Sınıfta kaldığımı nasıl anlarım e okul’dan nasıl bakılır ve Üniversitede sınıfta kalıp kalmadığımı nasıl öğrenirim, gelin birlikte inceleyelim.

Sınıfta kalıp kalmadığınızı öğrenmek oldukça kolaydır. Kişinin sınıfta kalmaması için öncelikle devamsızlık sınırını geçmemesi gerekmektedir. Bunun dışında belirli sayıda dersten kalmamak da büyük önem taşımaktadır.

Öğrencilerin dersten kalmalarının yanı sıra 50 notun üzerinde bir ortalamaya sahip olmaları da gerekmektedir. Tabii ki bu durumda belirli istisnalar da bulunabilmektedir. Sınıfta kalma ile ilgili detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

DEVAMSIZLIKTAN Sınıfta Kalma

Devamsızlıktan sınıfta kalma durumu bütün lise öğrencileri için geçerlidir. Kişinin devamsızlıktan kalmaması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmekte olan süre zarfının aşmaması gerekmektedir. Bu durum için belirli istisnalar da bulunmaktadır. Bu istisnalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Belirli hastanelerde kontrol kaydı bulunmakta olan kontrollü hastalar, almış oldukları resmi raporlar sayesinde sınıfta kalmaktan kurtulabilmektedir.
 • Hastalığı bulunan kişilerde özürlü olarak bulunduğu devamsızlık süresi uzatılmaktadır. Bu süre 60 ve 70 olarak kişiye bağlı olarak değişmektedir.

Lisede 1.Dönem Devamsızlıktan Sınıfta Kalma Var Mı

Lisede 1.dönem devamsızlıktan kalmak mümkündür. Kişinin sahip olduğu özürsüz devamsızlık hakkı 10 gün olarak belirlenmiştir. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Lisede yapılmış olan 5 günlük devamsızlık sonucunda takdir ya da teşekkür belgesi almak mümkün olmaz.

Özürsüz devamsızlığı 20 günü geçmiş olan öğrenciler ise 1 gün dahi sınırı geçtiği zaman sınıf tekrarına düşer. Milli eğitim bakanlığı tarafından yayınlanmış olan yönetmeliğe göre devamsızlığı toplam olarak 30 günü geçen öğrenciler sınıf tekrarı yapacaktır.

Lisede sınıf geçme şartları
Lisede sınıf geçme şartları

Lisede Sınıf Geçme Şartları 2023

Karne heyecanı ile birlikte öğrencilerin sıklıkla sormaya başladığı “Sınıfta geçme şartları nelerdir?” sorusu da daha güncel hale geliyor. Lisede sınıf geçme şartları 2023 yılında şu şekilde belirlenmiştir;

 • Sınıf geçmek için öncelikle öğrencilerin devamsızlığının gerekli sayıyı geçmemesi gerekmektedir.
 • 2022-2023 yılında eğitim öğretim ortalamasının 50 puanın altında olmaması ve 3 dersten daha fazla sayıda dersten kalınmaması gerekmektedir. Aksi taktirde kişi sınıf tekrarına düşer.
 • Aynı zamanda alt sınıflardan sorumlu ders sayısı 6 dersten fazla olduğunda sınıfta kalma durumu uygulanmaktadır.

Sınıfta Kalma Nasıl Olur

Sınıfta kalmak için birkaç şartın sağlanması gerekir. Bir kişinin sınıfta kalmasının nedeni, belirli sayıda dersten kalmış olmasıdır. Belirlenen sayıda zayıfı bulunan kişi, sınıfı geçmek yerine sınıfı tekrar etmek zorunda kalırlar.

Lisede karne heyecanının başlaması ile birlikte bazı öğrenciler de kaç tane zayıfı olduğunu saymaya başladı. Ortalaması 50’nin üzerinde olan öğrenciler aynı zamanda 4 ya da daha fazla zayıfı olunca sınıfta kalıyor. Ancak bu durum alt sınıflarda bir miktar farklıdır.

Alt sınıflardan toplam sorumlu ders sayısı 6 adet dersten daha fazla olduğunda sınıfta kalma durumu uygulanır. Bu nedenle öğrencilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Aynı zamanda devamsızlık da sınıfta kalmaya neden olur.

Özel Üniversitede Devamsızlık Var mı – Sınıfta Kalmak Var mı?

Ortalama ile Geçti Ne Demek

/ 5.

Share.

10 Comments

 1. Ben ortaokula gidiyorum (8) ve yarın karne alacağim notum geçiyor ancak devamsizligim 51 gün geçiyor muyum

 2. 11.sınıfa gidiyorum. Yarın karne alacağım. Lise1 2 3 te toplam 6 dersten kaldım. Sınıfı Geçiyor muyum, yoksa 6 dersten fazla mı olmalı?

 3. ilk donem 49,3473 şuan 51,3140 Toplami 100,6613 sınıfı geciyormuyum

 4. ortalama 64 matematik.türkçe 50 altında sadece bu iki ders öbürkiler iyi devamsızlık 11 özürlü 10 özürsüz 7 sınıf geçermiyim ?

 5. Akif keles on

  Özürlü devamsızlık 20 gün özürsüz 7.5 sınıfı geciyormuyum