Öğrenciye 1000 TL Yardım, devletin veya özel kuruluşların maddi durumu yetersiz olan öğrencilere maddi destek sağlamak için sunduğu bir programdır. Öğrenciye yardımı belirli şartları sağlayan öğrencilere 1000 TL tutarında nakdi yardımda bulunulur.

Eğitim Yardımı Başvurusu

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte temel eğitim ihtiyacını karşılayamayan öğrencilere devlet tarafından bazı yardımlar düzenlenmektedir. Çocuğu okula başlayan ailelere ayni ve nakdi yardım düzenlemektedir. Öğrencilere 1611 TL nakdi yardım da düzenlenenler arasında yer almaktadır. Okul hayatında öğrencilerin üzerinde oluşan ekonomik dertlerin hafifletilmesi amacıyla nakdi yardım yapılacağı duyurulmuştur.

Öğrenci yardım parası 2024 yılında 1.000 TL yerine 1586 TL ile 2.842 TL arasında olacaktır. Bu nakdi yardımın değişmesinin sebeplerinden biri de öğrencinin öğrenim seviyesidir. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak için alttaki adımları takip ediniz. 

 • İlk önce e-devlet web sitesi ya da uygulaması üzerinden hesabınıza giriş yapın. 
 • Ardından arama kısmına Sosyal Ekonomik Destek yazarak karşınıza gelen seçeneğe tıklayın. 
öğrenciye 1000 tl yardım e-devlet
 • Açılan sayfanın sağ kısmında yer alan Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru formuna bir şekilde doldurunuz. 
öğrenciye 1000 tl yardım e-devlet

Kimler Başvuru Yapabilir?

Kimler Başvuru Yapabilir? 

Öğrenciye verilen nakdi yardımlardan kimler yararlanabilir ve başvuru şartları nelerdir sizler için ele aldık. Öğrencilere verilen yardımlardan herkes yararlanmaz. Yardımdan yararlanabilmeniz için bazı şartların sağlanması gerekir? İşte şartlar şu şekildedir; 

 • Öğrencinin eğitim ve öğretim hayatına aktif olarak devam etmesi, 
 • Ekonomik anlamda zorluk çeken ve dar gelire sahip olunması, 
 • Ağır bir hastalık sonucu maddi kazancı olmayan kişiler bu yardımdan yararlanabilirler. 

Bu şartları sağlıyorsanız Sosyal ve Dayanışma Vakıflarına giderek ya da e-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirin. Gerekli incelemelerin ardından başvurunuz sizlere iletilecektir.  

Belediye Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu

Belediyeler tarafından öğrencilere yardım parası verilmektedir. Okumakta zorluk çeken ve temel eğitim ihtiyaçlarını karşılamayan ailelere Belediyeler yardım düzenler. Dar gelire sahip ve ekonomik nedenlerden dolayı çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılayamıyorsanız yazımız tam size göre. Başvuru yapabilmek için Belediyelere gerekli evrakları teslim etmeniz ya da E-Belediye sistemini kullanmanız yeterli olacaktır. E-Belediye sistemi üzerinden öğrenci yardım parasına başvurmak için alttaki adımları takip ediniz.  

 • İlk olarak linkine tıklayarak e-devlet sistemi üzerinden e-belediye ekranına geçiş yapmanız gerekir. 
 • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git ifadesine tıklayın.
Belediye Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu 
 • Karşınıza E-belediye başvuru sistemi çıkacaktır. 
Belediye Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu 1
 • Bu kısımdan başvuru bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra alt kısımda Yardım Türü seçiniz ifadesine tıklayın. 
Belediye Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu 2
 • Buradan öğrencilere okul yardımı ifadesine tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu

Öğrencileri okumaya teşvik etmek amacıyla eğitim yardımı düzenlemektedir. Her sene öğrenciye verilen yardım miktarları değişiklik göstermektedir. Öğrencilere materyal yardımı düzenlendiği gibi nakdi yardım da düzenlenmektedir. Başvuru formuna ulaşmak için Kaymakamlık da yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz yeterli olacaktır. Nüfus cüzdanınız, gelir belgeniz, öğrencinin nüfus cüzdanı, eğer varsa muhtaçlık belgesini yanınızda bulundurmanız gerekir. Başvuru formunun ardından gerekli incelemeler yapılır. Başvurusu kabul edilen kişiler öğrenci yardımından yararlanabilirler.