Regaip Kandilinde Yapılması Gerekenler hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Regaip Kandilinde ne olmuştur ve Regaip Kandili önemi nedir işte detayları.

23 Ocak’ta Mübarek üç aylara girdik. Üç aylar Recep ayı ile başlar daha sonra Şaban ayı gelir ve en son Ramazan ayıyla birlikte üç ayları bitirmiş olacağız. Yüce Allah bizlere tövbe etmemiz, doğru yolu ulaşmamız ve rahmetini dağıtmak için bazı günleri diğer günlerden hayırlı kılar. Bu üç aylarda bu günlerdendir. Üç aylarda bol bol tövbe edilmeli, zikir ve ibadetlerle Rabbimize sığınmalıyız.

İlk kandilimiz Regaip Kandili diğeri ise Mevlid kandilidir. Regaip kandili Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye denir. 26 Ocak günü Regaip Kandilidir. Regaip kandilinde ibadet etmeli ve Rabbimize yönelmeliyiz. Regaip kandilinde yapacaklarınızı sizler için liste haline getirdik.

Regaip Kandil’inde 12 rekatlık namaz vardır. Bu namaza Hacet namazı denir. Hcet demek dilek anlamına gelmektedir. Akşam ile yatsı namazlarının arasında kılınmaktadır. 12 rekatlık namazı 4 rekat halinde kılabilirsiniz.

 • İlk rekatta Fatiha suresi okunur daha sonra 3 Ayetel Kursi ve diğer rekatlarda ise yine Fatiha suresi okunur hemen ardından İhlas Suresi, Nas ve Felak süreleri okunarak hacet namazını kılabilirsiniz.
 • Hacet namazından sonra 70 kere “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” kelimesi söylenir ve secdeye gidilir.
 • Secde de “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” deyin.
 • Daha sonra 70 kere “rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” diyerek bir daha secdeye gidin.
 • Secdede “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra güzel bir şekilde hacet namazını bitirin.

Hacet namazı bittikten sonra dua kısmına gelirsiniz. Bir çok hacet duası bulunmaktadır. Biz en çok kullanılan duayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

“La ilahe illallahül- halimül – kerimü. Sübhanellahi Rabbil- arşil- azim. El- Hamdü lillahi Rabbil- alemin. Es’elüke mücibati rahmetike. Ve’azaime mağfiretike. Vel ganimete min külli birrin. Ves selamete min külli ismin. La teda’li zenben illa gafertehü. Ve la hemmen illa ferectehü. Ve la haceten hiye leke ridan illa kadaytehe ya erhamer Rahimin”

Ardından gönlüzünden geçen isteklerinizi dua edebilirsiniz. Unutmayın ayakkabı bağcığınızı bile Yüce Allahtan isteyin. Ondan başka ilah, ondan başka yardım edecek kimse yok.

Regaip Kandilinde ne oldu

Regaip Gecesi ismi meleklerden gelmektedir. Regaip Kandili’nin önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama bu gece de ne olduğunu bilen çok az kişi vardır. Bu gecede neler olmuş ve neden ismi Regaip Kandili olmuş gelin beraber öğrenelim.

Regaip Kandili anne karnına düştüğü gece olarak bilinmektedir. Bazı alimler tarafından bu gece de Amine Hanım’ın Peygamberimize hamile olduğunu fark ettiği gecedir. Bu yüzden isim olarak Regaip gecesi denmektedir. Regaip gecesinde oruç tutarak, namaz kılarak ve ibadet ederek Rabbimize sığınmalıyız.

Regaip Kandili önemi

Regaip Kandili önemi

Regaip Kandili’nde yaptığınız her bir duayı Allah katında geri çevirmeyecektir. Allah Regaip gecesinde müminlere ihsanlar ve ikramlar yapmaktadır. Her cuma geceleri hayırlı kılınmıştır. Ama Recep ayının ilk cuma gecesi ayrı bir hayırlıdır. Bu gece de bol bol dua edilmeli, tövbe edilmeli, zikir çekilmeli, oruç, namaz ve Kur-an’ı Kerim okunmalıdır. Bu gece de ibadet edenler affedilir, duaları Rabbimizin kadında kabul edilir ve sayısız sevap kazanılır.

