Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Gerçekler

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekleri sizlere aktarıyoruz. Konuştukları dillerden tutun mimari yapılarından evlerinde besledikleri hayvanlara kadar şaşırtıcı bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Rusya belki de dünya genelinde en şaşırtıcı olan ülkelerden biri olabilir. İnsanların mizacı, yaşam şekilleri, günlük alışkanlıklar, ülkenin coğrafi özellikleri ve daha aklınıza gelebilecek birçok konuda ilginç yanları olduğunu söylemek mümkündür.

Rusya’nın ilginç yanları, Rusların ilginç alışkanlıkları ve Rusya hakkında merak edilen birçok bilgiyi bulabileceğiniz en kapsamlı çalışmayı burada inceleyebilirsiniz. Hadi gelin bugün de Rusları biraz inceleyelim.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya hakkında

Rusya’da neredeyse 100 farklı dil konuşulduğunu biliyor muydunuz?

Kesinlikle öyle. Rusya kültür bakımından oldukça çeşitli verileri olan bir ülkedir.  Yaklaşık 100 farklı dil konuşulmasının yanı sıra 160 civarında da farklı etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Yine de ezici çoğunluk Rusça konuşan Ruslardan oluşuyor.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rus mimarileri

Rus kültürünün etkilerini ilginç Rus mimarilerinde görmek mümkündür.

Neredeyse eski Slav dönemlerinden beri süregelen ilginç Rus mimarisini mutlaka incelemenizi öneririz.

Öyle ki Rusların mimari anlayışı çok başka. Edebiyat ve sanat anlayışları ile harmanladıkları mimarileri arasında dikkat çeken yapımlardan biri de bundan 4 yüzyıl önce inşa edilmiş olan Moskova Kızıl Meydanı’dır.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya doğal yaşam

Dünya’da bulunan tüm ormanların beşte biri Rusya’da bulunuyor.

Rusya orman bakımından çok zengin bir ülkedir. Dünyanın tüm ormanlarını düşündüğünüzde bütün ormanların beşte biri kadarı Rusya’da bulunmaktadır. Bir gün Rusya tüm ormanlarını yakma kararı alırsa dünyanın bundan çok kötü etkileneceği aşikar. İklimleri korumak için Rusya’nın ormanlarına sahip çıkmak şart.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya alkolleri

2013 yılına kadar bira Rusya’da alkollü içkiler kategorisinde yer almıyordu.

Rusların biraya ne kadar düşkün olduğunu bilirsiniz. Hatta 2013 yılına kadar alkollü içecekler kategorisinde bile yer almayan bir içkiydi. Sıkı durun Rusya’da kişi başı yıllık bira tüketimi yaklaşık 18 litredir.

Doğru duyduğunuz. Ruslar için bira marketten kola almak kadar doğal ve normal bir içecektir. Öyle ki 2013 yılına kadar küçük yaştaki çocukların bile alması doğal karşılanabiliyordu. İçkilerden bahsetmişken Rusların en sevdiği içecek de elbette Votka’dır.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya trafik alkol limiti

Rusya’da bir içeceğin alkollü kabul edilmesi için %10’dan fazla alkol barındırması şart.

Rusya’da buluyorsanız ve alkol kategorisinden içecek almıyorsanız bile alkol tüketebilirsiniz. Bir içecekte %10’dan daha az oranda alkol bulunuyorsa alkollü olarak kabul edilmediğinden içecek raflarına dikkat etmekte fayda var.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Alkolden ölenler

Rusya’da her yıl 500 binden fazla kişi alkol tüketimi nedeniyle hayatını kaybediyor.

Alkol tüketmeye ne kadar düşkün olduklarından bahsettiğimiz Rusların ölümü de yine alkolden oluyor. Her yıl 500 binden fazla kişinin fazla ve yanlış alkol tüketimi nedeniyle öldüğünü biliyor muydunuz?

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusların en sevdiği yemekler

Rusya’da en sevilen yemekler hiç şüphesiz çorbalardan oluşuyor.

Çorba Rus yemek kültüründe çok büyük bir yere sahip. Bunun nedenini ise İbn Haldun’un “coğrafya kaderdir.” Sözüne bağlamak mümkün. Rusya çok soğuk bir iklime sahip olduğundan sıcak çorbalar Rus yemek kültüründe etkili bir yere sahip.

