Kırtasiye yardım başvurusu nasıl ve nereden yapılır soruları yoğun olarak merak ediliyor. Devlet yardıma ihtiyacı olan ve ekonomik koşulları iyi olmadığı için eğitim alamayan çocuklara özel yardımlar sunuyor. Bu yardım seçeneklerinden biri de nakdi yardım kapsamında olan SED projesidir. 

SED yardımlarına ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının eğitimi ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler başvuru yapabilir. SED başvurularını direk kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden dilekçe ile yapabilirsiniz. Ek olarak e-devlet üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız da şu adımları takip edebilirsiniz;

 • E-devlet şifrenizle giriş sağlayın.
 • Arama çubuğuna ise ‘’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’’ yazın.
 • Ardından çıkan seçenekler arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayın.
 • Sonraki adımda ise ekranın sağ üst alanındaki ‘’yeni başvuru’’ kısmına tıklayın.
 • Başvuru formunda talep edilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayın.

Bu adımları takip etmeniz halinde ay içerisinde başvurunuz sonuçlanıyor. Başvuru neticesinde yapılacak olan ödemeler, ailenin kişi başına düşen net gelirine göre belirleniyor.

1611 TL Öğrenci Yardımı Başvurusu

1611 TL öğrenci yardımı başvurusu birkaç farklı yöntemle yapılabilir. SED kapsamında olan eğitim yardım ödemelerinden biri olan 1611 TL’lik yardım seçeneğine e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

E-devletin yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. Ancak genelde online olarak e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak daha kolaydır. Kısaca e-devlet başvuru adımları şöyledir;

 • E-devlet şifrenizle giriş yapın.
 • Arama ekranına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazın.
 • Çıkan sonuçlar arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu alanına tıklayın.
 • Daha sonra ise sağ üst kısmında yer alan yeni başvuru butonuna tıklayarak devam edin.

Yeni başvuru kısmından sonra sizi detaylı bir başvuru formu karşılıyor. Bu formda yer vereceğiniz tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.

1611 TL Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır

1611 TL Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

1611 TL öğrenci yardımı nasıl alınır sorusu yoğun bir şekilde merak ediliyor. Bildiğiniz üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık SED adı verilen yardım ödemeleri yapılacağını bildirmişti. Bu ödemeler arasında eğitim masrafı için verilen akit yardımlar da yer alıyor.

Dar gelirli olup çocuklarının eğitim ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler öğrenci yardım parasına direk e-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Başvurular başvuru kriterleri kapsamında değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme ortalama 1 ay kadar sürer. Başvuru onay alırsa e-devlet ekranında ‘’ ödemeniz hazırdır’’ ibaresi yer alır.

Tüm Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm öğrencilere 1611 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu ihtiyaç sahibi dar gelirli aileler tarafından yoğun şekilde merak ediliyor. Bu noktada eğitim yardımı kapsamında sunulan 1611 TL’lik ödeme için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra oturduğunuz il ilçe kaymakamlıklarına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleriniz ziyaret ederek de hemen dilekçeyle başvuru yapabilirsiniz. E-devler başvuru adımları için;

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına erişin.
 • Ardından ise çıkan seçenekler arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayarak devam edin.
 • Sağ üst alanda yer alan yeni başvuru kısmına tıklayarak devam edin.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olun.

Tüm bu adımlardan sonra başvurunuzu yapmış olacaksınız. İlgili başvurunuz en geç 2 hafta ile 1 ay içerisinde analiz edilerek sonuç alacaktır.

Öğrencilere para yardımı var mı?

Dar gelirli ailelerin okuyan çocukları için çeşitli yardımlar sunuluyor. Devlet tarafından sunulan bu yardımlardan biri ise sosyal ekonomik destek paketi kapsamında olan (SED) öğrenci yardım parasıdır. SED yardım ödemeleri aylık bazda yapılır. Ayrıca ailenin ekonomik durumuna bağlı olarak her ay ya da 6 ayda bir iki kez olmak üzere yatırılır.

İlkokul öğrenci yardım parası ne kadar?

İlkokul öğrencileri için 2022 yılında nakit yardım desteği sunuluyor. Bu yardım ödemeleri iki tür olup biri 1611 TL olarak yansıyor. İlgili yardım SED yardımı olarak sunuluyor. Ayrıca ödemeler sadece ilk okul öğrencilerine değil üniversiteye kadar olan tüm dar gelirli öğrencilere sunuluyor.

5 Comments

 1. Eşim ceza evinde üçtanane çocugum var bana yardım edin okula gidiyorlar bize bakan yok madi ve manevi yardım istiyorum çocuklarım için

 2. Gurbet Yusufoğlu on

  Kiradayım lütfen yardım edin Allah rızası için eşim çalışmıyor sara hastalığı bende kronik hastasıyım lütfen yardım edin Allah rızası için yardım edin zor durumda yim gerçekten 😭😭