Morgdaki Ölüler Ne Hisseder – Morgda ölüler ne yapar

Morgdaki ölüler ne hisseder sorusu özellikle dini inanca sahip olan kişiler tarafından sıkça merak ediliyor. Ceset, morgda bekletilirken kabir azabı görüyor mu gibi sorular da yine bu konu hakkında önemli gündem maddelerini oluşturuyor.

Nitekim insanın nasıl öldüğünden bağımsız olarak morga konulduğunda herhangi bir his bulunmuyor. Toprağa gömüldüğünde ise Münker ve Nekir adındaki iki melek kişiye aşağıdaki soruları soruyor:

  • Rabbin kimdir?
  • Peygamberin kimdir?
  • Dinin nedir?

Yukarıda yer verdiğimiz sorular İslam dini çerçevesinde kayıtlı ve onaylanan bilgilerden oluşuyor.

Ölüler Ağladığımızı Görür mü

Ölüler ağladığımızı görür mü konusu İbn-i Ebi Dünya’nın Mücahid’e buyurduğu üzere:

  • Kişi öldüğünde bir melek ruhunu alır, onu kabre koyuncaya kadar her şeyini; yıkayanı, taşıyanı ve toprak atanı görür.

Bu minvalde ölülerin arkasından ağlayan ve hakkını helal eden kişileri de gördüğü biliniyor. Nitekim bu durum oldukça yaygın bir inanıştır. Velhasıl ölülerin arkasından ağlayan kişileri gördüğü biliniyor.

Morgda Ölüler Ne Yapar

Morgda ölüler ne yapar sorusunun yanıtı son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer almaya devam ediyor. Morga kaldırılan ölüler herhangi bir şey yapmıyor. Çünkü ruhları melekler tarafından alınıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi kabre konana kadar -morg da dahil- kişi, kendine yukarıdan bakma şansı buluyor. O esnada yaşanan her şeyi detaylı bir şekilde görebiliyor.

İnsan Öldükten Sonra İlk Ne Olur

Morgdaki ölüler ne hisseder

İnsan öldükten sonra ilk ne olur diye merak edenler için saatli şekilde ölüm sonrası vücut dezenformasyonunu anlatan liste aşağıda yer alıyor:

  • Ölümün ardından 30 dakika içerisinde vücuttaki reflekslerin tamamı ortadan kalkıyor.
  • Ölümün ardından 10 saat içerisinde vücut kaskatı oluyor.
  • İlk 24 saat içerisinde vücut ısısı 24 derece düşüyor, her saat başı ortalama olarak 1 derece düştüğü biliniyor.
  • Ölümün ardından 24 saat içerisinde vücut çürümeye başlıyor.

Daha fazla ilgili içerik;


52 Günde Ne Olur

52 günde ne olur sorusunun yanıtı son zamanlarda sıkça merak ediliyor. Herkes tarafından bilinen kırk mevlidinin yanı sıra 52.gün de oldukça önemlidir. Nitekim bazı bilinçli Müslüman kimseler ölünün ardından 52.gün mevlit ve Yasin okutuyor. Bunun nedenininse 52.günde ölünün kemiğinin etinden ayrıldığına inanılmasıdır.

İnsan Vücudu Öldükten Sonra Ne Olur

İnsan vücudu öldükten sonra ne olur diye merak edenler için ilk 24 saatin ardından çürümeye başlıyor. Sonrasında ise bakteriler tarafından yenen göz, beyin, bağırsak ve mide gibi organlar ortadan kalkıyor. En nihayetinde tüm et ve deri toprağa karışıyor ve yalnızca kemikler kalıyor.

Ölüler bayramda ne yapar?

Ölüler sesimizi duyar mı?

Ölüler ne zaman ziyaret edilir?

Ölen kişi ölmüş yakınlarını görür mü?

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr