Mor Renkli Ülke Bayrakları

Mor renkli ülke bayrakları hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bayraklarda neden mor renk yok ve pembe renkli ülke bayrakları işte detaylar.

Mor bayraklar yaygın olmayan ülke bayraklarıdır ve mor renkli ülke bayrağına sahip olan devlet sayısı oldukça azdır. Mor renge sahip ülke bayrakları arasında Orta Amerika’da yer alan Nikaragua Cumhuriyeti (Nicaragua) ve Karayipler’de bir ada ülkesi olan Dominika Topluluğu yer alır. Bu iki ülke dışındaki ülkelerde ve devletlerde mor renkli ülke bayrağı yer almaz.

Mor ülke bayrağı olan ülkeler sadece iki tanedir. Nikaragua bayrağı ise günümüzde daha mavi bir tona sahiptir. Bayrağın hepsi mor renkli değildir ve mor renk sadece küçük bir desen olarak yer alır. Aynı unsur Dominika Topluluğu’nun bayrağı için de geçerlidir. Dominika Topluluğu’nun bayrağında yer alan kartal sembolünün vücudu ve başı mor ile renklendirilmiştir.

Bayrak Töreni Nasıl Yapılır

Bayraklarda Neden Mor Renk Yok

Ülke bayraklarında mor rengin olmama sebebi tamamen ekonomik sebeplerdir. Tüm renkler doğadan elde edilir ve bu renkleri elde etmek için belirli bir maliyet gerekir. Ülkelerin, ülke statüsü kazandıktan sonra yaptığı işlemlerden ilki bayraklarını belirlemektir. Milliyetlerini tanıtmak için hazırladıkları bu bayraklar genellikle ülke için önemli sembol ve hikayelere dayanır. Bayrakların rengi de milliyet ve milliyetin oluşturduğu kültüre bağlı olarak belirlenir.

Ekonomik bir açıdan konuyu irdelediğimizde, mor rengi elde etmenin hem zahmetli hem de oldukça pahalı olduğunu görüyoruz. Bu neden ile de bayraklarda mor gibi pahalı ve zor renklerin yer alması yerine daha kolay elde edilen renkler tercih edilmiştir. Böylelikle hem maliyet azaltılmış hem de zorluk seviyesi düşürülmüştür. Burada farkına varılması gereken bir diğer nokta ise ülkenin sadece 1 tane bayrak üretmediği ve üretilen orijinal bayrağın çok sayıda kopyalanması gerektiğidir. Bu neden de ile mor renk ile tasarlanan bir bayrağın kopyalandığı zaman maliyetini daha da yükselteceği göz önünde bulundurulmuştur. Özellikle Elizabeth döneminde daha da yükselen mor rengin maliyeti o dönemin şartları düşünüldüğünde 56 bin dolara tekabül ediyordu. Bu maliyet ise sadece 1,5 kiloluk mor renk için geçerli idi.

Mor Beyaz Kırmızı Hangi Ülkenin Bayrağı
Mor Beyaz Kırmızı Hangi Ülkenin Bayrağı

Mor Beyaz Kırmızı Hangi Ülkenin Bayrağı

Mor beyaz kırmızı ülke bayrağının ana hatları mavi ve beyazdan oluşur. Ancak ülkenin sembolü olan asıl detay içerisinde mor, beyaz ve kırmızı renklerini barındırır. Bu renkler arasında yeşil ve sarı gibi renkler de baskındır. Nikaragua bayrağı dışında mor beyaz ve kırmızıyı bir araya getiren bayrak yoktur.

Mor, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan bayraklara örnek olarak sadece Nikaragua Cumhuriyeti örnek olarak verilebilir. Burada göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan biri de mor ülke bayrağı sayısının oldukça az olmasıdır. Sadece iki adet mor rengi içeren bayrak vardır ve bu bayraklarda yer alan mor renk ise oldukça küçük boyuttadır.

Pembe Renkli Ülke Bayrakları
Pembe Renkli Ülke Bayrakları

Pembe Renkli Ülke Bayrakları

Pembe renkli bayrak da mor renkli ülke bayrakları kadar tercih edilmeyen bir skalada yer alır. Pembe renkli ülke bayrağı yoktur ve ülkeler bayraklarını belirlerken her zaman ekonomik unsurları da bir kriter olarak değerlendirirler. Bayrağında çok az miktarda pembe rengi barındıran tek ülke Turks and Caiscos Islands (Turks and Caiscos Adaları)’dır. Bu ada Karayipler’de bulunur. İspanya bayrağında da pembe renk az da olsa kullanılmıştır.

Kırmızı Mor Sarı Bayrak Hangi Ülkenin
Kırmızı Mor Sarı Bayrak Hangi Ülkenin

Kırmızı Mor Sarı Bayrak Hangi Ülkenin

Kırmızı, mor ve sarı ülke bayrağına örnek olarka Dominika Topluluğu’nun bayrağı gösterilebilir. Bayrağın ana renkleri yeşil, sarı, siyah ve beyazdır. Ancak bayrağın tam ortasında yer alan kırmızının üzerinde mor, yeşil ve sarı sembolleri yer alır. Mor ülke bayrakları arasında Dominika Topluluğu’nun bayrağını da sayabiliriz.

Enver Paşa Nerede Nasıl Öldü

Turkcell 30 Ağustos Bayrağı Devralıyorum Reklamı

Anıtkabire nasıl gidilir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu