Sağ el kaşınması İslam’da ve halk dilinde ne anlama gelir sorusunu ele aldık. Sağ ve sol elin kaşınmasının anlamlarına gelin birlikte bakalım.

Sol el ya da sağ elin aniden kaşınmaya başlar. Elimizin kaşınmasına sebep olan bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak halk dilinde elin kaşınmasına dair bazı inançlar söz konusudur. Sağ el kaşındığı zaman para kazanma ve paranın geleceği söylenir. Para ödenmesi ya da beklenmeyen bir şekilde maddi kazancının artacağı söylenir. İyi haber, iyi şans olarak da yorumlanır. Peki sağ elin kaşınmasına dair oluşan bu inançların İslam’da yeri nedir? İslam’da sağ elin kaşınması hiçbir anlama gelmez. Hem bilimsel hem de İslam’da karşılığı olmasa da Türk halkı tarafından böyle bir inanç söz konusudur.

Sağ El Kaşınması Para

Sol Elin Kaşınması Diyanet

Türk kültüründe bazı hareketlerin anlamları bulunur. Ekmeğin sıçraması aç birinin geleceğine inanılırken göz seyirmesi misafir geleceğine dair inançlar vardır. Bu inançlara bir diğer örnek ise elin kaşınması olarak karşımıza çıkar. Sebepsiz yere sağ eliniz kaşındığı zaman paranın geleceğine dair halk ortamında belirli bir inanç söz konusudur. Sağ eli kaşınan kişilerin şansları ve maddi durumlarının düzeleceğine inanılır. Bazı kişilerde bu inanç gerçekleşirken bazı kişilerde bu inanç gerçekleşmez. Aslında bu inancın gerçek bir kanıtı da yoktur.

Sol Elin Kaşınması Diyanet

Sol elin kaşınması birçok kültüre göre farklı inançlar söz konusudur. Hindu kültürüne göre de sol eli kaşınan kişi kadınsa maddi kazanç sağlayacağına erkek ise maddi kazanç kaybedeceğine inanılır. Türk kültüründe ise cinsiyet fark etmeden sol elin kaşınması para kaybına işaret eder.

Sol eli kaşınan kişilerin şansız olduğu bir döneme girdiği, para kaybedeceği ve maddi olarak zor zamanlar geçireceği anlamlarına gelir. Bu inançların diyanette ya da İslam’da herhangi bir yerinin olmadığını unutmayın. Sadece bu inanç geçmişten beri var olan halk ortamında yayılmış bir iddiadır.

Sağ Avuç İçinin Kaşınması Marifetname

Sağ Avuç İçinin Kaşınması Marifetname

İbrahim Hakkı tarafından birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserler günümüzde birçok konuda ele alınır. Marifetname ise yine İbrahim Hakkı tarafından ele alınan eserlerden biridir. Seğirmelerin ve kasların gösterdiği davranışların belirli anlamları Marifetname içerisinde yer alır.

Marifetname de yer alan avuç içinin seğirmesi güzel bir anlam taşır. Sağ ya da sol fark etmeden avuç içi seğiren insanların rızk ve mal konusunda müjdeleneceği ve iyi kazançlar elde edeceği dile getirilir.

Sağ ve sol elin kaşınması hakkında sorularınız varsa yorum kısmından bizlere iletmenizi tavsiye ediyoruz.