald’s hizmetinden yararlanıyor. White Castle şirketini geride bırakan McDonald’s şirketi en büyük rakibi olan Burger King şirketini geride bırakmayı hedeflemektedir. Peki Burger King mi yoksa McDonald’s şirketimi daha iyi? 

Ülkelere Göre Menüler Değişiyor

Ülkelere göre menüler değişiyor 

Her ülkenin farklı adetleri, gelenekleri vardır. Ülkelerin yemek yeme adetlerine göre McDonald’s menülerinde değişiklik göstermektedir. Türkiye de menüler farklıyken Amerika’da daha farklı menülerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Çin halkında tavuk göğsü yeme alışkanlığının olmamasından dolayı menülerde tavuk kanat kullanılmaktadır. Hatta Almanya’da bira severler tarafından tercih edilen mekanlardan biridir. Almanya da satış noktalarında bira satışı gerçekleşir. Bu ufak detaylar ve her kültüre göre değişik menülerle karşımıza gelen McDonald’s neden en büyük şirketlerden biri olduğunu gösteriyor.    

McDonald’s Salata Menüsü Hamburgerden Daha Çok Kilo Aldırıyor

Mcdonald’s salata menüsü hamburgerden daha çok kilo aldırıyor 

McDonald’s menülerinde yer alan salata, hamburgerlerden daha sağlıksız olduğu açıklandı. Big Mac menüsünü yediğiniz zaman toplamda 540 kalori almış olacaksınız. Ancak Sezar salatası yemek isterseniz sadece 20 kalori daha az yemiş olursunuz. Aslında kilo almak istemeyen ve sağlıklı beslenmek için alacağınız Sezar salata sadece 520 kaloridir.  

McDonald’s Şubesinde Evlilik

Bu zamana kadar duymadığınız mcdonald’s i̇le i̇lgili enteresan bilgiler

McDonald’s şirketi ülkelere göre sunduğu birçok özellik bulunmaktadır. Hong Kong’da doğum günlerinizi, düğününüzü, evlenme teklifinizi McDonald’s şubelerinde gerçekleştirebilirsiniz. Özel parti düzenleyebilir ve en özel gününüzü McDonald’s şubelerinde kutlayabilirsiniz. Hong Kong’da özel kutlamalar için 9.999 dolar istenmektedir. McDonald’s hakkında en ilginç gelen bilgi sizce hangisiydi?  

Mc Donalds Menü Fiyatları 2022

Burger King İkili Menü Fiyatları 2022

Starbucks Menü Fiyatları 2022 – Filtre Kahve Fiyatı

/ 5.

Share.

Comments are closed.