Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır 2022

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır ve Soyadı Değişikliği hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Soyadı Değişikliği Sonrası Prosedür işte detayları.

Soyisim değişikliği nasıl yapılır 2022 yılında bazı kişileri bu konuda talepte bulundukları görülmüştür. Kişiler bazen bazı sebeplere dayalı olarak soyisim değişikliği yapmak isteyebilirler. Peki değişiklik yapmak istediklerinde neler yapmaları gerekir?

Soy isim değiştirmek isteyenlerin nelere başvurmaları gerektiği ve izlemeler gereken yolları sizler için araştırdık.

Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır 2022

Soyadı değişikliği nasıl yapılır 2022 yılında en fazla araştırılan ve sorgulanan konulardan arasında olmuştur. Aslında çok az kişinin başına gelen bir durum olmasına rağmen pek çok kişide bu konuyu merak etmektedir.

Soyadı değişikliği açıklamasını kişinin haklı sebebinin olması halinde mahkeme aracılığı ile soyadını değiştirebilme hakkının olması gibi açıklayabiliriz. Çünkü kanunlara göre soyadı değişikliği için kişinin eğer haklı sebepleri var ise değiştirmek isteyen bireylerin hepsine tanınmış bir haktır. İşte bu yüzden de kendi seçemediği soyadını gerekli şartların sağlanması durumunda dava açma yolu ile değiştirebilme hakkına sahiptir.  Bu davayı açmak isteyen kişilerin nüfus müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir.

Soyadı değişikliği yapabilmek için;

  • Burada ilk yapılması gereken asıl olan davacının ikametgâhının bulunduğu yerde Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yaparak dava açmasıdır.
  •  Bireylerin dava açmadan soyadı değişikliği yapabilirler. Bunun için gerekli şartların sağlanması halinde e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi nüfus müdürlüğüne başvuru yapılarak da soyadı değişikliği yapabilirler.
  • Soyadı değişikliği için Asliye Hukuk Mahkemesinin davacının dilekçesinde belirtmiş olduğu sebeplerin haklı gerekçeler olması şartı vardır. Eğer haklı gerekçe kabul edilmezse dava reddedilir.

Soyadı Değişikliği Sonrası Prosedür

Soyadı değişikliği sonrası izlek işlemlerinde gazete yayınlanan ve kişinin mahkeme sonucunu nüfus dairesine bildirdikten sonra kişi yeni kimliğinin çıkarılmasını sağlayabilir.

Kimlik dışında ehliyet içinde değişiklik sağlanır. Soyadı değişikliği sağlanmasının ardından MERNİS sistemi üzerinden yapılan değişiklik tüm devlet birimleri tarafından görülmektedir.

Babamın Soyadını Taşımak İstemiyorum

Babamın soyadını taşımak istemiyorum diyenler için araştırdığımız bu yazı sayesinde nereye başvuracağını ve işlem sırasını nasıl yapacağını kolaylıkla anlayabilir.

Bireyle bazen hiç tanımadıkları babalarının soyadını taşımak istemeyebilirler. Bunun için gene belirtildiği üzere Asliye hukuk mahkemesi üzerinden dava açma yolu ile soyadınızı değiştirebilirsiniz.

E devletten İsim Değiştirme 2022 Nasıl Yapılır

E-devlet Şifremi Unuttum Nasıl Açabilirim 2022

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu