Sağanak yağış nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıt ani yağmur geçişi olacaktır. En iyi özelliği, bir aralık koymak ve aniden başlamaktır. Sadece belirli bölgeleri etkilediği için ilçeler arasında bile farklılıklar olabilir. Bu tür yağışların doğası gereği kısa ömürlü olacağı tahmin ediliyor, ancak küresel ısınmanın sonuçlarına bağlı olarak şimdi olduğundan daha uzun sürebilir. Aniden başlayıp sele neden olabilir veya hafif yağmurla durabilir.

Yer Yer Sağanak Yağış Ne Demek

Yer yer sağanak yağış ne demek diye bakıldığında ise, bu yağış türü farklı bölgelere farklı zamanlarda yağmur yağacağını belirtir. Örneğin Akdeniz bölgesi yağışlı iken Marmara bölgesine henüz yağmur yağmamasıdır. 

Kuvvetli Sağanak Yağış Ne Demek

Kuvvetli Sağanak Yağış Ne Demek

Kuvvetli sağanak yağış ne demek sorusuna gelince, bu yağmur birden başlayan ve etkisi kısa sürmesine karşın çok hızlı bir şekilde yağan yağmurdur. Ülkemizde hemen hemen her mevsimde kuvvetli sağanak yağış mutlaka gözlemlenir.

Yüzde 50 Yağış Ne Demek

Yüzde 50 yağış ne demek sorusunun cevabı Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre belirlenir. Eğer Ulusal Hava Durumu Servisi yüzde 50 yağış ihtimalinden söz ediyorsa bölgede bulunan herhangi bir noktada yüzde 50 olasılığında yağış gözlemlenecektir.

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

Gök gürültülü sağanak yağışlı havalarda yağmurun birdenbire başladığı, kuvvetli bir şekilde bastırdığı gözlemlenir. Bu yağışlar aniden başlar ve çok fazla yağıp geçer.

Sağanak Yağış ile Yağmur Arasındaki Fark

Sağanak yağış ile yağmur arasındaki fark ve detayları sürekli karıştırılır. Aslına bakıldığında sağanak yağış bir tür konvektif yağış olarak bilinir. Güneşli, rüzgarsız bir ortamda hava aniden yükselir ve soğumaya başlar. Belli bir mesafede nem yoğunlaşır ve yağmur olarak yeryüzüne düşer. Yani ani ve çok geçişlidir.

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

Sağanak Yağış Ne Kadar Sürer?

Sağanak yağış ne kadar sürer sorusuna net bir cevap vermek pek de mümkün değildir. Çünkü sağanak yağış konvektif bir yağış türüdür. Ayrıca ani ve çok geçişli bir yağmur türüdür. Bu nedenle de ne kadar süreceğini tam olarak kestirebilmek ne yazık ki mümkün değildir.

Kırkikindi Yağmurları Ne Zaman

Comments are closed.