Regaip kandilinde kılınan Hacet namazının ismi bile dilek anlamına gelir. Rabbimiz dileklerimizi ona iletmemizi bekliyor, ondan af dilenmemizi bekliyor. Bu mübarek gece de yaptığımız her ibadetin karşılığı faziletli olmaktadır.

Mevlid Kandilinde neler yapılır

Mevlid demek doğum anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) doğumunu anlatmak için mevlid kelimesi kullanılmaktadır. İnsanları cehaletten kurtarıp, dünyaya güneş gibi doğan Peygamber Efendimizin doğumunu kutladığımız gecedir.  Müslümanlar için büyük bir önemi olan bu gece de yapabileceğiniz ibadetleri sizler için sıraladık. Mevlid kandiline özel bir ibadet bulunmamaktadır.

 • Mevlid gecesinde oruç tutabilirsiniz.
 • Mevlid Kandilinde günahların affı için tesbih namazı kılınabilir.
 • Mevlid Kandilinde Peygamber Efendimize salavat getirilmeli ve zikirlerde bulunmanız gerekir.
 • Mevlid kandilinde nafile namazı kılmanız gerekir.
 • Bol bol tövbe edin ve Kur-an’ı Kerim okuyunuz.
 • Mevlid Kandilinde belirli bir ibadet bulunmamaktadır. Gönlünüzden Rabbinize sığınarak ibadetlerinizi yapınız. Rabbim ibadetlerinizi kabul eylesin.

Mevlid Kandil’inde okunacak dualar

Mevlid Kandili oldukça önemli bir gündür. Peygamber Efendimizin doğumu olarak bilinen bu gecede oruç tutmak ve ibadet etmek oldukça önemlidir. Bu gecede yapacağınız dua şu şekildedir;

 • İlk olarak besmele çekiniz ve ardından 1 Fatiha suresi ve 3 İhlas surelerini okuyunuz.
 • Bu okunacak duanın sevabı ilk olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v) olmak üzere tüm peygamberlere, evliyalara, İslam büyüklerine, halifelere ve bu dine hizmet edenlerin ruhuna bağışlanır.
 • 100 kere Salavat getiriniz. “Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed
 • 500 kere “Rabbena Zalemna enfüsena ve inlem tağfirlena ve terhamna lenekunenne minelhasirin” duası okunur.
 • Ardından 100 salavat getirilir.
 • 500 kere “La ilahe illa ente Sübhaneke inni küntü minezzalimin” duası okunur.
 • Ardından 100 salavat getirilir.
 • 500 defa “La havle vela kuvvete illa  illahil’aliyyil’azim” denir.
 • Ardından 100 salavat getirilir.
 • Bu tertib bitince gönlünüzden geçen duayı söyleyebilirsiniz.

Kandilde ne dağıtılır

Kandil geceleri Müslüman alemi için büyük bir önemi vardır. Kandillerde namaz kılınır, Kuran okunur, zikir ve tövbede bulunulur. Ama Kandil günü komşularınıza, akrabalarınıza yemek dağıtmanın önemi de ayrıdır.

Kandillerde genellikle Kandil simidi dağıtılmaktadır. Lokma tatlısı, un helvası, irmik helvası da dağıtabilinir. Bugünde asıl amaç paylaşmaktır. Yaptığınız ve dağıttığınız şeyin önemi yoktur. Burada önemli olan bağları güçlendirmek, yardım etmek ve bugünü en hayırlı şekilde değerlendirmektir. Gönlünüzden geçen ve imkanlarınızın el verdiği herhangi bir yemeği de paylaşabilirsiniz. Ama en çok bilinenler yukarıdakilerdir.