Sanal sunucular ve bulut web hosting hangi açılardan önemlidir?

Mevcut endüstri senaryosunda, son birkaç yılda öne çıkan ve yararlı bir popülerlik kazanan bir şey Sanal Sunucu Hosting veya ingilizce kısaltmasıyla VPS olan Sanal Özel Sunuculardır. Sanal sunucuların popülaritesini, uluslararası pazar senaryosunda bulut web hosting popülaritesi takip etmektedir. Böyle olmasının ana nedeni, sadece sürekli artan işlevselliklerine ve çok güvenilir performanslarına katkıda bulunabilmeleridir. Ancak bir kuruluş açısından bakıldığında, sanal sunucuları ve bulut web hosting’i şirket için vazgeçilmez kılan birçok neden vardır.

Yeni başlayanlar için VPS, bir kuruluşun herhangi bir acı çekmeden hızlı bir şekilde ölçeklenme yeteneğine sahip olmasını sağlar. Bu özellik bile kendi başına, şirketlerin Sanal sunucuları ve bulut web hosting’i seçmesi için yeterince mantıklıdır. Artan popülerliklerinin nedenlerini ve popülerliklerinin neden burada artmaya devam edeceğini ayrıntılı olarak inceleyelim mi?

Neden sanal sunucu hosting’i seçmelisiniz?

VPS’nin bir kuruluşa sunduğu temel avantajlar aşağıdaki gibidir.

• Web hosting temel ihtiyaçları için artan kararlılık ve güvenilirlik: Paylaşılımlı web hosting, düşük güvenilirlikleri nedeniyle artık geçmişte kaldı. Gerçekte, aynı sunucu yüzlerce müşteriyle yığılmışsa, web hosting hizmetinizin ne kadar güvenilir olabileceğini düşünüyorsunuz? Bu gibi durumlarda sunucudaki diğer web siteleri web sitenizin performansını ve çalışma süresini etkileyebilir. Web sitelerinizle ilgili bu tür riskler, günümüzün kurumsal gündemlerinde özellikle işle ilgili konular için açıkça gerekli değildir.

• Artırılmış kontrol: Sanal sunucular, kendi ortamınıza kesintisiz root erişiminin ayrıcalıklı avantajına izin verir. Sanal sunucuları kullanarak, özel bir yazılım paketi yüklemeniz gerektiğinde ana bilgisayar sağlayıcınızdan destek bekleme gereksinimini ortadan kaldırırsınız. Sanal bir ortama sahip olmak size güvenlik ve performansla ilgili tüm sorunları atlama ayrıcalığı sağlar. Web siteniz üzerinde size optimize edilmiş kontrol sağlar.

• Kolayca Ölçeklenebilir: Nispeten yeni bir web sitesi ile başlayan ve bir gün onu büyük bir şeye dönüştürme hayalleri besleyen kuruluşların, herhangi bir kesinti ve diğer teknik kaygılara gerek kalmadan kaynaklarının kolay ölçeklenebilirliğini sağlayan bir sunucuya sahip olması gerekir. Sanal sunucularla, web sitesi ortamınız aslında konteyner (container) olarak bilinen tahsis edilmiş bir miktarda kaynak içinde barındırılır. Konteynerin boyutu satın alınan pakete bağlıdır. Bu konteynerle ilgili en iyi şey, müşterinin ihtiyacına göre daha az veya daha fazla kaynak tahsis edebilecek şekilde yapılabilmesidir.

Neden bulut web hosting’i seçmelisiniz?

Bulut web hosting’in özünü öğrenmeden önce, web hosting’in ne olduğunu öğrenmeliyiz? Ana bilgisayar, web sitenizle ilgili tüm dosyaların depolandığı uzak sunucu olarak adlandırılır. Gezilen her web sitesi tamamen bir sunucuda barındırılır. Web hosting amacıyla her ay ayrı bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

hostinger.web.tr gibi şirketler tarafından sunulan bulut web hosting ile tüm donanımları sizin adınıza ele aldıkları için tüm endişeleriniz bir kenara bırakılır. Tüm platform servis tarafından desteklenmektedir. Her iki taraf da bir grup sunucu tarafından desteklenmektedir. Herhangi bir arıza durumunda, taraflardan biri otomatik olarak kaldırılacağından herhangi bir şey yapmanız gerekmeyecektir. Böylece tüm hayal kırıklığınız ortadan kalkacak çünkü tüm işi sizin için yapacaklar. Veri kaybı da daha az olasıdır ve ayrıca kesinti süresi konusunda da endişe yoktur.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