Sıralamalar Ne kadar Oynar 2022

2022 yılında üniversite hayalini kuran öğrenciler YKS sınavlarını tamamladılar. YKS sınavına giriş yapan öğrenciler sıralamaların nasıl geleceğini ve hangi seneye göre sıralama gelebileceğini birçok öğrenci merak etmektedir. 3 milyondan daha fazla öğrencinin katıldığı YKS sınavında 20 Temmuz tarihinde sonuçların açıklanması bekleniyor. YKS sınavında diğer senelere göre daha kolay sorular geldiği için puanların yükseleceği düşünülmektedir. Puanlar yükselse de tercih sırasında en önemli olan başarı sıralamasıdır. Puanlar yükseldikten sonra başarı sıralamalarında düşüş yaşanacaktır. 2022 yılında barajların kaldırılması, kolay soruların sorulması başarı sıralamasında önemli bir etmen olacaktır. 2022 yılında YKS sıralamanızı nasıl hesaplayacağınızı sizler için ele aldık. Hadi gelin birlikte bakalım.

2022 Sıralamalar Nasıl Olur? 📊 🚀 Bu Sene Sıralama Hesaplama

Yks Sıralama Hesaplama

2022 yılında gerçekleşen YKS sınavındaki başarı sıralaması birçok kişi tarafından merak edilmektedir. 2022 yılında YKS sınavında puanların yükseleceği ancak başarı sıralamasında düşüş ve geri çekilme yaşanacaktır. 2022 yılındaki YKS başarı sıralaması 2020 yılına benzeyeceği düşünülmektedir. 2022 yılında yaptığınız netlere göre hesaplama yaptığınız zaman 2021 yılında daha yüksek başarı sıralaması elde ederken 2020 yılında daha düşük bir başarı sıralaması elde edilmektedir.

  • Bu duruma örnek verecek olursak YKS netlerinize göre 2021 yılında 23 bin sıralamaya sahip olurken 2020 yılında 80 bin sıralamaya sahip olursunuz. 2022 yılındaki başarı sıralamaları 2020 yılına göre gelebilmektedir.

Tyt-Ayt Sıralama Hesaplama

YKS sınavına giren öğrenciler soruların cevaplanmasıyla toplam netlerini hesaplamaya başladı. TYT ve AYT netlerine göre başarı sıralamasını hesaplamaya çalışan öğrenciler 2020 yılını baz alarak sıralamalarını hesaplayabilirler. Sıralamanızı etkileyecek önemli etmenlerden biri diploma notu ve derslerden elde edilen netlerdir.

  • Örnek olarak TYT sınavında 70 net yaptığınızı ve AYT sınavında ise 50 net yaptığınızı hesaba katalım. Not ortalamanız 90 iken sayısal sıralamanızın nasıl geleceğini merak ediyorsanız 2020 yılını baz alın. Bu netlere ve diploma notuna sahip olan bir kişi 2021 yılında 33 bin sıralama elde ederken 2020 yılında 100 bin sıralamaya sahip olursunuz. Arada oldukça fazla bir sıralama değişiklik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu