Pedifen nedir ne için kullanılır ve Pedifen şurup fiyatı nedir gibi sorulara oldukça yoğun bir şekilde cevap aranıyor. Pedifen ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtır. Doktorlar tarafından sık bir şekilde çocuklar için reçete ediliyor. Portakal aromalı olan bu pediatrik ilacın fiyatı da yine en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Tüm eczanelerde geçerli olan güncel fiyatları ise şu şekilde yansıyor;

Pedifen ŞurupFiyat
PEDIFEN 100 MG 100 ML ŞURUP36 TL
PEDIFEN 100 MG/ 5 ML SURUP82 TL
PEDIFEN COLD & FLU 100 ML SURUP56 TL
Pedifen Şurup Fiyat 2023

Pedifen Şurup Kaç Saatte Bir Verilir

Pedifen şurup kaç saatte bir verilir sorusu anne ve babalar tarafından sık bir şekilde merak ediliyor. Normal şartlarda doktorlar çocukların yaş ve kilosuna göre ölçek ve sıklık detaylarını belirtiyor. Belirtilen bu detaylara göre kullanmanız tavsiye edilir. Doktorlar tarafından belirtilen detaylara göre günce 3 dozdan daha fazla kullanılmamalıdır.

Ayrıca her doz arasında da mutlaka 6-8 saat fark olmalıdır. Ancak yine de bu konuda doktorunuza danışarak ayrıntılı bilgi talebinde bulunmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü yanlış ve fazla doz kullanımları şu sorunlara neden olabiliyor;

  • Mide ülseri sorunlarına yol açabilir.
  • Kanama durumu ortaya çıkarabilir.
  • Böbrek problemleri yaratabilir.
  • Astımlı hastalarda hırıltıyı daha fazla arttırabilir.
Pedifen Şurup Kaç Yaş İçin

Pedifen Şurup Kaç Yaş İçin

Pedifen şurup kaç yaş için uygun olur sorusunun yanıtı alanında uzman doktorlar tarafından verilmelidir. Normal şartlarda pediatrik ilaç gurubunda yer alıyor. Yani çocukların tedavisinde kullanılan bir ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçtır. Genelde 6 aylıktan daha büyük bebek ve çocuklar için kullanılıyor. Ancak 7 kilogramın altında olan bebekler için kullanıma uygun değildir. Çocukların yaş ve kilo durumuna bağlı olarak ne kadar vermeniz gerektiği doktor tarafından iletilir.

Pedifen Şurup Yasaklandı Mı

Pedifen şurup yasaklandı mı sorusu yine en çok merak edilenler arasında yer alıyor. 2004 yılında pedifen şurubun piyasadan kaldırıldığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczalık Genel Müdürlüğü tarafından ilacın piyasadan toplatıldığı iddia edilmişti. Ancak bugün hala doktorların nezle, grip ya da ateşli çocuk hastalar için en sık reçete ettiği ilaçlardan biri olarak dikkat çekiyor. Piyasadan kaldırılmasına ilişkin net ve resmi bir açıklama bulunmamakla beraber hala tüm eczanelerde kolayca bulunabiliyor.

Pedifen Nedir Ne İşe Yarar

Comments are closed.