Çorbalar arasında ise Rusya ile özdeşleşen bir çorba var ki o da pancar çorbasıdır. Pancar çorbası deyince size tadı çirkin bir çorba gibi gelmesin Rusya’da çok seviliyor. Yemekler arasında ise ağır et yemekleri tercih ediliyor. İçecek tercihi ise genellikle içkiden yana oluyor.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rus festivalleri

Ruslar için her yaz çeşitli festivaller yazın olmazsa olmazları arasında.

Ruslar için her yaz yapılan çeşitli festivaller kültürel etkinlikler arasında büyük yere sahip. Öyle ki Rusların her yılın Haziran ayının ortaları ile Temmuz ayının sonlarına kadar yaptıkları festivaller sabahlara kadar sürmektedir. Popüler festivallerinden biri de Beyaz Geceler olarak bilinmektedir.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Ruslar mc donalds’a bayılıyor

Ruslar Mc Donalds’a bayılıyor!

Yanlış duymadınız. Rusya’da Mc Donalds o kadar çok seviliyor ki 850’den fazla restoranı var. Rusya’da ilk kez Mc Donalds restoranı da 1990 yılında açılmıştı. Dünyanın en büyük Mc Donald restoranı da yine Moskova’da bulunuyordu. Ancak işler Rusya ve Ukrayna savaşından sonra değişti.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Mc donalds

Mc Donalds Ukrayna ile savaşından dolayı Rusya’dan çekileceğini açıklamıştı.

Mc Donald’s yaptığı bir açıklamasında Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’daki tüm şubelerini satmaya karar verdi. 2022 yılının Mart ayında gerçekleşen bu satış sonrasında mağazalar yine 2022’nin Haziran ayında el değiştirerek Vkusno and Tochka adıyla tekrar açıldı.

Mc Donalds’ın el değiştirmesine rağmen yine mağazalar açıldığında önünde metrelerce kuyruk oluştu. Kimse Rusların Mc Donalds sevgisini sorgulamasın.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Matruşka bebek

Matruşka bebeklerinin vatanı Rusya’dır.

Matruşka bebeklerini bilirsiniz. Birbirinin içinden çıkan minik tahta bebekler. Anlamları çok çeşitli bir şekilde değiştirilebilir. Kimiler için insanın farklı yönlerini temsil eden matruşka bebekleri kimileri için de karakteristik özellikleri temsil eder.

Matruşka bebeklerin ne anlam ifade ettiklerini size bırakıp bu bebeklerin vatanlarının Rusya olduğunu ve ülkenin kültürel öğeleri arasında turistler tarafından çok satın alınan bir parça olduğunu söyleyelim.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya sevilen sporlar

Ruslar kış sporlarını çok seviyor!

Ruslar tarafından kış sporlarının çok sevilmesinin başka bir nedeni de ülkenin soğuk ve zorlayıcı iklim şartlarıdır. Buz pateni, buz hokeyi, kayak gibi kış sporlarında kendilerinin çok iyi olduğunu ve spor müsabakalarında da her yıl yer aldıklarını söyleyelim. Futbolu da severler.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya fin hamamları

Ruslar için banyo kültürünün önemli bir parçası da Fin hamamlarıdır.

Fin hamamı Rus kültüründe önemli bir yere sahip. Soğuk iklimleri nedeniyle sıcak ve saunalı hamamlar onlar için çok kıymetli. Sauna onlarda kültürel bir etki olarak ortaya çıkıyor.

Saunanın kendisine has yapısı, otantik kokuları ile Rus kültürünü saunaya girer girmez hissetmek mümkündür. Soğuk bir iklimde yaşadıklarından sıcak şeyler Ruslar için çok kıymetli.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya ortalam yaşam süresi

Rusya’da kadın ve erkek yaşam süresi arasında büyük bir fark var.

Rus kadınlarının Rus erkeklerinden çok daha fazla yaşadığını söylesek şaşırmazsınız diye düşünüyoruz. Çünkü Rus erkeklerinin ortalama yaşam süresi 59 yıl iken Rus kadınlarının ortalama yaşam süresi tam 73 yıldır.

Ne denebilir ki; Rus kadınları bu hayatı daha fazla seviyor olabilir. Belki de Rusların yaşam koşulları nedeniyle erkeklerin çalışma şartları beraberinde yaşam süresini kısaltıyor diye de düşünebilirsiniz. Karar sizin. Bu arada Rus nüfusunu değerlendirdiğimizde kadınların erkeklerden yaklaşık 9 milyon daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya ve amerika sınırı

Rusya ve Amerika’nın en yakın olduğu yer Bering Boğazı’dır.

