Mekruh Örnekleri 10 Tane (Günah Mı, Ne Demek)

Mekruh ne demek ve Mekruh örnekleri 10 tane nelerdir bilgilendiriyoruz. Mekruh günah mi gelin birlikte inceleyelim.

Mekruh ne demek, mekruh istenmeyen, hoşa gitmeyen, hoş olmayan davranış ,çirkin bulmak anlamlarına gelmektedir. Mekruh Allah ve Rasulünün  kesin ve bağlayıcı olmayan tarzda yapılmamasını istediği amellerdir. Mekruh Müslümanlara yakışmayan yapılmaması gereken  davranış olarak sayılır. Yapılmasını istenen davranışlara dise Mübah denir.

Mekruh Kaça Ayrılır

Mekruh kaça ayrılır, mekruh ikiye ayrılır. Bunlar tahrimen mekruh ve tenzihen mekruhtur. İlk olarak ilkini açıklayalım Tahrimen mekruh: Harama yakın olan mekruhtur. Allah ve Rasulünün koyduğu yasağın yapılmamasını, kesin olarak belirtildiği durumlara tahrimen mekruh denir. Tahrimen mekruhu işlemek ceza gerektirir. Örnek olarak şu hadisi verebiliriz: “Kişi kardeşi izin vermedikçe, kardeşinin alış-verişi üzerine alış-verişe girişmesin ve dünürlük üzerine dünürlük yapmasın” buyrulmaktadır.

Bu hadiste yapmaktan sakınılması gereken kesin bir tarzda belirtilmektedir. İkinci olan mekruhu açıklayalım Tenzihen mekruh: Helale yakın mekruhtur. Allah ve Rasulü’nun koyduğu yasağın, kesin ve bağlayıcı nitelikte olmadığı durumlara Tenzihe mekruh denir. Tenzihen mekruhu işlemek cezayı gerektirmez. Örnek olarak şu hadisi verebiliriz: “Soğan ve sarımsak yiyen kimse, mescide gelmesin, evinde otursun.” buyrulmaktadır. Bu hadiste kesin bir tarz belirtilmemektedir.

Mekruh Günah Mi

Mekruh günah mi, mekruh günah amel değilsir ama günaha yakın ameldir. Günah yapıldığında ceza gerektiren davranıştır. Mekruh uygun görülmeyen davranışlardır. Mekruh terkedilmediğinde kişiyi günaha doğru sevk eder. Mekruhtaki yasaklık günahtaki kadar kesin değildir. Mekruh olan bir şeyi terk edene sevap yazılır. Mekruhu yapana kınama vardır.

Mekruh Olan Şeyler

Mekruh olan şeyler günaha yakın olan şeylerdir. Kesin olarak haram olmayan amellere denir. Örnek olarak bir kişinin malını çarçur etmesi, haram değildir ama mekruhtur. Mekruh olan şeyler hoş olmayan davranışlardır.

Mekruh Ne Demek – Mekruh Örnekleri 10 Tane

Mekruh ne demek ve mekruh örnekleri 10 tanesini aşağıda maddeler halinde açıklayalım:

  1. Canlı resimli hayvanların olduğu seccadelerle ya da kıyafetlerle namaz kılmak.
  2. Farza çok az kalmışken, sünnet namaza başlamak.
  3. Suyu israf etmek.
  4. Namaz kılarken gözleri yummak.
  5. Ramazan bayramının ilk günü oruç tutmak.
  6. İmamdan önce rükuya gitmek.
  7. Altın ve gümüş kaplarda yiyip içmek.
  8. Anne Babaya ismi ile hitap etmek seslenmek.
  9. Balık dışında deniz ürünü yemek.
  10. Vacipleri terk etmek

Habibullah Ne Demek – Peygamberimizi Neden Habibullah Deniyor?

Suffe Ne Demek – Suffe Nedir Din Kültürü

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