Sendika ücreti, sendika üyelerinin sendikaya ödedikleri aidattır. Bu ücret, sendikanın faaliyetlerini finanse etmek için kullanılır.

Sendika ücreti, sendikadan sendikaya ve üyenin maaşına göre değişiklik gösterir. Genellikle, sendika ücretinin miktarı üyenin maaşının %1 ile %3 arasında değişir.

SendikaÜcretleri
Sendika Ücreti918,98 TL
Sendika Aidatı81,18 TL

Memur maaşına yapılan zamdan sonra sendika ücretleri de artış gösterdi. Birçok kişi sendika kesintisinin ve sendika ödeneğinin ne kadar olacağını merak etmektedir. Sizler için merak ettiklerinizi yazımızda ele aldık. Hadi gelin birlikte inceleyelim.

Aylık ödeme tutarına göre kamu işvereni tarafından maaşından kesilerek sendikaların banka hesabına aktarılmaktadır. Kamu görevlileri sendikalarına üyeyse toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir. 3 ayda bir ödemesi gereken tutar olarak belirlenmiştir. Sözleşme ödeneği ise 2023 yılında 918,98 TL olarak belirlenmiştir.

  • Sendika ücreti ne kadar 2023 yılında 81,18 TL olarak belirlenmiştir.

3 Aylık Sendika Ödeneği 2024

Topu sözleşme ikramiyesi 3 ayda bir ödenen bir tutardır. Memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zammın belli olmasının ardından birçok kişi sendika ödeneklerini araştırmaya başladı. Sendika üyelerine yani işçi sayılmayan kamu görevlilerine toplu sözleşme adında ikramiye verilmektedir.

Memur maaşının katsayısı ile çarpımı ile toplu sözle ikramiyesi hesaplanmaktadır. 2023 yılında toplu sözleşme ikramiyesi Sağlık-Sen Genel Başkanı tarafından açıklanmıştır. Sendika ödeneği ile üyelik ödeneği aynı kavramlar değildir. Aslında sendika üyelik ödeneği, sendikalı memurlara ödenen miktar anlamına gelmektedir. Sendika ödeneği denilen kavram aslında toplu sözleşme ikramiyesidir.

  • 3 ayda bir yatırılan sendika ödeneği 2024 yılında maaş katsayısına bağlı olarak 918,98 TL olacağı açıklanmıştır.

Sendika Aidatı Ne Kadar?

Memurlar ve memur emeklileri eğer sendikaya üyeyse aylık olarak sendika kesintisi yaşarlar. Sendika kesintisi direk olarak maaşlarına yansımaktadır. Maaşlarında kesinti olan memurlar ikramiyeden faydalanmaktadır. Birçok kişi sendika kesintisinin ne kadar olduğunu merak etmektedir.

  • 2024 yılında sendika aidat ücreti 81,18 TL olarak belirlenmiştir. Memur ve memur emeklileri belirli bir sendikaya üyeyse aylık olarak maaşlarından bu oran kesilecektir.

Memur Sendika Aidatı Ne Kadar?

Kamuda görev alan memurlar isterlerse işyerlerinin hizmet kolunda yer alan sendikalara üye olabilirler. Sendikalara üye olmak zorunlu değildir. Kamuda çalışan memurlar sendika üyesiyse 3 ayda 918,98 TL toplu sözleşme ikramiyesi alacağı açıklanmıştır. Peki memurların aylık olarak maaşlarından kesilecek olan sendika aidatı 2023 yılında ne kadar olmuştur? Gelin birlikte bakalım.

  • Memur sendika aidatı 918,98 TL (Üç ayda bir bu tutar ödenecek)

Memur sendika aidatları ve toplu sözleşme ikramiyeleri hakkında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.