Bering Boğazı Rusya ve Amerika arasındaki mesafenin gerçek anlamda kısaldığı bir yerdir. Öyle ki burada bulunuyorsanız Amerika’ya yaklaşık 3 kilometre kadar uzaktasınız demektir. Boğazda bulunanlar Rusya ve Amerika arasındaki en yakın bölgede bulunduklarını biliyorlar.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya ve japonya gerginliği

Rusya ve Japonya arasında ikinci dünya savaşından beri süren bir adalar sorunu var.

Adalar sorunlarını biliyorsunuz. Türkiye ile Yunanistan arasında da zaman zaman yaşanan bir sorundur. Şimdi bu sorunun daha ciddi bir versiyonunu Rusya ile Japonya arasında göreceksiniz.

Sorunun adı ise Kuril adaları. Bu adalar ikinci dünya savaşının sonunda Rusya ve Japonya arasında barış anlaşması imzalanmasına engel olmuştur.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya ne kadar büyük

Rusya’nın Plüton’dan daha büyük olduğunu biliyor muydunuz?

Rusya’nın Plüton’dan daha büyük olması sizi şaşırtabilir. Yakın zamana kadar güneş sisteminin bir parçası olarak değerlendirilen ancak yine alınan bir kararla güneş sisteminden çıkarılan Plüton, Rusya’dan daha küçüktür. Rusya’nın yüz ölçeme yaklaşık 4 milyon kilometre kadar Plüton’dan daha büyüktür.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Alaska amerikaya ne zaman satıldı

Alaska 1867 yılına kadar Rusya’nın bir toprağıydı. Ta ki Amerika’ya satmaya karar verene kadar!

Rusya 1867 yılında Alaska’yı paraya ihtiyaç duyması nedeniyle Amerika’ya satmıştır. Hem de çok küçük bir ücret karşılığında. Sizi daha da merakta bırakmadan söyleyelim. Alaska Amerika Birleşik Devletleri’ne 7.2 milyon dolara satıldı.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya lgbt düşüncesi

Rusya’da eşcinsellik konusu tartışmaya kapalı.

Rusya’da eşcinsellikten bahsetmek bile büyük bir tehlikenin içine atılmak için yeterli. Ülkenin bu konuda çok katı kuralları var. Bir çocuğun cinsel tercihler hakkında konuşması bile onun yasaları çiğnemesi için yeterli olduğundan eşcinselliğe yönelik belki de dünyanın en sert ülkelerinden biri olabilir.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya evcil haycanlar

Ruslar evlerinde tilki besliyorlar.

Tıpkı köpek besler gibi Ruslar da evlerinde tilki besliyorlar. İçinizden tilkileri nasıl evcilleştirebilmişler dediğinizi duyar gibiyiz. Bu işi bilim insanları 1900’lü yılların ikinci yarısında gerçekleştirmiş. Evcil tilki besleyen birçok Rus görebilirsiniz.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya nükleer silahları

Rusya’da 8000’den fazla nükleer silah bulunuyor.

Yanlış duymadınız. Rusya’da yaklaşık 8.500 kadar nükleer silah bulunmaktadır. Rusların bu kadar çok nükleer silaha sahip olmaları onların ne kadar tehlikeli olduğunu da gösteriyor. Dünya’nın en büyük ülkesi Dünya’nın en çok nükleer silahına sahip ülkesi aynı zamanda.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Dünya’nın en uzun demiryolu

Dünya’nın en uzun demiryolu Rusya’da bulunuyor.

Rusya’da dünya genelinde görebileceğiniz en uzun demiryolu bulunmaktadır. Trans- Sibirya demiryolu hattını kullanarak neredeyse tüm Rusya’yı gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Tam bir sefer yaklaşık 152 saat sürmektedir. Bu seferi hiç durmadan yapmanız gerekiyor. Duraksamanız halinde süre günlerce uzayabilir.

Rusya hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler
Rusya zaman dilimi

Rusya’da çok fazla farklı zaman dilimi var.

Ülkenin çok büyük olması nedeniyle zaman dilimleri de çeşitleniyor. Dünya’nın herhangi bir ülkesinde göremeyeceğiniz kadar farklı ve çok zaman dilimini Rusya’da görebilirsiniz. Şehir değiştirirken zaman da değiştireceksiniz.

ABD Rusya Askeri Güç Karşılaştırması 2023 – Amerika vs Rusya Askeri Gücü

Rusya Hangi Kıtada – Bulunduğu Yarım Küre ve Coğrafi Konumu

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr