ÖSYM sınavlarına girmeye hazırlanan kişiler en çok fotoğraf değiştirme konusunu internette araştırmaya devam ediyor. ÖSYM fotoğrafı nasıl değiştirilir? Sorusunun yanıtını sizler için araştırdık.

Öncelikle ÖSYM fotoğraf değişikliği sistem üzerinden otomatik güncellenmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz sınava tıkladığınızda fotoğrafınız sistem tarafından otomatik olarak değiştirilmektedir. ÖSYM fotoğraf güncellemelerinden aldığı ücreti kaldırarak yeni bir dönem başlatmıştı. Fotoğraf geçerlilik süresi dolan adaylar fotoğraf güncellemesi yapacaklar.

Ancak bunun için belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle fotoğraf değişikliği yapmak için dilekçenin düzgün olarak doldurulması şarttır. Dilekçenizi doldurduktan sonra Nüfus Cüzdan örneğinizi almak olacaktır.  E- devlet üzerinden bu belgeyi alabileceğiniz gibi muhtarlıklardan ya da Nüfus Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

ÖSYM Fotoğraf Süresi Doldu 2021

ÖSYM Fotoğraf Süresi Doldu 2021

ÖSYM fotoğraf süresi doldu 2021 en çok merak edilen konulardan biridir.  Öncelikle her fotoğrafın ÖSYM tarafından kontrol edildiğini bilmenizde fayda var. Fotoğrafınızın ÖSYM reddetmediği sürece fotoğrafın çekim tarihinden başlayarak 50 ay olarak belirlenmiştir. Eğer fotoğrafınız uygun bulunmadığı için reddedilmişse fotoğrafınızı güncellemeniz gerekiyor. Güncelleme işlemini de “ Sınav Fotoğraf Güncelleme “ süreci içinde bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Sınav fotoğrafını sınava başvuru dönemi içinde fotoğrafın çekildiği başvuru merkezinde güncelleme imkanınız da bulunuyor. Ayrıca sistemde bulunan fotoğrafınızın geçerlilik süresinin dolmasına 5 aydan daha kısa süre var ise başvuru sırasında fotoğrafınız görevliler tarafından çekilerek güncellenmektedir.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Okulları

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Okulları

Fotoğrafınızı sınav başvurusu için güncellemeniz gerekiyor. Ancak bunu nerede ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. ÖSYM fotoğraf değiştirme okulları konusunu sizler için araştırdık. Peki, fotoğrafınızı güncelleyebileceğiniz yerler neresi ve fotoğraf güncelleme işlemi zor bir işlem mi? Hep birlikte göz atalım.

Yazımızın önceki bölümünde fotoğraf geçerlilik süresinin 50 ay olduğunu belirtmiştik. Fotoğraf geçerlilik süreniz dolduysa herhangi bir sınava başvuruda bulunmadan önce fotoğrafınızı güncellemeniz gerekecektir.

Fotoğrafınızı sınava başvuru yapmadan önce ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü ve Sınav koordinatörlüğü yetkisi bulunan başvuru merkezlerinde fotoğraf güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemin yanı sıra fotoğraf güncellemesi yapabilmek için dilekçe doldurma yöntemini de kullanabilirsiniz. Ya da sınav döneminde yine aynı merkezlerde görevli tarafından güncellenmesini talep edebilirsiniz.