SGK borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur EYT ile beraber gündeme gelen konuların arasında yer almaktadır. Sigortalı çalışanlar, emeklilik hakkından yararlanabilmek için birçok şartı sağlaması gereken kişilerdir. Bu noktada prim günlerinde eksiklik görülen çalışanlar borçlanma sayesinde prim günlerini tamamlayarak, emekli olmaktadır. 

SGK Doğum Borçlanma Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

SGK Doğum Borçlanma Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur

Doğum borçlanma talep dilekçesini doldururken ad ve soyadın tam olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında olduğu gibi ve TC kimlik numarasının doğru yazılması önemlidir. Emeklilik servisi çalışanları sistemin sorularında sigorta sicil numaralarını ve kıdemi gördükleri için bu kısımların yazılı olup olmaması önemli değildir.

  • “Prim tutarı hesaplanırken seçilen gün için temel maaş” emekli aylığınızın tutarını etkilediği için dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Sigorta priminin genellikle asgari ücret üzerinden ödendiği diğer zamanlarda ise asgari ücret üzerinden analık borcu çekilebilir. Ancak diğer dönemlerde yüksek sigorta primi ödenirse asgari ücretten alınan doğum kredisi emekli maaşını düşürebilir. Bu gibi durumlarda, emeklilik hesaplamasında etki dikkate alınacak şekilde hareket edilmesi daha uygun olacaktır.
  • Kredi hizmetinin süresi ve kalitesi ile ilgili bölümde “Doğum sonrası dönem” kutusunu işaretlemelisiniz. Bu gibi etkenler, SGK doğum borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur sorusuna cevap verirken dikkat edilmesi gereken etkenlerdir.
  • Borcun talep edildiği süre tüm süreler olarak belirtilmesi halinde, gecikmeler doğumdan itibaren 2 yıl içinde sigorta primi ödenmeyen tüm günler için yapılır. Emekli olmanız gereken ödeme günlerini karşılamak için 720 günden daha az bir süreye ihtiyacınız varsa, bu bölümde doğum kredinizin süresini sınırlandırabilir ve sadece ihtiyacınız kadar gün borç alabilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanma Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

SGK Askerlik Borçlanma Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur

Prim günü ve askerliğin sigorta olarak değerlendirilmesi elbette öncelikle başvuru formu ile SGK’dan talep edilmelidir.

  • Kanun hükmünde kararname ile er veya astsubay olarak geçirilen süreler ile yedek subayların hazırlanma sürelerinin sosyal güvenliğe kredilendirilerek dikkate alınmasını sağlamakta ve duruma göre emekli maaşını yükselterek erken emeklilik hakkı vermektedir.
  • SGK askerlik borç formu ile başvuru yapılan SGK son sigorta sektörünü belirler. Bağkur askerlik borcu başvurusunu Bağkur dosyanızın bulunduğu sosyal sigorta merkezine,  SSK askerlik borçlanması başvurusu SSK’ya yapılır. 
  • Emekli sandığı/memur askerlik borçlanması başvurusu ise çalışanlar bunu kurumlarına yapabilirler. SGK askerlik borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur sorusuna ise sizden istenen bilgilerin tamamının doğru olacak şekilde doldurulması gerektiği yanıtı verilebilir.

SONUÇ: Emekli olmak için prim gününün tutması gerekir. Eğer tutmuyorsa geriye dönük borç ile prim ödemesi yapılabilir. Borcun ne şekilde ödeneceği ya da başvurunun nereye yapılacağı, borçlanma türüne göre değişiklik göstermektedir.


Askerlik Borçlanması İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Borçlanma başvurusu yapmak için SGK kredi başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir. SGK artık askerlik sürenizi sistemden görebildiği için eskisi gibi askerliğiniz ve askerlik sürelerinizle ilgili belge istememektedir. Çalışanın geriye dönük primlerini ödemesi yani gün kazanmasıdır.

EYT Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet EYT Başvuru Ekranı Açıldı

EYT’liler Ne Zaman Maaş Alacak – EYT Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çalışma Bakanı EYT’de Son Durumu Açıkladı! EYT’de Yaş Şartı Sorusuna Kritik Cevap!