Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir

Milli savunma üniversitesine nasıl girilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. MSÜ nasıl girilir 2022 işte detaylar.

Milli savunma üniversitesine nasıl girilir, Askeri liselerin kapanmasıyla Subay ve Astsubay yetiştirmek için Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştur. 31 Temmuz 2016 yılından itibaren Milli Savunma Bakanlığına bağlı askeri yükseköğretim aracılığıyla askeri personel yetiştirilmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi’nden mezun olan kişiler Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay be subay olarak göreve başlamaktadır.

 • Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Harp okulları, Astsubay Meslek Yüksekokulları da yer almaktadır. Milli Savunma Üniversitesi sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Milli Savunma Üniversitesi sınavına girerek sadece ikinci aşamaya geçmiş olursunuz. Milli Savunma Üniversitesi’nde öğrenci olabilmek için YKS’ye girmeniz şarttır. Hedefiniz eğer harp okulları ise TYT, AYT sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Ama tercihiniz Astsubay Meslek Yüksekokulları ise sadece YKS de TYT sınavına girmeniz yeterlidir.

MSÜ Nasıl Girilir 2022

MSÜ nasıl girilir 2022, Milli Savunma Üniversitesi başvuruları 13 Ocak ve 9 Şubat tarihleri arasında yapabilir ve bazı durumlardan dolayı geç başvuru yapanlar ise 22 Şubat’ta alınacaktır. Sınav 27 Mart’ta gerçekleşecek ve sonuçlarda 14 Nisan da açıklanması bekleniyor. Başvurular ÖSYM internet sitesinden ya da ÖSYM başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Başvuru merkezinden başvuru yaparsanız ufak bir ücret ödemek durumundasınız. Tabi ayrıca sınav ücretini de ödemiş olmanız gerekmektedir. Geçen seneler 130 TL olan bu ücretin %50 artacağı düşünülüyor.

Başvurunuzu eksizsiz yerine getirip sınava girdikten sonra Millî Savunma Bakanlığınca belirlenen taban puanlarını geçerek ilk aşamayı geçmiş olursunuz. Ayrıca tüm adayların sınava başvuru yapmadan önce kesinlikle HES kodunu bilmeleri gerekmektedir. Başvuru yapmadan önce başvuru şartlarını çok iyi öğrenmelisiniz. Çünkü sınavda başarılı olsanız bile şartlara uygun değilseniz sınav başarınızın hiçbir anlamı olmaz.

MSÜ Başvuru Şartları 2022

MSÜ başvuru şartları 2022, Adayların Milli Savunma Üniversitesi sınavına başvurabilmeleri için bazı şartlara uygun olmaları gerekmektedir.

 • Bu şartların en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Çifte vatandaşlığı bulunan kişiler ise kesinlikle diğer vatandaşlığa geçmelidir.
 • Milli Savunma Üniversitesi bölümlerinden Harp okullarına kadın-erkek fark etmez ikisi de başvuru yapabilir fakat Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkekler alınacaktır.
 • Harp okulları için 20 yaşında, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 yaşında olunması gerekir.
 • Kadınlar sadece Harp okuluna girebilecekleri için en fazla 20 yaşında olmaları gerekir. 2018 yılı ve öncesi mezun olanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • ÖSYM Başkanlığınca yapılacak sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen taban puanını almak şarttır. Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olmak istiyorsanız YKS ye girmek şarttır.
 • Hedefiniz Harp okulları ise hem TYT ve AYT sınavına girmesi gerekir, eğer Astsubay Meslek Yüksekokulları ise sadece TYT sınavına girmeniz yeterlidir.
 • Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen taban puanını alamamış öğrenciler ikinci aşamaya katılıp başarılı olsalar bile taban puanını geçemedikleri için adaylıkları sonlandırılacaktır.
 • Ayrıca ailesinde yani anne baba kardeş ve kendisinde bazı uygun olmayan durumların bulunmaması gerekir. Yani; Terör örgütleriyle hiç bir şekilde bir bağlantının bulunmaması, toplumca uygun görülmeyen uygunsuz para kazancı sağlanmaması, kesinlikle en ufak dahi sabıka kaydı bulunmaması, yapılacak güvenlik soruşturmasında yada arşiv araştırmasında şüpheli hareketler de bulunmamak, bir askeri okuldan veya sivil okuldan çıkarılmamış olmak, sınav, mülakat ve diğer seçme işlemlerinde kontenjan içinde bulunmak, askeri okulda katıldığı intibak eğitimini başarılı olarak tamamlamak, ve benzeri durumlarda olunmaması gerekir.
 • Boy sınırı da önemlidir. Erkeklerde 1.65 cm kadınlarda 1.60 cm uygulanacaktır. Boy sınırının altında kalan kişilerin adaylıkları sonlandırılacaktır.
Milli savunma üniversitesi sınavı
Milli savunma üniversitesi sınavı

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı 2022

Milli Savunma Üniversitesi sınavı 27 Mart 2022’de yapılacaktır. Milli Savunma Üniversitesi sınavı başvuruları 13 Ocak ile 9 Şubat tarihleri arasında yapılacak olup, bazı durumlardan dolayı geç başvuru yapan kişiler ise 22 Şubat 2022 tarihinde son bulacaktır. Sonuçlar ise, 14 Nisan 2022 tarihinde yayımlanacaktır.

Milli Savunma Üniversitesi Bölümleri 2022

Milli savunma üniversitesi bölümleri 2022, Milli savunma üniversitesine girmiş olan öğrenciler aşağıdaki bölümleri okuyabilmektedirler.

 • Kara Harp Okulunu seçen adayların bölümleri; İnşaat mühendisliği, Makine mühendisliği, Endüstri ve Sistem mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, Elektronik mühendisliği, Strateji ve Güvenlik, Uluslararası ilişkiler, Tarih bölümleri, İşletme ve yönetim bilimleri okuyabilmektedirler.
 • Deniz Harp Okulunu seçen adayların bölümleri; Endüstri mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, Makine mühendisliği, Elektrik ve Elektronik mühendisliği, Gemi inşaatı ve Gemi makineleri mühendisliği okuyabilmektedir.
 • Hava Harp Okulunu seçen adayların bölümleri; Bilgisayar mühendisliği, Elektronik mühendisliği, Endüstri mühendisliği, Havacılık ve Uzay mühendisliği okuyabilmektedir.
 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokullarını seçen adayların bölümleri; Mekatronik, Yapı Tesisat Teknolojisi, Bilgisayar teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektrik, İşletme Yönetimi, Uçak Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi okuyabilmektedir.
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokullarını seçen adayların bölümleri; Deniz Ulaştırma ve İşletme, Elektrik, Uçak Teknolojileri, Elektronik Teknolojisi, Büro yönetimi, Gemi makineleri, İşletme Yönetimi, Bilgisayar programcılığında okuyabilmektedir.
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokullarını seçen adayların bölümleri; Elektrik, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Lojistik, İnşaat Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Büro hizmetleri ve yönetici asistanlığı, Bilgisayar programcılığı, Mekanik uçak Teknolojisi, Güvenlik ve Koruma, Hava Trafik kontrol, Mekatronik, Aviyonik Uçak Teknolojisi okuyabilmektedir.
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokullarını seçen adayların bölümleri; Üflemeli ve vurmalı çalgılar, Çalgı bakımı Onarım olmaktadır.

Üniversitede Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur

Ata Aöf Mezun Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim

Okul Müdürü Maaşı

Ata Aöf Onur Belgesi Nasıl Alınır

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