Oruçluyken Astım İlacı Kullanılır Mı

Oruçluyken astım ilacı kullanılır mı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Astım spreyi orucu bozar mı, ismailağa ve Koah ilaçları orucu bozar mı işte detaylar.

Oruçluyken astım ilacı kullanılabilir. Kişi oruçluyken astım ilacı kullanmak zorunda olması halinde orucu bozulmaz. Ancak Müslüman kimsenin nefes darlığı nedeni ile oruç tutmakta zorlanması halinde oruç tutmaması mümkündür. Tutmadığı oruçların ise telafi edilmesi şarttır.

Yazımızın devamında astım spreyi, ventolin ve koah ilaçları hakkında oruç ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalarına dair merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Orucun Zararları Evrim Ağacı

Astım Spreyi Orucu Bozar Mı? İsmailağa

İsmailağa kaynağına göre Astım spreyi orucu bozmaktadır. Astım hastalarının kullandıkları ağızdan alınan spreyler vücuda girdiğinden ve kişinin kendi iradesi ile girdiğinden dolayı oruç bozulur ve telafi edilmesi şarttır.

Astım spreyinin orucu bozduğuna dair İsmailağa kurumu tarafından ortak bir kanaat söz konusudur. Bireyin tedavi amacı ile ve kasıtlı olarak astım spreyi kullanmasından kaynaklı olarak orucun bozulacağını söylemektedirler.

Koah İlaçları Orucu Bozar Mı

Koah ilaçları orucu bozmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ağıza püskürtülen ilaçlar orucu bozmamaktadır. Nefes darlığı rahatsızlığı yaşayan hastaların oruç tutmakta güçlük çekmeleri halinde oruçlarını tutmaktan vazgeçmeleri mümkündür.

Oruç tutmayan Müslüman kimselerin tutamadıkları oruçları iyileştiklerinde tutmaları gerekir. İyileşme ümidi olmayan hastaların ise tutamadıkları oruçlar için gün başına fidye vermeleri gerekir.

Ventolin Orucu Bozar Mı

Ventolin Orucu Bozar Mı

Ventolin Diyanet İşleri Başkanlığı kaynağına göre orucu bozmamaktadır. Ventolinin bir ilaç olarak kasıtlı olarak alınması nedeni ile İsmailağa kaynağına göre orucu bozduğu söylenmektedir. Orucun bozulması söz konusu olduğunda kaynakların birbirinden farklı yorum yapması anlayışlarına göre şekillenmektedir.

Tedavi amacı ve kasten kullanım söz konusu olduğunda İsmailağa ile Halil Gönenç kaynağına göre ventolin de orucu bozmaktadır. Orucun bozulmasının nedeni ise kasıtlı kullanım olmasıdır. Sürekli Ventolin kullanması gereken kişilerin oruç tutamamaları halinde fidye ödemeleri gerekmektedir.

Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer

Oruçluyken Ateşin Çıkması

Orucun Faydaları Bilimsel Makale

Eyyami Biyz Orucuna Nasıl Niyet Edilir

Tekne Orucu Nasıl Tutulur

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu