NASA’nın Perseverance tarafından yakalanan bu yeni Mars görüntüleri, bir kartpostalda yersiz olmazdı. Rover izlerinin ve lazerle zaplanmış Mars kayalarının yakın çekimlerine alışan uzay gözlemcileri, bu yeni görüntülerde Kızıl Gezegene çok daha geniş bir açıdan bakıyorlar.

Tüm görüntüler, otonom Perseverance yolunu bulmasına yardımcı olma amacına da hizmet eden sağ ve sol “Navcam’ler” (navigasyon kameraları) tarafından çekildi. Yeni yakalanan görüntülerde, hiçbir insanın ziyaret etmediği bir gezegenden gelen görseller dışında özellikle kayda değer bir şey yoktu.

mars
mars

Perseverance, Mars’a yaptığı yedi aylık yolculuğunu Şubat ayında tamamladı ve 18 Şubat’ta yüzeye çıkan dramatik bir inişle NASA’nın oraya ulaşan beşinci gezicisi oldu. Bu, uzaktan kumandalı bir mini helikopter olan Ingenuity şeklinde ekstra özel bir paketle geldi. Perseverance başlangıçta Ingenuity’nin uçuş testlerini izlemek için biraz zaman harcadı, ancak gezicinin asıl görevi şu anda yaptığı geçmiş yaşam belirtilerini aramak ve gelecekte Dünya üzerinde çalışmak üzere örnekler toplamak.

mars
mars

NASA, Perseverance’ın en az bir Mars yılı veya 687 gün boyunca birincil görevinin zirvesinde kalmasını planlıyor. Bu, en az Ocak 2023’e kadar çalışması ve verileri geri göndermesi beklendiği anlamına geliyor. Gezici, düzenli olarak, NASA ekibinin bulgularına adanmış bir resim galerisine özenle yüklediği toplu Mars görünümlerini geri gönderiyor.